وزرای خارجه فرانسه، آلمان و لهستان امروز در اوکراین

وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد، امروز (پنج‌شنبه) همراه با وزیران امور خارجه آلمان و لهستان به اوکراین سفر می‌کند تا در مورد اوضاع این کشور با مقامات کی‌یف گفت‌وگو کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه در یک کنفرانس خبری مشترک با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در پاریس گفت: همراه با همتایان آلمانی و لهستانی خود تصمیم گرفتیم برای کسب اطلاعات در مورد اوضاع اوکراین پیش از نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا که قرار است در بروکسل برگزار شود، به کی‌یف سفر کنیم.

قرار است نشست فوق‌العاده وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا برای بررسی اوضاع اوکراین در بروکسل برگزار شود. گفته می‌شود احتمالا در این نشست تحریم‌هایی نیز علیه عاملان بروز خشونت‌ها در دو روز گذشته که دست‌کم 26 کشته بر جای گذاشته است، تصویب شود.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز ابراز امیدواری کرد که با دنبال کردن گفت‌وگوها از خشونت‌ها در اوکراین جلوگیری شود.

وی ادامه داد: همه ما از دیدن صحنه‌های خشونت و شدت بدرفتاری‌هایی که در روزهای گذشته شهروندان اوکراینی در خیابان‌ها تجربه کردند، عمیقا آزرده شدیم. یانوکوویچ این فرصت را دارد که انتخاب کند. این انتخاب محفاظت کردن از مردم و انتخاب سازش و گفت‌وگو در برابر خشونت و هرج و مرج است. معتقدیم که این انتخاب روشن است. به همراه دوستان خود در اروپا و دیگر مکان ها درباره ی احتمال تحریم ها یا دیگر گام ها گفت‌وگو و تلاش می کنیم فضایی برای سازش ایجاد کنیم.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: علاقه ما این است که یانوکوویچ افراد را دور هم جمع کند، با مخالفان گفت‌وگو کند، تدابیر مربوط به سازش را بیابد و منافع عام مردم اوکراین را در اولویت اول خود قرار دهد. معتقدیم که هنوز هم فضا برای این رخداد وجود دارد.

انتهای پیام

کد N134199