نهمین اجلاس بین‌المجالس اسلامی

تصویب بیانیه پایانی اجلاس نهم کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی

بیانیه پایانی اجلاس نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی پس از بحث و بررسی نمایندگان کشورهای لبنان، ایران، عراق، یمن و فلسطین به تصویب اعضا رسید.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با در دستور قرار گرفتن بررسی بیانیه پایانی اجلاس نهم، رییس هیات پارلمانی لبنان گفت: امروز در بیروت عملیات انفجاری رخ داد. از این رو از شما می‌خواهم یک بند در بیانیه پایانی گنجانده شود که هر نوع عملیات انفجاری در لبنان را محکوم کند به ویژه انفجار اتومبیل در نزدیکی سفارت ایران در لبنان.

وی متذکر شد: این نوع عملیات‌ها چهره اسلام را مخدوش می‌کند.

علی لاریجانی، رییس نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی گفت: پیشنهاد کشور لبنان افزودن بندی برای محکومیت عملیات تروریستی اخیر در لبنان بود.

او سپس از نمایندگان خواست تا نظرات‌شان را در خصوص این پیشنهاد مطرح کنند.

حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا، نماینده پارلمان ایران، با ابراز هم‌دردی با خانواده‌های شهدای انفجاری اخیر لبنان، گفت: از پیشنهاد نماینده لبنان حمایت می‌کنیم و انتظار داریم این پیشنهاد مورد توجه اعضا قرار گیرد.

سپس رییس هیات پارلمانی عراق نیز گفت: پیشنهاد لبنان مورد تایید ما هم هست.

وی افزود: انفجار لبنان دامن‌گیر ما هم شده است. در خصوص وضعیت عراق نیز برای محکوم کردن ترور پیشنهاداتی داریم.

سپس رییس هیات پارلمانی یمن نیز با تایید پیشنهاد لبنان گفت: امیدوارم انفجارهای یمن نیز محکوم شود.

او افزود: بندی برای گفت‌وگوی آشتی ملی در یمن نیز به قطعنامه افزوده شود.

سپس نماینده پارلمان سوریه نیز با اشاره به حوادث سوریه، گفت: آن چه در سوریه رخ می‌دهد مساله‌ای است که دل‌ها به خاطر آن باید خون گریه کند.

او گفت: تروریسم حداقل باید در سوریه محکوم شود البته مصوبات و قطعنامه‌هایی در شورای امنیت به تصویب رسید از جمله قطعنامه شماره 1073، 1626 و معاهده 1999 که در بورکینافاسو به تصویب رسید که بر اساس این معاهده مبارزه با تروریسم تصویب شد. از شما می‌خواهم همکاری کنید تا حمام خون در سوریه متوقف شود.

سپس لاریجانی در سخنانی گفت: نمایندگان پارلمان‌های یمن، افغانستان، پاکستان، عراق و سوریه درگیر تروریسم هستند البته در بیانیه پایانی بحث مفصلی درباره محکوم کردن تروریسم شده است ولی ملاحظه کشورهای عراق و یمن این بود که گفت‌وگوهای سیاسی و هم‌گرایی سیاسی نیز در قطعنامه پایانی مورد توجه قرار گیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تردیدی از گرفتار بودن مردم سوریه با تروریست‌ها وجود ندارد اما اجازه دهید نام کشورها را تک تک در بیانیه پایانی نبریم بلکه به صورت کلی به محکوم کردن تروریسم اکتفا کنیم.

نماینده هیات پارلمانی فلسطین گفت: تروریسم و ویرانی مساجد توسط تکفیری‌ها در هر جا که اتفاق بیفتد باید محکوم شود.

وی با اشاره به حضور نداشتن نماینده پارلمان مصر در اجلاس نهم، گفت: انفجارات اخیر مصر را هم باید محکوم کنیم. حضور نداشتن نماینده پارلمان مصر نباید ما را از انفجارات اخیر این کشور غافل کند.

نماینده پارلمان فلسطین با تشکر از مصوبه اخیر اتحادیه اروپا، گفت: از مصوبه این اتحادیه برای تحریم شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی تشکر می‌کنم.

لاریجانی در پاسخ گفت: تروریسم به صورت جدی در بیانیه پایانی گنجانده شده است و پیشنهادات سوریه و یمن نیز به آن افزوده می‌شود.

پس از بحث و بررسی پیرامون مفاد مربوط به تروریسم، بیانیه پایانی نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی به تصویب مطلق آراء رسید.

انتهای پیام

کد N133866