نماینده روسیه در سازمان ملل: تهران غنی‌سازی را رها نخواهد کرد

سیاسی

نماینده دایم روسیه در سازمان ملل بار دیگر بر حق ایران برای داشتن برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز تاکید کرد و گفت که مذاکرات هسته‌ای باید با این درک صورت بگیرد که تهران غنی‌سازی را رها نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ولادیمیر وورونکف، نماینده دایم روسیه در سازمان ملل امروز (چهارشنبه) گفت: درک جنبه ایدئولوژیک رویکرد ایران در قبال انرژی هسته‌ای مهم است. می‌توان با اطمینان گفت که این مساله برای جامعه ایرانی امر مقدسی است.

به گزارش شبکه خبری پرس تی وی، وورونکف افزود: ایران در اظهاراتش همیشه مقایسه‌ای را بین وجود داشتن یک ایران مستقل و حق غنی‌سازی اورانیوم مطرح می‌کند. بنابراین همه کارها با ایران باید با درک صریح این که تهران حق غنی‌سازی اورانیومش را رها نخواهد کرد، انجام شود.

این دیپلمات روس از شش قدرت جهانی دخیل در مذاکرات با ایران خواست "سیاست جلوگیری کننده" را به سیاست "دخیل دادن ایران در فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز معمول" تبدیل کنند.

وورونکف گفت که غرب نباید فرصت رسیدن به توافق نهایی با ایران در زمینه برنامه هسته‌ای تهران را از دست بدهد.

وی گفت: درست نیست که فرصت رسیدن به یک راه حل دراز مدت را از دست بدهیم. فعلا لازم است که درباره نکات فنی چانه نزنیم و به جای آن اجرای ثابت گام‌های مشخص شده در طرح ژنو را تضمین کنیم و هم‌زمان گفت‌وگو درباره یک راه حل دراز مدت و جامع را آغاز کنیم.

وزیر امور خارجه روسیه نیز امروز (چهارشنبه) گفت که توافق هسته‌ای ژنو که بین ایران و گروه 1+5 امضا شد یک پایه و اساس محکم برای رسیدن به توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای ایران به وجود آورده است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: توافق حاصله در ژنو یک پایه و اساس محکم را برای رسیدن به یک راه حل نهایی و جامع برای حل همه مسایل به‌ وجود آورده است.

لاوروف با اشاره به دور جدید گفت‌وگوها بین ایرانو گروه 1+5 که در وین جریان دارد، افزود: هدف نشست وین که دیروز آغاز شد توافق در زمینه همه جنبه‌های یک بسته نهایی است و ما امیدواریم که اجرای آن بالاخره این مشکل را حل کند.

وزیر امور خارجه روسیه گفت که هر دو طرف در مذاکرات باید تجربیاتی را که در جریان آخرین دور مذاکرات حاصل شد برای حل این مسایل حفظ کنند.

لاوروف گفت: در حال حاضر لازم است که تجربه کار مشترک ژنو را حفظ کنیم و توسعه بخشیم.

مذاکرات وین اولین دور مذاکرات جدید ایران و آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان پس از توافق هسته‌ای آن‌ها در 24 نوامبر 2013 در ژنو است که در تاریخ 20 ژانویه اجرایی شد.

مذاکرات ایران و 1+5 از صبح روز سه‌شنبه 29 بهمن در مقر سازمان ملل در وین درباره بررسی گام نهایی و تدوین دستور کار مذاکرات در این‌باره آغاز شده است.

برخی اخبار و شنیده‌ها در روز چهارشنبه حاکی از آن بود که احتمال دارد مذاکرات امروز پایان یابد و کنفرانس خبری ظریف و اشتون امشب برگزار شود، ولی یک مقام آگاه در وزارت خارجه آمریکا گفت که مذاکرات ایران و 1+5 تا صبح روز پنج‌شنبه ادامه دارد.

انتهای پیام

کد N134166