اوکراین امکان انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری را رد کرد

انتخابات زودهنگام,وزیر خارجه

مسکو-ایرنا- لئونید کوژارا وزیر امور خارجه اوکراین، امکان برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری را که مخالفان دولت این کشور بر آن اصرار دارند، رد کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از ایتارتاس، کوژارا روز پنجشنبه گفت: حکومت اوکراین آماده است با سران مخالفان در باره تشکیل دولت ائتلافی و اصلاح قانون اساسی مذاکره کند اما بحث در باره مساله برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری درست نیست.

وی افزود: ویکتور یانوکوویچ رییس جمهوری اوکراین در سال 2010 از راه قانونی و در انتخاباتی دمکراتیک انتخاب شد.

وزیر امور خارجه اوکراین گفت: طرح مساله برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در صدر مسایل مورد بحث واقع گرایانه نخواهد بود.

وی درباره اعتراضات در کی یف یادآوری کرد: اکثر شرکت کنندگان در اعتراضات پایتخت راساکنان مناطق غربی اوکراین تشکیل می دهند و درمناطق شرقی کشور یانوکوویچ همچنان از حمایت گسترده مردم برخوردار است.

وی اضافه کرد: درهرحال انتخابات ریاست جمهوری اوکراین درسال 2015برگزار می شود و حتی اگر از هم اکنون شروع به فراهم آوردن مقدمات انتخابات کنیم با توجه به مراحل آن در سال 2015 برگزار خواهد شد.

کوژار گفت: حکومت اوکراین تقریبا تمام خواسته های مخالفان را بر آورده کرده است اما به نظر می رسد سران مخالفان نمی خواهند به تعهدات خود عمل کنند.

وی اضافه کرد: ماموران پلیس اوکراین در سه هفته اخیر با آرامش رفتار کرده و به هیچ یک از تهدیدهای اعضای گروه های ملی گرای افراطی در کی یف پاسخ ندادند.

کوژارا افزود : به ماموران پلیس دستور داده شده است از وسایل هجومی علیه معترضان استفاده نکنند.

وزیرخارجه اوکراین، این تصور را که حزب حاکم مناطق حزبی ضد اروپایی و ضد دمکراتیک است نادرست و تصوری بیهوده خواند.

وی همچنین با اشاره به برنامه سفر وزیران خارجه فرانسه، آلمان و لهستان به کی یف که امروز آغاز می شود، گفت : امیدواریم آنها از نزدیک شاهد وضعیت واقعی باشند.

وزیرخارجه اوکراین درباره روابط کشورش با روسیه گفت : روسیه شریک مهم اوکراین است اما بر آن نفوذ مستقیم ندارد.

اروپام/2242**518 ** 1064
کد N134356