آمریکا از رییس جمهوری اوکراین خواست که در جهت آرام کردن اوضاع حرکت کند

اوکراین

تهران - ایرنا - معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه از ویکتور یانوکوویچ رییس جمهوری اوکراین خواست که در زمینه آرام کردن اوضاع تلاش کند.

این درحالی است که مسکو و دولت اوکراین پس از بروز نا ارامی ها امریکا و اروپا را به دخالت در امور داخلی کی یف متهم کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن ، ˈبن رودسˈ در هواپیمای ˈایرفورس وانˈ به خبرنگاران گفت: برخوردها در کی یف بین پلیس و تظاهرکنندگان ضد دولتی کاملا شرم آور و غیرمتعارف است و هیچ جایی در قرن 21 ندارد.

وی افزود: حقیقت این است که ما این مطلب را برای دولت اوکراین بسیار روشن کرده ایم که وظیفه آنها است که به مردم اجازه اعتراض بدهند.

این مقام کاخ سفید گفت: ما با هر گونه خشونت از طرف تمام طرف ها مخالفیم اما این وظیفه دولت است که پلیس ضد شورش را عقب بکشد ، آتش بس اعلام کند و با مخالفان درباره راه پیش رو وارد یک بحث معنادار بشود.

رودس افزود: باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا قرار است اواخر وقت چهارشنبه (به وقت آمریکا) در جریان سفر به مکزیک برای شرکت در اجلاس رهبران آمریکای شمالی، درباره اوکراین اظهار نظر کند.

این مشاور اوباما همچنین در مورد تحریم احتمالی برضد اوکراین هشدار داد و گفت: ما روشن کرده ایم که اقدام برضد افراد مسوول برای اقدامات خشونت آمیز در اوکراین را بررسی می کنیم.

وی گفت: آشکار است که مردم اوکراین احساس می کنند که خواست های مشروع آنان در متن و فضای سیاسی کنونی تامین نمی شود و این وظیفه دولت اوکراین است که به سمت مخالفان برود و راهی برای حرکت به جلو برای متحد کردن کشور بیابد.

روز سه شنبه ، جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا با ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری اوکراین تماس گرفت تا ˈنگرانی عمیقˈ واشنگتن در ارتباط با بحران اوکراین را اظهار کند.

مترجمام**1078**1917
کد N134110