نشریه دیپلمات:اصرار بر محدود شدن برنامه موشکی ایران به ضرر مذاکرات هسته ای است

موشک های بالستیک ایران,دیپلمات

تهران-ایرنا- نشریه ˈدیپلماتˈ اصرار آمریکایی ها را بر ضرورت محدود شدن برنامه موشک های بالستیک ایران در توافق هسته ای نهایی به زیان مذاکرات دانست و تاکید کرد دولت اوباما با این کار در صدد امتیازگیری بیشتر از ایران است.

به گزارش ایرنا، این نشریه دیپلماتیک ژاپنی در جدیدترین مقاله خود به قلم ˈزاخاری ککˈ نوشت: ˈبعد از توافق هسته ای موقت ژنو، دشوارترین مرحله این مذاکرات دستیابی به توافق جامع است اما از آنجا که ایران تمامی امتیازات ضروری را در مرحله قبل واگذار کرده است، امتیازات چندان دیگری برای واگذاری در مرحله نهایی در دست نخواهد داشت.

ˈ تنها امتیاز قابل توجهی که ایران می تواند ارائه کند این است که بعضی از سانتریفیوژهای کنونی خود را برچیند، یکی از تاسیسات غنی سازی خود را تعطیل کند و میزان ذخایر اورانیوم با غنای 5 درصد خود را کاهش دهد. بدین ترتیب 1+5 مجبور است امتیازات بسیار زیادی در خصوص (برچیدن) تحریم ها به ایران ارائه کند و تهران در توافق نهایی حق غنی سازی اورانیوم را برای خود محفوظ خواهد داشتˈ.

دیپلمات درباره تاکید مقامات آمریکا و برخی دیگر از شرکای آنها در گروه 1+5 بر ضرورت محدود شدن برنامه موشکی ایران در توافق هسته ای نهایی نوشت: ˈمقامات ایرانی به صراحت این درخواست را رد کرده و اعلام کرده اند که اجازه نخواهند داد هیچ موضوعی به غیر از مسائل هسته ای در این گفت و گوها مورد بحث قرار گیرد.

ˈمعلوم نیست که واشنگتن چه وقت تصمیم گرفت که توافق جامع هسته ای باید اعمال محدودیت بر برنامه موشک های بالستیک ایران را نیز در بر داشته باشد اما به نظر می رسد دولت اوباما مشغول بررسی آن دسته از قطعنامه های سازمان ملل است که ایران را از دستیابی به هر فناوری که به سلاح هسته ای مربوط باشد، باز می دارد.ˈ

زاخاری کک با اشاره به اینکه تعداد زیادی از کشورهای خاور میانه از جمله مصر، سوریه، ترکیه، عربستان، بحرین، افغانستان، رژیم صهیونیستی، امارات متحده عربی و یمن موشک های بالستیک دارند، افزود: ˈبا وجودی که توانایی کار گذاشتن یک کلاهک هسته ای بر یک موشک بالستیک یکی از مواردی است که برای تجهیز یک کشور به تسلیحات هسته ای ضروری است، اما آمریکا و متحدانش تا به حال این گونه رفتار نکرده بودند.

ˈ اکثر غربی ها اصرار دارند که ایران نباید به اورانیوم یا پلوتونیم با غنای نظامی دست یابد اما به نظر می رسد موشک های بالستیک ایران در تعیین اینکه آیا آمریکا باید یک ایران هسته ای را بپذیرد یا به آن حمله کند، عامل مهمی نیستند. پس علت تاکید تیم مذاکره کننده اوباما بر برنامه موشکی ایران چیست؟ˈ

کک در پاسخ به این سوال نوشت: ˈدر واقع، تیم اوباما با طرح مساله موشک های بالستیک تهران کل مذاکرات را به خطر انداخته چرا که فهمیده است برای قبولاندن توافق هسته ای نهایی به آمریکایی ها به دریافت امتیازات قابل توجه تری از ایران نیاز خواهد داشت.

ˈ از آنجا که ایران هر امتیازی را که می توانسته در توافق موقت ژنو واگذار کرده است، واشنگتن به موضوعات دیگری خارج از برنامه هسته ای نیاز دارد تا بیشتر از ایران امتیاز بگیرد. موشک های بالستیک یکی از این موضوعات است.ˈ

وی این رویکرد را ˈخطرناکˈ توصیف کرد و افزود: ˈمشکل اینجاست که رهبر عالی ایران و بسیاری دیگر در ایران عمیقا باور دارند که آمریکا حیات جمهوری اسلامی را تهدید می کند و واشنگتن برنامه هسته ای را بهانه کرده تا به جمهوری اسلامی ضربه بزند. آنها مدت هاست که به ایرانی ها هشدار می دهند اگر موضوع هسته ای حل شود، آمریکا مساله دیگری را دستاویز قرار خواهد داد.ˈ

مترجمام**9330**1479

Zachary Keck
کد N134352