تحریم اوکراین روی میز اروپا/ وزیران خارجه اتحادیه فردا تصمیم می گیرند

آمریکا اروپا

اتحادیه اروپا قصد دارد در واکنش به سرکوب اعتراضات ضددولتی در اوکراین، تحریم هایی را علیه دولت "ویکتور یانوکوویچ" اعمال کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آلمان، با شدت گرفتن درگیری ها بین مخالفان دولت و نیروهای امنیتی در اوکراین، بحث تحریم دولت این کشور از سوی اتحادیه اروپا جدی شد. بر این اساس وزیران خارجه 28 عضو اتحادیه اروپا قرار است در نشست روز پنج شبنه خود در بروکسل در خصوص "اقدامات محدود" علیه دولت "ویکتور یانوکوویچ" رئیس جمهوری اوکراین در واکنش به سرکوب معترضان رایزنی کنند.

به گفته منابع دیپلماتیک اروپا، وزیران خارجه در حال بررسی موضوع تحریم یانوکوویچ و اعضای کابینه وی هستند. از جمله این که ممنوعیت سفر این افراد به حوزه اتحادیه اروپا از جمله موارد تحریمی عنوان شده است. همچنین توقف فعالیت برخی شرکت های اروپایی در اوکراین در دستور کار دیپلمات های این اتحادیه قرار گرفته است.

طبق این گزارش سفیران اروپا در اوکراین طی نشستی اضطراری که در کمیته سیاسی و امنیتی اروپا (PSK) در بروکسل برگزار شد پیش نویس طرح تحریم این کشور را تهیه کرده اند. در همین رابطه "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از اقدامات محدود این اتحادیه علیه اوکراین در اعتراض به سرکوب اعتراضات و نقض حقوق بشر در این کشور خبر داد. وی تاکید کرد: خشونت ها در اوکراین باید هر چه سریعتر پایان یابد.

گفتنی است در دور جدید اعتراضات گسترده علیه دولت اوکراین که از دو روز پیش آغاز شده و خیابان های پایتخت را به میدان جنگ مخالفان با نیروهای پلیس تبدیل کرده، تا کنون دست کم 25 نفر کشته و دهها نفر مجروح شده اند.