دادگاه تایلند استفاده از زور علیه معترضان را ممنوع کرد

سیاسی

یک دادگاه تایلندی فرمان عدم استفده از زور علیه معترضان را صادر کرد و این در حالی است که تظاهرکنندگان متعهد شده‌اند تا اعتراضات برای برکناری نخست وزیر این کشور را شدت بخشند.

یک دادگاه تایلندی فرمان عدم استفده از زور علیه معترضان را صادر کرد و این در حالی است که تظاهرکنندگان متعهد شده‌اند تا اعتراضات برای برکناری نخست وزیر این کشور را شدت بخشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، معترضان یک روز پس از درگیری‌های خیابانی که 5 کشته و ده‌ها زخمی بر جای گذاشت متعهد شدند تا به اقدامات خود برای برکناری یینگلاک شیناواترا، نخست وزیر این کشور شدت بخشند.

دستوری که از سوی دادگاه مدنی صادر شده و استفاده از زور را محدود می‌کند می‌تواند مقابله شیناواترا با معترضان را پیچیده کند، اگر چه دولت شیناواترا پیش از این متعهد به عدم توسل به خشونت علیه معترضان شده بود.

بیش از هفت سال پس از آنکه ژنرال‌های سلطنت طلب تاکسین شیناواترا، نخست وزیر پیشین تایلند را در یک کودتای خونین از قدرت خلع کردند، این کشور بیش از هر زمان دیگری از لحاظ سیاسی تجزیه شد.

شیناواترا سیاست مدار میلیاردر و غول سیاسی تایلند سال 2008 از کشور گریخت تا از دستگیری و حبس در خصوص اتهامات مرتبط با فساد در امان بماند، اما منتقدان وی را متهم به کنترل زنجیره‌های قدرت در زمان خود تبعیدی می‌کنند. احزاب طرفدار تاکسین شنیاواترا برای یک دهه در هر انتخاباتی پیروز بودند.

و نخست وزیر کنونی تایلند هم اکنون بر حمایت قوی خانواده‌اش در شمال تایلند حساب می‌کند تا بتواند پس از انتخابات اخیر دوم فوریه وی را بر سر کار آورند. اپوزیسیون تایلند رای گیری را تحریم کرد.

معترضان که ماه‌هاست برای برکناری یینگلاک شیناواترا به خیابان‌های بانکوک آمده‌اند این بار کانون اعتراضات خود را به مراکز تجاری مرتب با خانواده شیناواترا کرده‌اند و در خارج از دفاتر شرکت‌های متعلق به آنها جمع شدند. صدها معترض در خارج از دفاتر شرکت SC Asset Corp که تحت کنترل خانواده شیناوترا در شمال بانکوک است جمع شده‌اند و با تکان دادن پرچم‌های تایلند و سر دادن شعار مراتب اعتراض خود را اعلام داشتند.

انتهای پیام

کد N134593