در بیانیه تهران اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی تاکید شد؛

خودداری از مداخله مسلحانه در کشورها/ همبستگی دائمی با آرمان فلسطین

سیاسی

کشورهای شرکت کننده در نهمین اجلاس مجالس کشورهای اسلامی در بیانیه تهران بر لزوم خودداری از هرگونه مداخله مسلحانه در امور داخلی کشورها تاکید کردند و حمایت و همبستگی دائمی خود را با آرمان فلسطین اعلام کردند.

کشورهای شرکت کننده در نهمین اجلاس مجالس کشورهای اسلامی در بیانیه تهران بر لزوم خودداری از هرگونه مداخله مسلحانه در امور داخلی کشورها تاکید کردند و حمایت و همبستگی دائمی خود را با آرمان فلسطین اعلام کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کاظم جلالی، سخنگوی نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی، بیانیه تهران این کنفرانس را به شرح زیر قرائت کرد:

رییسان پارلمان‌ها و مجالس اسلامی، اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی که در نهمین کنفرانس اتحادیه در تهران، ایران از 28 تا 29 بهمن 1392 گردهم آمدیم، با تاکید بر بصیرت، شجاعت و احساس بنیانگذاران اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در قبال آرمان‌های حقیقی نسل بشر از جمله ضرورت صیانت از موهبت آزادی و استقلال همگان و کوشش برای تحقق کامل عدالت و توسعه در جامعه بین‌المللی، با یادآوری مبارزات مستمر و خستگی‌ناپذیر ملت‌های‌مان علیه پلیدی‌ها و کجی‌هایی چون استعمار، مداخله و اشغال خارجی، سلطه‌گری، استبداد، برده‌داری، نجات‌پرستی، نفرت و افراطی‌گری که سالیان متمادی آنان را از حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مسلم خود محروم کرده و از تحقق توسعه عادلانه، پایدار و متوازن کشورهای‌مان و استقرار شرایط صلح و امنیت در جهان جلوگیری کرده است، با تکرار تعهد بر مسوولیت خویش برای پاسداشت و تقویت دستاوردهای اتحادیه که حاصل بیش از یک دهه فعالیت خستگی‌ناپذیر پارلمان‌ها و مجامع عضو آن است، با تاکید دوباره بر پایبندی خویش به موضوع تقویت و احیای مقاصد و اصول اتحادیه که به باور ما بخشی جدایی‌ناپذیر از روند ایجاد صلح، دموکراسی و ثبات در جهان اسلام و بهترین زمینه‌ساز مشارکت عملی و منصفانه امت اسلامی در بنای جهانی پیشرفته امن و باثبات و تضمین بهروزی، شادمانی همه اغنای بشر است.

با ارج نهادن به نقش فعال، برجسته و اثرگذار اتحادیه در رسیدگی به موضوعات مهم و حیاتی مورد توجه جامعه جهانی که حاکی از تحول روزافزون اتحادیه به نهادی فراگیر و مثال زدنی متشکل از مجالس اسلامی برای رایزنی و اقدام پیرامون مسائل مشترک مبتلابه مسلمانان و کل جامعه بشری بر اساس ارزش‌هایی متعالی هم‌چون عدالت، دموکراسی و خیرخواهی برای همگان است. این واقعیت انکارناپذیر و ماهیت مردمی مجالس قانونگذاری و مشورتی در کشورهای‌مان، عملا می‌تواند اتحادیه را به صدای مستقل و صادق ملت‌های مسلمان در مسیر استقلال طلبی، عدالت‌خواهی و مساوات‌جویی بدل سازد.

با تاکید بر این که عدالت و صلح و امنیت از یک سو و توسعه پایدار از سوی دیگر دو ستون مقوم یکدیگرند و این که تحقق هم‌زمان، متوازن و عادلانه آن‌ها باید به عنوان اولویت اصلی دستور کار کشورها و سازمان‌های منطقه‌یی و بین المللی در نظر گرفته شود با شناسایی اهمیت مدیریت مناسبات دولت‌ها بر مبنای احترام به اصول حاکمیت ملی، برابری دولت‌ها، رد قطعی هرگونه دخالت خارجی و تعهد همه دولت‌ها به رعایت عدالت، ریشه‌کنی فقر و هم‌گرایی و توازون برنامه‌های رشد اقتصادی، توسعه اجتماعی و حفظ محیط زیست با تاکید بر این که تنوع سنت‌ها، فرهنگ‌ها و باورها در میان ملت‌ها عاملی ارزشمند برای تضمین ارزش‌های متعالی هم‌چون آزادی، عدالت، برابری و مداراست.

با اعلام دوباره تعهد خود در زمینه تقویت اقدامات دسته‌جمعی مبتنی بر گفت‌وگوی سازنده و تصمیم‌گیری‌های اجماعی در چارچوب کاری اتحادیه و آرزوی این که این سنت مفید به عنوان روشی متمدنانه برای بررسی، ریشه‌یابی و یافتن راه‌حل مشکلات ملی و جهانی و پیگیری صلح‌آمیز و خیرخواهانه اهداف ملی و منافع ملت‌ها مورد استقبال کلیه سازمان‌ها و ترتیبات بین‌المللی و منطقه‌یی به ویژه puic‌ قرار گیرد.

با استقبال از ضرورت تقویت فرهنگ صلح و گفت‌وگو، تنوع فرهنگی، عدالت، برابری، مشارکت زنان و جوانان در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی و تضمین احترام به حقوق بشر و رعایت آن با ابراز نگرانی عمیق نسبت به استمرار سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایانه و سلطه‌جویانه، توسل غیرقانونی به جنگ و اقدامات زورمدارانه، بروز اشکال جدید استعمار، تحمیل ارزش‌ها، نژادپرستی و تبعیض از جمله توهین به ادیان و مذاهب، مداخله و اشغال خارجی، خشونت و افراطی‌گری، تروریسم و استفاده از روش‌ها و حربه‌های تبعیض‌آمیز از جمله تحریم اقتصادی و مالی برای پیشبرد سیاست‌های سلطه‌طلبانه.

با ابراز نگرانی از نبود چشم‌انداز یا راه‌حل‌های مناسب درباره مسائل جهانی مانند خلع سلاح جهانی، حقوق بشر و دموکراسی، حق تعیین سرنوشت، وضعیت خاورمیانه با محوریت مساله فلسطین، گسترش خشونت و افراطی‌گری در جهان، اصلاحات سازمان ملل، تحریم‌ها، ارتقای گفت‌وگوی تمدن‌ها و مذاهب، بحران‌های مالی و اقتصادی، توسعه پایدار و موانع دستیابی به اهداف توسعه هزاره، صلح‌بانی و صلح‌سازی، امنیت غذا، کمک‌های بشردوستانه، بلایای طبیعی، نیازهای خاص آفریقا، بیماری‌های واگیر و غیرواگیر، مشارکت زنان و جوانان، تغییرات آب و هوا، انرژی، قاچاق موادمخدر، قاچاق افراد انسانی و تروریسم به ویژه تروریسم دولتی و تصریح بر این که علاوه بر این مشکلات نیازمند اقدام جهانی به ویژه توجه به اهمیت ترویج عدالت در مناسبات بین‌المللی، تقویت به زمام‌داری در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی و تضمین مشارکت فعال همه دولت‌ها در امر مدیریت مقابله با این مشکلات است.

با تاکید بر امکان بهره‌برداری بهتر اتحادیه از ظرفیت‌ها و توانایی‌های متنوع اعضای خود برای اثرگذاری مطلوب بر روند رسیدگی به مسائل جهانی و مشارکت فعالانه‌تر آن در مدیریت مشکلات جهانی با تقدیم صمیمانه‌ترین تبریکات به مجلس و ملت ایران به مناسبت برگزاری موفقیت‌آمیز نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی به ویژه عهده‌داری مسوولیت ریاست کنفرانس توسط جناب آقای دکتر لاریجانی رییس محترم مجلس شورای اسلامی با الهام از مقاصد و اصول اتحادیه و به منظور اجرای موثر مفاد سند نهایی مصوبه نهمین کنفرانس اتحادیه در تهران موارد زیر را به عنوان ترجمان خواست عمومی مجالس عضو puic‌ اعلام می‌داریم:

1. حقوق و مسوولیت برابر دولت‌ها، حق حاکمیت ملی و کلیه حقوق ذاتی مستتر در اصل حاکمیت ملت‌ها به ویژه حق احترام به برابری، تمامیت ارضی، آزادی و استقلال سیاسی، انتخاب آزادانه و توسط نظام‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی منطبق با اعمال آزادانه حق تعیین سرنوشت و ضرورت بنای مناسبات خارجی کشورها بر اساس منفعت و احترام متقابل را محترم می‌شماریم.

2. توسل به زور یا تهدید به توسل به زور و مداخله قدرت‌ها در امور داخلی دیگر کشورها یا اشغال خارجی که با اصول حقوق بین‌الملل و دیگر هنجارهای پذیرفته شده جهانی به ویژه مفاد منشور ملل متحد مغایرت دارند را محکوم می‌کنیم.

3. از هرگونه مداخله در امور داخلی یکدیگر از جمله مداخله مسلحانه یا تهدید به توسل به چنین مداخله‌ای خودداری کرده و در مورد هرگونه اقدام نظامی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی یا سایر اشکال اقدام مداخله‌جویانه در امور دیگر ملت‌ها به عنوان ابزاری جهت حل و فصل مسائل سیاسی، نگرانی عمیق خود را ابراز می‌کنیم.

4. برای ترویج گفت‌وگو به منظور حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات و بحران‌ها طبق منشور سازمان ملل متحد، حقوق بین‌الملل و سایر ترتیبات و سازوکارهای مسالمت‌آمیز مورد توافق طرف‌های یک اختلاف یا درگیری و اجتناب از هر اقدامی که به تشدید غیرضروری و وخامت وضعیت‌ها و احتمال بهانه‌جویی برای زمینه‌سازی مداخله خارجی بینجامد، تعهد خویش را تکرار می‌کنیم.

5. اراده سیاسی و حق انتخاب ملت‌های‌مان به عنوان منبع اصلی اعمال اصلاحات واقعی در نظام‌های داخلی را مورد تاکید قرار داده و همزمان هرگونه کمک مستقیم یا غیرمستقیم به گروه‌های خشونت‌طلب و افراطی تروریستی به هر شکل، توسل به اقدامات خرابکارانه یا دیگر اقدامات مشابه با هدف سرنگونی نظام سیاسی کشورهای دیگر و ایجاد تغییرات زومدارانه و غیردموکراتیک در آن‌ها را رد می‌کنیم.

6. حمایت قوی خود از حق انکارناپذیر مردم مناطق تحت اشغال خارجی و ضرورت اعمال حق تعیین سرنوشت آنان طبق منشور ملل متحد و قواعد و هنجارهای حقوق بین‌الملل را اعلام می‌کنیم. در این زمینه به ویژه ضرورت و فوریت رعایت و اجرای قطعنامه‌های مصوب سازمان ملل متحد درباره فلسطین را دوباره مورد تاکید قرار داده و حمایت و همبستگی دائمی خود با آرمان فلسطین و تعهد قوی خویش برای حمایت از مردم فلسطین در مبارزه بر حق آن‌ها علیه رژیم اشغالگر و نامشروع اسراییل را بار دیگر تکرار می‌کنیم.

7. برچیدن و امحای کامل انواع سلاح‌های کشتار جمعی به ویژه سلاح‌های هسته‌ای در جهان و تاکید بر تفکیک نکردن حقوق و مسوولیت همزمان کلیه دولت‌ها برای اجرای مفاد معاهدات بین‌المللی مربوطه را قویا خواستاریم. هم‌چنین بار دیگر بر حق انکارناپذیر همه ملت‌ها برای تحصیل، بهره‌مندی و توسعه انرژی و فن‌آوری هسته‌ای صلح‌آمیز تاکید می‌کنیم.

این خبر در حال تکمیل شدن است...

کد N133861