وزیر خارجه اوکراین: نمی خواهیم اوکراین میدان بازی ژئوپلتیک غرب و شرق باشد

وزیر امور خارجه,سی ان ان

تهران - ایرنا - وزیر امور خارجه اوکراین گفت: نمی خواهیم که اوکراین عرصه و یکی از برگ های بازی ژئوپلتیک بین غرب و شرق باشد.

به گزارش ایرنا ، ˈلئونید کوژاراˈ چهارشنبه شب در گفت و گو با شبکه خبری سی.ان.ان آمریکا گفت: دولت اوکراین تقریبا تمام خواسته های مخالفان را اجرا کرده از جمله اینکه قوانینی را که مخالفان قبول ندارند، لغو کرده و دولت همچنین آماده بحث درباره اصلاحات در قانون اساسی است.

کوژارا در پاسخ به سوال جهت دار ˈکریستین امانپورˈ مجری سی.ان.ان که تلاش می کرد روسیه را مجری پشت پرده اتفاقات اوکراین معرفی کند، گفت: روسیه هیچ نفوذ مستقیمی در اوکراین ندارد.

وزیر خارجه اوکراین با بیان این که این حق مردم اوکراین است که سرنوشت خود را تعیین کنند؛

گفت: ما از هر رویکرد مثبتی که بتواند مذاکرات سازنده را ارتقا دهد استقبال می کنیم و در همین ارتباط من از همکاران اروپایی خود دعوت کرده ام به کی یف بیایند تا از نزدیک به درک درستی از شرایط اوکراین برسند.

اشاره کوژارا به سفر وزیران امور خارجه فرانسه ، آلمان و لهستان بود که قرار است روز پنجشنبه به اوکراین سفر کنند.

کوژارا در بخش دیگری از این گفت و گو افزود: از زمان انقلاب نارنجی این برداشت نادرست از شرایط اوکراین وجود داشته که مخالفان، طرفدار اروپا و طرفدار دموکرسی و حزب حاکم، مخالف اروپا و دموکراسی است اما این برداشت اشتباه بوده و ما خواستار یک رویکرد متوازن از سوی غرب درباره تحولات اوکراین هستیم.

وی درخواست مخالفان برای کناره گیری ویکتور یانوکوویچ رییس جمهوری اوکراین را کاملا غیر واقع بینانه دانست و افزود: یانوکوویچ سال 2010 در یک انتخابات مشروع از سوی مردم اوکراین انتخاب شده و انتخابات بعدی در سال 2015 است و حتی اگر قرار باشد انتخابات زودهنگام هم برگزار شود با توجه به سازوکارهای داخلی باز هم کار به سال 2015 می کشد.

به گزارش ایرنا ، در اعتراضات خشونت بار روز سه شنبه اوکراین دستکم 25 نفر کشته و حدود 340 نفر مجروح شدند.

در همین حال سازمان امنیتی اوکراین روز چهارشنبه از آغاز یک عملیات ضدتروریستی در سراسر این کشور خبر داد.

در تازه ترین تحولات مربوط به اوکراین ، سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه نیز چهارشنبه شب از اتحادیه اروپا خواست که رهبران مخالفان اوکراین را به همکاری با مقامات این کشور تشویق کند.

مترجمام**1078** 1917
کد N134178