رویترز گزارش داد:

ایران و 1+5 به توافق جامع هسته ای امیدوار هستند/ پایان زودهنگام مذاکرات وین به خاطر بحران اوکراین

ایران در جهان

منابع دیپلماتیک از وجود فضای مثبت و امیدواری طرفین مذاکره کننده در وین به نتیجه بخش بودن مذاکرات خبر می دهند، با این حال این مذاکرات به خاطر نشست فوق العاده وزیران خارجه اتحادیه اروپا در مورد بحران اوکراین پیش از موعد پایان می یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، مذاکرات هسته ای ایران و گروه کشورهای 1+5 امروز وارد آخرین روز خود شد. روز چهارشنبه و در دومین روز از دور جدید مذاکرات در شهر وین اتریش نمایندگان ایران و شش قدرت جهانی شامل آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلیس، چین و آلمان به بحث و گفتگو در خصوص راه حل پایان دادن به اختلافات 10 ساله در خصوص برنامه هسته ای ایران ادامه دادند.

بر این اساس این مذاکرات با هدف تعیین یک چارچوب مجاز برای فعالیت های هسته ای ایران و پایان دادن به نگرانی های مطرح شده نسبت به امکان نظامی شدن این فعالیت ها انجام می گیرد. طی ماه های اخیر انجام مذاکرات هسته ای بین ایران و کشورهای 1+5 زمینه مناسبی برای از بین بردن خصومت طولانی مدت بین ایران و غرب به وجود آورده و ضمن کاهش خطر وقوع جنگ دیگری در خاورمیانه، به شرکت های غربی فرصتی برای حضور در بازار ایران داده است.

آنگونه که یک دیپلمات غربی می گوید: مذاکرات وین به شکل شگفت آوری خوب پیش می رود و تا کنون مشکل جدی در روند مذاکرات وجود نداشته است. یک دیپلمات اروپایی نیز در این رابطه تاکید می کند: ایران و قدرت های جهانی در مورد مذاکراه با حسن نیت متعهد هستند. وی ابراز امیدواری می کند که در ادامه مذاکرات، دو طرف در مورد محور مذاکرات دیدارهای آینده نیز به توافق برسند.

بر این اساس در نشست های کارشناسی بین طرفین شماری از مسائل کلیدی که بخشی از توافق جامع نهایی به شمار می روند، مورد بحث قرار گرفته است. همچنین یک دیپلمات ارشد ایرانی از وجود فضای مثبت در مذاکرات وین خبر داده و محور مذاکرات دیروز را تعیین چارچوبی برای مذاکرات آتی عنوان کرده است.

اگر چه مذاکرات وین برای سه روز کامل برنامه ریزی شده و انتظار می رود که تا پایان امروز نیز ادامه یابد، اما برخی گمانه زنی ها از احتمال پایان یافتن آن در صبح پنج شنبه حکایت دارد. به گفته دیپلمات های غربی علت این موضوع نشست فوق العاده وزیران خارجه اتحادیه اروپا برای بررسی بحران اوکراین است.

قرار است "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به نمایندگی از 6 کشور با ایران مذاکره می کند، امروز بعدازظهر در نشست وزیران خارجه این اتحادیه در بروکسل حضور یابد. در مذاکرات روز گذشته وین "هلگا اشمید" معاون اشتون ریاست نشست را به عهده داشت و در طرف مقابل نیز هیئت ایرانی به ریاست "عباس عراقچی" معاون وزیر خارجه این کشور با نمایندگان شش قدرت جهانی به مذاکره پرداخت. در کنار این نشست نیز "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه ایران با اشتون به گفتگو نشست.

گفتنی است موضوعی که در این دور از مذاکرات مورد توجه قرار گرفت درخواست آمریکا برای قرار گرفتن موضوع "برنامه موشکی ایران" در روند مذاکرات بود، موضوعی که مخالفت شدید طرف ایرانی را به دنبال داشت. به گفته عراقچی این موضوعی است که ایران هرگز در مورد آن مذاکره نخواهد کرد.