اختصاصی

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برای نصب دوربین های جایگزین به ایران می آیند

معاون

تهران- ایرنا- معاون سازمان انرژی اتمی درباره سفر سه نفر از بازرسان آژانس بین المللی اتمی به ایران، گفت این بازرسان برای نصب دوربین های جایگزین در نیروگاه بوشهر که در چارچوب پروتکل همکاری ایران و آژانس و تحت نظارت کامل سازمان انرژی اتمی انجام می شود، به تهران می آیند.

«اصغر زارعان» روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در این باره افزود: از سال های گذشته و در راستای همکاری های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، دربخش های فنی سایت های هسته ای و در نیروگاه بوشهر دوربین های نظارتی نصب شده بود، در حال حاضر به دلیل نداشتن ضمانت کمپانی های سازنده، این دوربین ها از رده خارج محسوب می شوند. بنابراین قرار شد دوربین های جدید با همان روش و ساز و کار قبلی جایگزین شود.

وی خاطرنشان کرد: ضمن اینکه این تغییرات در همه کشورها و تحت نظارت آژانس اعمال شده و جمهوری اسلامی آخرین کشور در حوزه تغییر و جایگزینی دوربین های نسل قدیم محسوب می شود.

معاون سازمان انرژی اتمی افزود:برای این منظور بررسی های لازم به عمل آمده است و پروتکل های مربوطه تنظیم شده اند. این 3 بازرس روز پنج شنبه به تهران سفر کرده و به مدت سه روز در بوشهر خواهند بود.

این مقام مسوول در سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: نصب این دوربین ها با نظارت کارشناسان فنی مجرب سازمان انجام خواهد شد و تنها به بخش نیروگاه بوشهر نیز اختصاص دارد.

زارعان این اقدام را براساس پروتکل مربوط به همکاری ایران و آژانس در زمینه مونیتورینگ و نصب دوربین ها دانست و گفت: بعد از بحث ها و گفت وگوهای فراوان قرار بر این شد که دوربین های جدید را با همان روش جایگزین موارد قبلی کنند.

وی همچنین توضیح داد: از آنجایی که نیروگاه بوشهر در حالت اورهال (تعمیرات و تعویض سوخت) قرار دارد، به همین دلیل از این فرصت استفاده شد.چرا که با آغاز مجدد فعالیت این نیروگاه امکان چنین اقدامی میسر نیست.

معاون سازمان انرژی اتمی تاکید کرد که این مساله اتفاق جدیدی نیست و پیش از این هم دوربین ها در راستای همکاری های ایران با آژانس وجود داشته ،و قرار است دوربین های جدید جایگزین موارد قبلی شوند.

سیام(4)9173** 1418
کد N133821