واکنش تونی ابوت به ناآرامی مانوس و کشته شدن پناهنده ایرانی

استرالیا

کوالالامپور – ایرنا – تونی ابوتˈ نخست وزیر استرالیا روزپنجشنبه بدنبال قتل یک پناهنده ایرانی در بازداشتگاه پناهندگان در پاپوآ گینه نو، برخی گزارش ها در این مورد را ˈسیاه نمایی اخلاقیˈ دانست و گفت که تسلیم این ˈسیاه نمایی های اخلاقیˈ برای تغییر سیاست های کانبرا نخواهم شد.

به گزارش ایرنا، پس از آشوب های صورت گرفته در بازداشتگاه پناهندگان در جزیره ˈمانوسˈ پاپوآ گینه نو که به کشته شدن یک پناهجو و جراحت 77 نفر دیگر انجامید و افشای اطلاعات شخصی هزاران پناهجو، استرالیا از سوی سازمان های حقوق بشر برای تغییر در سیاست هایش تحت فشار قرار گرفته است.

نخست وزیر استرالیا، گفت: تسلیم ˈسیاه نمایی های اخلاقیˈ به دلیل تنش در یک مرکز بازداشت استرالیا در پاپوآ گینه نو و تصاویر ارایه شده مبنی بر این که براثر این خشونت ها همه جا را خون فراگرفته، نمی شویم.

ˈ سیدحسین میرفخار ˈ مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه روز سه شنبه پس از کشته شدن این ایرانی در دیدار با سفیر استرالیا در تهران مراتب اعتراض و ناخشنودی دولت جمهوری اسلامی ایران را نسبت به بدرفتاری و اعمال خشونت منجر به قتل این ایرانی اعلام کرد.

استرالیا ژنرال ˈآنگوس کمپلˈ از مقامات ارشد حفاظت مرزی این کشور را برای ارزیابی امنیت جزیره مانوس و آنچه که اتفاق افتاده به منطقه اعزام کرده است.

به گزارش شبکه های خبری استرالیا، تونی ابوت به خبرنگاران گفت که از سیاست های سختگیرانه حفاظت از مرزهای استرالیا عقب نشینی نمی کنیم. سازمان ملل نسبت به سیاست های سخت گیرانه کانبرا در قبال برخورد با ورود پناهجویان انتقاد دارد.

وی گفت که استرالیا امنیت این اردوگاه ها را تضمین می کند و در قبال سیاه نمایی ها تسلیم نمی شود.

بازداشتگاه های جزایر مانوس و نائورو در پاپوا گینه نو که پناهجویان در آن بسر می برند از مراکزی است که استرالیا در خارج از خاک این کشور برای جلوگیری از ورود پناهجویان به خاک استرالیا تدارک دیده است.

گفته می شود در بازداشتگاه جزیره مانوس بیش از یکهزار و 300 پناهجو از کشورهای مختلف از جمله ایران در شرایط بسیار دشواری بسر می برند.

استرالیا برای ممانعت از ورود پناهجویان به این کشور براساس سیاست های جدید خود اردوگاه هایی در پاپواگینه نو در اقیانوس آرام تدارک دیده و سیاست بازداشت پناهجویان را در پیش گرفته است.

اطلاعات متناقضی در مورد آشوب و کشته و جراحت پناهجویان در اردوگاه مانوس منتشر شده است. وزیر مهاجرت استرالیا علت درگیری نیروهای امنیتی با پناهجویان را فرار پناهجویان اعلام کرده است و تاکید دارد درگیری در خارج از بازداشتگاه انجام شده است. گزارش هایی نیز منتشر شده که حکایت از درگیری نیروهای امنیتی و پناهجویان در داخل بازداشتگاه دارد.

از سوی دیگر گفته می شود نیروهای امنیتی پاپوآ گینه نو از نیروهای امنیتی خصوصی و بومی کمک دریافت کرده اند و این افراد با ورود به بازداشتگاه با قمه و چاقو پناهجویان را مورد ضرب و شتم قرار داده اند.

برخی منابع اعلام کردند پناهجویان که کشور و خانواده اشان در این تنش ها مورد توهین قرار گرفته بود، در واکنش با نیروها امنیتی بومی درگیر شده اند.

براساس این گزارش پناهجویان با شیلنگ، لوله، چوب و سنگ نیز مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.

یک مترجم استخدام شده توسط اداره مهاجرت استرالیا نیز گفته است: پناهجویان برای دفاع از خود در قبال حمله این نیروها از صندلی های پلاستیکی به عنوان سپر استفاده می کردند تا از مصدومیت خود جلوگیری کنند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل تاکید دارد بازداشتگاه های استرالیا در مانوس و نائورو نامناسب است و تاثیر بسیار عمیقی بر مردان، زنان و کودکانی دارد که در این اردگاه ها بسر می برند.

وزیر گردشگری استرالیا نیز اخیرا وضعیت پناهجویان در برخی از بازداشتگاه های پاپوآ گینه نو را بسیار ناگوار ارزیابی کرده بود.

ˈتونی بورکˈ با مخوف خواندن وضعیت پناهجویانی که مورد شکنجه و آزار جنسی قرار می گیرند، از وضعیت نامناسب پناهجویان خبر داده بود.

شرایط در برخی از این بازداشتگاه ها به گونه ای است که روزانه برخی از پناهجویان اقدام به خودزنی کرده و برای خودکشی تلاش می کنند.

پاپوآگینه نو در اقیانوس آرام و در شمال استرالیا و شرق اندونزی قراردارد و پایتخت آن پورت مورسبی است.

پاپوآ گینه نو کشوری چند فرهنگی است که از قبایل بسیار زیاد و متفاوت تشکیل شده است. پاپوآ بزرگترین قبیله این کشور است که در سال 1975 از استرالیا مستقل شد.

در این کشور شش میلیون نفری فقیر، مردم به 841 زبان گوناگون سخن می گویند و بسیاری از نقاط آن را زیستگاه قبایل ابتدایی دور از تماس با تمدن امروزی تشکیل می دهد.

آساق**د.م**1611
کد N134353