دیدار معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا

هسته‌ای,محمدجواد ظریف,سیاست‌خارجی,1 5,مذاکرات

همشهری آنلاین: سیدعباس عراقچی و وندی شرمن معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا درباره موضوع مذاکرات هسته‌ای برای تعیین و تدوین گام نهایی عصر سه‌شنبه (۲۹ بهمن) دیدار کردند.

ایران > سیاست‌خارجی- همشهری آنلاین:
سیدعباس عراقچی و وندی شرمن معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا درباره موضوع مذاکرات هسته‌ای برای تعیین و تدوین گام نهایی عصر سه‌شنبه (۲۹ بهمن) دیدار کردند.

به گزارش ایسنا، در ادامه مذاکرات ایران و 1+5 که از صبح  سه‌شنبه (29 بهمن) در مقر سازمان ملل در وین آغاز شده است، ملاقات‌های دو جانبه میان هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و 1+5 نیز در حال انجام است.

در این چارچوب معاون وزیر خارجه کشورمان و عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با نمایندگان سه کشور اروپایی و نیز آمریکا پس از نشست صبح دیدار کرد.

عراقچی درباره دیدارش با وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران ایرانی مستقر در محل مذاکرات گفت که این دیدار‌ها کمک می‌کند برداشت صحیح‌تری از مواضع هم پیدا کنیم و در طول مذاکرات منطقی‌تر جلو رویم. همه اعضای 1+5 و ما به گفت‌وگوهای دوجانبه راغب هستیم چرا که درک بهتری را نسبت به مواضع همدیگر ایجاد می‌کند. در این گفت‌وگوها فرصت برای بیان مطالب بیش‌تر فراهم است و راحت‌تر است و طبیعی است صحبت‌ها جزیی‌تر خواهد بود و اشاراتی که ممکن است در حضور کشورهای دیگر صورت نگیرد آسان‌تر باشد و این درباره همه کشورهاست نه یک کشور خاص.

معاونان وزیران خارجه روسیه و چین نیز صبح روز سه‌شنبه پیش از آغاز مذاکرات با محمدجواد ظریف رئیس هیات مذاکره‌کننده ایران با 1+5 دیدار کردند.

دیدار دو جانبه میان هیات‌های نمایندگی ایران و 1+5 در محل اقامت این هیات‌ها در وین صورت می‌گیرد.

بر اساس توافق ژنو پس از این که گام اول این توافق از سوی دو طرف در 30 دی‌ماه به اجرا درآمد دو طرف در چارچوب برنامه اقدام مشترک مذاکرات درباره گام نهایی را آغاز کردند.

به گفته سیدعباس عراقچی" دور جدید مذاکرات با هدف رسیدن به راه‌حل جامع و نهایی درباره موضوع هسته‌ای است و این کار بزرگی است و مذاکرات طولانی در پیش‌رو خواهد بود."