دادستان ترکیه‌ای: سازمان اطلاعات روسیه پشت قتل چچنی‌ها در استانبول است

یک دادستان ترکیه‌ای اعلام کرد پنج فرد چچنی که در فاصله سال‌ 2009 تا 2011 در شهر استانبول کشته شدند به دستور آژانس اطلاعاتی روسیه به قتل رسیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه حریت، احمد دمیرهویوک، دادستان بکرکوی ترکیه برای سه تن از متهمان به قتل این چچنی‌ها یعنی تیمور ماخائوری، آلکساندر ژارخوف و ندیم ایوبف به اتهام قتل عمد تقاضای حبس ابد کرد.

دمیرهویوک در کیفرخواست خود اعلام کرد روسیه به سبب جنگ در منطقه چچن در تعقیب رهبران مخالفان چچنی بوده و حتی در داخل ترکیه نیز با گروه‌های چچنی در جنگ بوده است.

این متهمان در کیفرخواست به قتل علی اوسایف، نماینده گروه "امارت فققاز" در استانبول که توسط آمریکا و روسیه سازمان تروریستی اعلام شده در تاریخ 26 فوریه 2009 شده‌اند.

براساس این کیفرخواست، قتل سه چچنی به نام‌های برگ-هاج موسایف، زائوربک امیریف و رستم آلتمیروف در 16 سپتامبر 2011 در پارکینگی در استانبول توسط دو نفر که برای سرویس امنیتی فدرال روسیه کار می‌کرده و با گذرنامه جعلی تحت نام‌های آلکساندر ژارخوف و ندیم ایوبوف وارد ترکیه شده‌اند انجام شده است.

تیمور ماخائوری شهروند گرجستانی که در حال حاضر در زندان مال‌تپه استانبول در بازداشت است، اوسایف را کشته و چندی بعد در مراسم تشییع جنازه او شرکت کرده است.

به گفته این دادستان، ماخائوری کسی است که یک خودروی پر شده با مواد منفجره را که برای ترور شامیل باسایف، رهبر جنبش شورشیان چچن در ژوئیه 2006 استفاده شد، آماده کرده بوده است.

قرار است نخستین جلسه دادرسی پرونده این قتل‌ها در سوم مارس برگزار شود.

انتهای پیام

کد N133908