سفیر ایران در صربستان:

ایران نقش مهمی در صلح و ثبات جهانی دارد

نشریه بررسی اقتصادی

بلگراد- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان گفت: ایران نقش شایان توجه و مهمی در خاورمیانه برای برقراری صلح و امنیت دارد و با توجه به این واقعیت که خاورمیانه نقش مهمی را برای امنیت و ثبات کل جهان دارد، می توان گفت که ایران نقش مهمی را نیز برای صلح و ثبات جهان ایفا می کند.

به گزارش ایرنا، مجید فهیم پور در گفت وگو با روزنامه ˈبررسی اقتصادیˈ چاپ بلگراد در پاسخ به سئوال خبرنگار این نشریه درباره روابط صربستان و ایران گفت: بالکان منطقه ای بسیار حساس بوده و نقش صربستان در برقراری صلح و ثبات این منطقه بسیار مهم و روابط دو کشور همیشه دوستانه بوده است.

وی افزود: با وجود اینکه جمهوری اسلامی ایران و صربستان وقایع سختی را داشته اند، ولی این حوادث و مشکلات روابط دوستی دو جانبه را ضعیف نکرده، بلکه موجب تحکیم دوستی دو کشور نیز شده است.

سفیر کشورمان در بلگراد به سفر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران به بلگراد و دیدار وی با تومیسلاو نیکولیچ رئیس جمهور، ایویتسا داچیچ نخست وزیر و نبویشا استفانوویچ رئیس مجلس اشاره کرد و افزود: این دیدارها برای گفت و گو و تبادل نظر بوده و به نقطه نظرات بسیار مشابهی در مواضع دست یافتند.

وی همچنین به راه های همکاری تجاری و اقتصادی و امکانات دو کشور در این زمینه ها اشاره کرد و گفت: اکنون سطح مشکلاتی که در دوران تحریمها موجب ایجاد موانع برای گسترش همکاری ها بوده است، کاهش یافته و می توان به همکاری های گذشته ادامه داد و بطور مشخص می توان یادآور شد که در زمینه های کشاورزی و صنعتی سطح مبادلات بالا بوده است.

فهیم پور در این باره به توان بسیار خوب ایران در بخش پتروشیمی، نفت و گاز اشاره کرد و افزود: لازم است که مقامات رسمی سیاسی و اقتصادی پس از تحولات اخیر از ایران دیدار کنند و با شرکای ایرانی خود گفت و گو کنند.

وی ادامه داد: در عرصه جهانگردی نیز می توانیم همکاری ها را توسعه دهیم، چرا که ظرفیت های خوبی در این زمینه وجود دارد، در واقع، صربستان و تمامی بالکان دارای ظرفیت های خوبی بوده و صربستان نوعی نقش مرکزیت در این منطقه دارد.

سفیرکشورمان در رابطه با سئوال خبرنگار نشریه ˈبررسی اقتصادیˈ در مورد مذاکرات ژنو بین ایران و گروه 1+5 در باره برنامه هسته ای ایران گفت: بیش از 10 سال بین ایران و برخی کشورها از قبیل آمریکا مشکل وجود داشت، اکنون شرایط خوبی ایجاد شده و بسیاری نسبت به نتیجه خوب این مذاکرات خوش بین هستند، نتیجه ای که برای ایران و همه کشورهایی که مایل به همکاری با آن هستند، مفید خواهد بود.

وی افزود: پس از آخرین توافقات، نمایندگان تعداد زیادی از کشورها از جمله کشورهای اروپایی مانند فرانسه به ایران سفر کرده اند تا زمینه را برای همکاری های اقتصادی فراهم کنند و امیدواریم که صربستان نیز از این فرصت استفاده کند.

اروپام**2061** 1337
کد N133642