کابینه دولت جدید ایتالیا تا شنبه اعلام می شود

دولت,ایتالیا

رم - ایرنا- دولت جدید ایتالیا به رهبری ˈمتئو رنتزیˈ نخست وزیر انتصابی این کشور تا روز شنبه اعلام خواهد شد.

به گزارش روزچهارشنبه ایرنا، متئو رنتزی دبیرکل 39 ساله حزب چپگرای میانه ˈدمکرات هاˈ که دوشنبه هفته جاری ازسوی ˈجورجو ناپولیتانوˈ رییس جمهوری ایتالیا مامور تشکیل کابینه شد، پس از دو روز رایزنی و مشورت با احزاب این کشور، دولت خود را تا روز شنبه آماده خواهد کرد.

رنتزی که امیدوار است تا سال 2018 سکان کشور را دردست داشته باشد، امروز چهارشنبه در دومین روز از رایزنی های خود ابتدا با ˈسیلویو برلوسکونیˈ رهبر حزب ˈزنده باد ایتالیاˈ مشورت کرد و قرار است عصر امروز نیز به ملاقات ˈبپه گریلوˈ رهبر جنجالی حزب مخالف ˈپنج ستارهˈ برود.

برلوسکونی آخرین نخست وزیر منتخب ایتالیا پس از پایان دیدار با رنتزی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: ایتالیا نیاز به بازنگری در قانون اساسی برای اعطای قدرت بیشتر به نخست وزیر دارد تا بتواند اصلاحات را تصویب کند و همچنین نیازمند یک مجلس برای تصویب قوانین است.

وی افزود: ما درباره این اصلاحات با رنتزی صحبت کردیم و برای کار مشترک و تصویب اصلاحات در پارلمان اعلام آمادگی می کنیم.

بپه گریلو که تا دوشنبه شب مخالف هرگونه دیدار و رایزنی با رنتزی بود و این نوع مشورت ها را بیهوده تلقی می کرد، شب گذشته پس از اختلاف میان نمایندگان این حزب در خصوص رایزنی با رنتزی و انجام یک نظرسنجی از بیش از 40 هزار شهروند ایتالیایی؛ ناگهان موضع قبلی خود را تغییر داد و جهت مشورت با نخست وزیر منصوب اعلام آمادگی کرد.

گفته می شود رنتزی بر خلاف دولت ˈانریکو لتاˈ نخست وزیر مستعفی، معاون نخواهد داشت و امروز آخرین جزئیات مربوط به کابینه جدید معین خواهد شد و احتمالا فردا شب (پنجشنبه) و یا صبح جمعه به همراه کابینه جدید برای مراسم سوگند به کاخ ریاست جمهوری خواهد رفت و سپس از پارلمان درخواست رای اعتماد خواهد کرد.

نخست وزیر منصوب ایتالیا در این روزها با خوشبینی در حال مشورت با احزاب و در حال تلاش برای انتخاب وزرای دولت خود است. گفته می شود دولت جدید دارای 18 وزیر خواهد بود در حالی که دولت قبلی 21 وزیر داشت.

لازم به توضیح است حزب چپ گرای ˈسلˈ ( Sel) و حزب راست گرای ˈپیوند شمالˈ، همواره مخالف رنتزی و دولت انتصابی وی بوده و خواهان برگزاری انتخابات سیاسی هستند.

رایزنی های نخست وزیر جدید امروز خاتمه می یابد و ˈگراتسیانو دلریوˈ دست راست رنتزی خاطر نشان کرد دولت جدید تا شنبه آینده آماده خواهد بود.

از سوی دیگر ˈآنجلینو الفانوˈ رهبر حزب ˈراست گرای نوینˈ که پیشتر تهدید به عدم حمایت از رنتزی کرده بود، پس از دیدار با وی یادآور شد ˈاین دولت، ائتلافی است که به حزب دمکرات ها تعلق ندارد و متشکل از همان اکثریتی است که پیش تر، از دولت انریکو لتا حمایت می کردˈ.

متئو رنتزی شهردار سابق شهر فلورانس، جوان ترین نخست وزیر تاریخ ایتالیا محسوب می شود. وی در سال 2009 میلادی درسن 34 سالگی به عنوان شهردار شهر شمالی فلورانس و سپس در انتخابات حزبی در دسامبر سال 2013 به عنوان دبیرکل حزب دمکرات ها انتخاب شد.

نخست وزیر جدید ایتالیا در صدد اجرای برنامه ای فوق العاده برای بهبود اوضاع اقتصادی، کاهش مالیات، اشتغال و کاهش هزینه های دولتی و سیاسی از جمله حذف نهادهای دولتی بی فایده، اجرای حقوق مدنی و مبارزه علیه سقف سه درصدی برای ورود به پارلمان است.

این سومین باری است که ناپولیتانو بدون برگزاری انتخابات سیاسی و تنها پس از رایزنی با احزاب این کشور، اقدام به انتصاب نخست وزیر می کند که به عقیده اپوزیسیون اقدامی خارج از دموکراسی است. این تصمیم انتقادات زیادی نیز در پی داشته است.

رنتزی در شرایطی سکان کشور را در دست می گیرد که ایتالیا در شرایط سیاسی سخت و دشواری قرار دارد و می تواند برای او و حزبش ریسک خطرناکی باشد.

اروپام ** 2171 **1485** 1064
کد N133641