روسیه: مذاکرات ایران و 1+5 محدود به برنامه هسته ای است

صلح آمیز بودن توافقات

مسکو - ایرنا- سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته ای این کشور اعلام کرد: در مذاکرات ایران و گروه 1+5 تنها در مورد صلح آمیز بودن برنامه هسته ای این کشور گفت و گو می شود.

به گزارش ایرنا به نقل از ایتارتاس، ریابکوف روز پنجشنبه در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا در مذاکرات وین درباره برنامه موشکی ایران نیز گفت و گو شد، اظهار داشت: موضوع مذاکرات بین گروه 1+5 (پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان) و ایران باید به مسائلی محدود شود که روشن شدن آنها برای تایید ماهیت صلح آمیز تحقیقات هسته ای جمهوری اسلامی ضروری است.

وی افزود: مسایل مربوط به برنامه موشکی ایران ذاتا خیلی پیچیده است و ما دشواری و حساسیت کار روی جزییات قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد را که در آن به برنامه موشکی ایران اشاره شده است، به خوبی به خاطر داریم.

مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه اضافه کرد: طرف روسی معتقد است که یک توافق جامع باید فقط و فقط درمورد مسائلی باشد که به بازسازی اعتماد درباره ماهیت کاملا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران به معنای اشتغال به امور هسته ای و جنبه های هسته ای همه این چیزها مربوط می شود.

گزارش ایتارتاس حاکی است که پیش از این دیپلمات های آمریکایی بر گنجاندن مسایل مربوط به برنامه موشکی کشورمان در دستور کار مذاکرات ایران و 1+5 اصرار داشتند، اما مقام های ایران با این استدلال که در توافق ژنو در این مورد بحث نشده است، قاطعانه از پذیرش این درخواست سر باز زدند.

اروپام/518**1479
کد N134354