رویترز به نقل از مقامات غربی: مذاکرات به نحو تعجب‌آوری خوب پیش می‌روند

مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات ژنو,برنامه اقدام مشترك

رویترز با اشاره به تلاش ایران و گروه 1+5 برای مشخص کردن دستور کار لازم جهت رسیدن به یک توافق نهایی با ایران گزارش داد که دیپلمات‌های غربی روند مذاکرات را خوب توصیف کرده‌اند.

رویترز با اشاره به تلاش ایران و گروه 1+5 برای مشخص کردن دستور کار لازم جهت رسیدن به یک توافق نهایی با ایران گزارش داد که دیپلمات‌های غربی روند مذاکرات را خوب توصیف کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری رویترز در این گزارش نوشت: آمریکا، انگلیس، روسیه، فرانسه، چین و آلمان به دنبال یک توافق دراز مدت درباره دامنه احتمالی برنامه هسته‌ای ایران هستند تا بتوانند نگرانی‌ها درباره این فعالیت‌ها را برطرف کنند.

یک مقام عالی‌رتبه غربی با رد برخی شایعات از جانب طرف ایرانی درباره اینکه موانعی بر سر گفت‌وگوها پیش آمده است، گفت: مذاکرات به نحو تعجب‌آوری خوب پیش می‌روند.

این دیپلمات‌ها گفتند که جلسه روز سه شنبه "مفید و سازنده" بود.

یک دیپلمات اروپایی نیز گفت: تمرکز آن روی پارامترها و پروسه مذاکرات، جدول زمانی آن چه یک پروسه متوسط تا دراز مدت خواهد بود، بود. ما انتظار نتایج فوری نداریم.

کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است بعدازظهر روز پنج‌شنبه در نشست فوق العاده وزیران خارجه این اتحادیه در بروکسل شرکت کند تا درباره بحران اوکراین گفت‌وگو کنند.

رویترز گزارش داد که مذاکرات فعلی با ایران ابتدا قرار بود حداقل سه روز کامل ادامه داشته باشد، ولی به گفته دیپلمات‌های غربی ممکن است صبح پنج‌شنبه به دلیل تشدید وضعیت اوکراین پایان یابد.

گروه 1+5 هنوز درخواست های خود از ایران را مشخصا اعلام نکرده‌اند. ولی مقامات غربی نشان داده‌اند که از ایران می‌خواهند غنی سازی اورانیوم را تا غنای شکافت‌پذیر پایینی کاهش دهد، تحقیق و توسعه تجهیزات هسته‌ای جدید را محدود کند و بخش قابل توجهی از سانتریفیوژهایش را برچیند.

پیش از آغاز مذاکرات، یک مقام عالی‌رتبه آمریکایی گفت که روند رسیدن به توافق نهایی " یک پروسه طولانی، دشوار و پیچیده خواهد بود".

او افزود: وقتی مساله مورد بحث این چنین مهم است و جزییات حقیقتا اهمیت دارد، باید وقت بگذاریم تا اطمینان حاصل کنیم که نتیجه آن اعتماد جامعه بین‌المللی خواهد بود. در چنین شرایطی این اتفاق نمی‌تواند در عرض یک روز، یک هفته و یا حتی یک ماه بیفتد.

این مقام آمریکایی در عین حال که هشدار داد مذاکرات ممکن است زمان ببرد گفت که واشنگتن مایل نیست این مذاکرات بیش‌تر از ضرب‌العجل شش ماهه‌ای که در 24 نوامبر در ژنو حاصل شد، بیش‌تر طول بکشد. ضرب‌العجل ماه ژوییه می‌تواند بنا بر توافق دو طرف به مدت نیم سال دیگر تمدید شود.

وی گفت: ما علاقه‌مندیم که از این شش ماه برای مذاکره درباره یک توافق جامع استفاده کنیم. من فکر می‌کنم ما در عرض شش ماه و احتمالا زودتر از آن می‌فهمیم که آیا شانس موفقیت برای رسیدن به یک توافق جامع افزایش یافته است یا خیر. اما هدف ما این است که از این شش ماه استفاده کنیم تا به یک توافق جامع دست یابیم.

این مقام آمریکا‌یی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که تضمینی وجود ندارد که مذاکرات وین به توافقی ختم شود.

او گفت: همان‌طور که باراک اوباما (رییس‌جمهور آمریکا) گفته است و من با وی موافق هستم، احتمال رسیدن به یک توافق به اندازه احتمال نرسیدن به آن است.

این مقام آمریکایی علاوه بر آن نشان داد که آمریکا آماده مصالحه در زمینه یکی از حساس‌ترین موضوعات سه دور مذاکراتی است که به توافق 24 نوامبر در ژنو منجر شد؛ راکتور آب سنگین اراک.

این مقام آمریکایی که در واقع به اظهارات علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران درباره این که تهران مایل بود با تغییر دادن این راکتور نگرانی‌های غرب را برطرف کند پاسخ می‌داد، گفت ما خوشحال شدیم که دکتر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که آن‌ها مایل به مذاکرات درباره این که آیا تغییرات امکان‌پذیر است یا خیر هستند. من فکر می‌کنم ما راه درازی را در این مذاکرات درپیش داریم، ولی فکر می‌کنم که باید آمادگی پذیرش ایده‌ها و روش‌هایی برای پرداختن به نگرانی‌های‌مان را داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N134076