فرانسه و آلمان گردان مشترک به مالی می‌فرستند

رهبران آلمان و فرانسه از اعزام گردان مشترک با هدف آموزش به نیروهای نظامی مالی خبر دادند، این نخستین حضور گردان مشترک دو کشور در آفریقا است.

رهبران آلمان و فرانسه از اعزام گردان مشترک با هدف آموزش به نیروهای نظامی مالی خبر دادند، این نخستین حضور گردان مشترک دو کشور در آفریقا است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت‌های آلمان و فرانسه توافق کردند، با هدف آموزش و مشورت به نظامیان به کشور مالی نیرو اعزام کنند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه اعلام کردند، نیروهای مشترک فرانسوی و آلمانی با هدف مشورت و آموزش نیروهای امنیتی و نظامی مالی به این کشور اعزام خواهند شد.

این نخستین اعزام گردان مشترک فرانسه و آلمان به کشوری آفریقایی است. گردان نظامی مشترک فرانسه و آلمان ۲۵ سال پیش تشکیل شد و در حال حاضر پنج هزار سرباز از دو کشور عضو آن هستند. در سال ۱۹۹۶ میلادی نخستین ماموریت این گردان مشترک در بوسنی و سپس در کوزوو صورت گرفت.

آنگلا مرکل که در راس هیئتی عالی رتبه از وزیران کابینه خود به فرانسه سفر کرده است، گفت که اعزام نیرو به مالی قرار است در جهت تقویت همکاری‌های دفاعی فرانسه و آلمان صورت گیرد.

مرکل و اولاند در این دیدار بدون اشاره به تعداد نیروهای اعزامی به مالی تاکید کردند که این اعزام به معنای ارسال نیروی جنگی به مالی نیست. آلمان پیشتر نیز با ارسال کمک های نقدی به کشور مالی در جهت برقراری صلح در این کشور تلاش کرده بود.

قرار است گردان مشترک فرانسه و آلمان با پیوستن به نیروهای اروپایی در مالی، به آموزش سربازان این کشور بپردازند. از ماه فوریه سال گذشته میلادی نیروهای اروپایی در مالی مستقر هستند و تاکنون حدود سه هزار نیروی نظامی این کشور را آموزش داده‌اند.

برخی از گزارش‌های تایید نشده حاکی از اعزام ۲۵۰ سرباز از سوی فرانسه و آلمان به مالی است. از سوی دیگر قرار است مجلس آلمان در ماه فوریه درباره حضور نظامی آلمان در مالی تصمیم‌گیری کند.

فرانسوا اولاند در دیدار خود با صدراعظم آلمان تاکید کرد، اعزام نیروهای مشترک نظامی فرانسه و آلمان به مالی نه تنها نشانه‌ای از دوستی میان دو کشور اروپایی، بلکه در جهت تحکیم دوستی اروپا و آفریقا است. رئیس جمهور فرانسه وعده داد، این اقدام به برقراری آرامش و امنیت در مالی منجر شود.

از ماه مارس سال ۲۰۱۲ میلادی شمال مالی به کنترل سه گروه افراطی اسلامگرا درآمده است که با شبکه تروریستی القاعده ارتباط دارند و خواستار برقراری حکومت اسلامی هستند. اسلامگرایان در مناطق تحت کنترل خود دست به تخریب بناهای تاریخی "غیراسلامی" زده‌اند.

مالی از مستعمره‌های سابق فرانسه است. این دو کشور پس از استقلال مالی نیز به روابط سیاسی و اقتصادی گسترده‌ با یکدیگر ادامه دادند. هم اکنون حدود شش هزار شهروند فرانسه در این کشور آفریقایی اقامت دارند.

گردان فرانسوی - آلمانی در سال 1989 ایجاد شد که ستاد کل آن در شهر مولهیم در آلمان است. این گردان حدود 4800 نیرو در دو طرف رودخانه راین مستقر دارد.

انتهای پیام

کد N134915