آمریکا توقف شهرک‌سازی‌های اسرائیل را خواستار شد

پس از آنکه وزیر امور خارجه آمریکا چارچوب کاری خود برای تمدید مذاکرات صلح میان رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها را ارائه داد، واشنگتن از اسرائیل خواست تا توقف نسبی شهرک‌سازی‌ها را اجرایی کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رادیو ارتش رژیم صهیونیستی به نقل از مقام‌های آمریکایی حاضر در این مذاکرات گفت، واشنگتن امیدوار است تا توقف ساخت و سازها در شهرک‌های خارج از کرانه باختری را به دست آورد؛ مساله‌ای که رژیم صهیونیستی امیدوار است تا آن را در هر توافق صلحی حفظ کند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که قرار است امشب با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در پاریس دیدار کند، در حال حاضر مشغول بررسی چارچوب کاری است که اجازه می‌دهد مذاکرات کنونی پس از ضرب‌الاجل آوریل تا پایان سال جاری میلادی تمدید شود.

دور پیشین مذاکرات از زمان آغاز پیشرفت بسیار کمی داشته و هر دو طرف بر سر مسائلی از جمله شهرک‌سازی‌های کنونی رژیم صهیونیستی در سرزمینی که فلسطینی‌ها آن را برای کشور آتی خود می‌خواهند، اختلاف دارند.

چارچوب این توافقنامه قرار است اوایل ماه ‌آتی میلادی هنگامی که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید دیدار می‌کند، به صورت علنی منتشر شود.

فلسطینی‌ها نسبت به ساخت و سازهای کنونی بسیار خشمگین شده‌اند و بر سر راه هر مذاکراتی برای تمدید این مدت 9 ماهه مذاکرات مانع ایجاد کرده‌اند.

آن‌ها همچنین گفته‌اند، هنگامی که ضرب‌الاجل آوریل سال جاری میلادی منقضی شود، اقداماتی را برای به رسمیت شناخته شدن بین‌المللی کشور فلسطین از سر می‌گیرند؛ اقدامی که آن‌ها با به تعلیق افتادن آن در جریان این مذاکرات موافقت کرده‌اند.

دفتر نتانیاهو از اظهار نظر درباره این گزارش امتناع کرد.

رادیو ارتش رژیم صهیونیستی گزارش داد: طرف اسرائیلی به خوبی می‌داند که این چارچوب برای متقاعد کردن محمود عباس در راستای تمدید مذاکرات بدون آنکه چیزی به او پیشنهاد دهد، کافی نیست.

رژیم صهیونیستی تاکید کرده که شهرک‌سازی‌هایش نقض تعهداتش در رابطه با مذاکرات نیست و تاکنون از توقف نسبی شهرک‌ سازی‌های جدید در کرانه باختری امتناع کرده است.

انتهای پیام

کد N133911

خواندنی از سراسر وب