/نشست کمیته فلسطین بین‌المجالس اسلامی/

رییس مجلس عراق:هیاتی از پارلمان‌های اسلامی بین گروه‌های فلسطینی آشتی برقرار کنند

سیاسی

رییس مجلس عراق با اشاره به لزوم ایجاد آشتی بین گروه‌های مختلف فلسطینی، خواستار این شد که هیات بلندپایه‌ای از روسای پارلمان‌های کشورهای اسلامی ماموریت این کار را بر عهده بگیرند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسامه النجیفی رییس مجلس عراق در نشست سوم کمیته دائمی امور فلسطین که در حاشیه دومین روز از نهمین اجلاس بین‌المجالس اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: مساله فلسطین در قلب هر شهروند عرب و مسلمان قرار دارد و هیچگاه فراموش نمی‌شود حتی اگر دشمن تلاش کند این موضوع به فراموشی سپرده شود.

وی افزود: در حال حاضر بسیاری از کشورها سرگرم درگیری و کشمکش در کشورهای خودشان هستند ولی ما باید همچنان فلسطین را از نظر سیاسی و مالی حمایت کنیم. شاید امروز نتوانیم لشکرهایی را برای اعزام به فلسطین مجهز کنیم اما می‌توانیم کمک‌های دیگری در این زمینه انجام دهیم به ویژه که سرگرم بودن کشورهای پیرامون فلسطین به مسائل خودشان این بار سنگین را بر دوش ما قرار می‌دهد.

رییس مجلس عراق ادامه داد: ما باید از رهگذر عادی‌سازی روابط با مصر تسهیلاتی را برای مردم در نوار غزه ایجاد کنیم. مصری‌ها در فلسطین جنگیده‌اند و از فلسطینی‌ها حمایت کرده‌اند و هیچ کس نمی‌تواند پیشنهاد بهتری از آنها بدهد.

النجیفی با تاکید بر لزوم کمک مادی و معنوی کشورهای اسلامی از فلسطین، اضافه کرد: باید نوعی آشتی بین گروه‌های مختلف فلسطینی برقرار شود. این مایه شرم است که چنین اختلافاتی وجود داشته باشد. من پیشنهاد می‌کنم هیات بلندپایه‌ای از روسای پارلمان‌های کشورهای اسلامی عهده‌دار این مساله شوند زیرا هدف همه ما واحد و یکسان است.

وی ضمن اعلام حمایت مردم عراق از مردم فلسطین، تصریح کرد: مردم عراق ده‌ها سال است که از مساله فلسطین دفاع می‌کنند و در این راه شهید می‌شوند. گورستان‌های عراق هم گواه این گفته است. عراقی‌ها در سال‌های 48 و 76 در کنار سازمان آزادی قدس فلسطین با اسرائیل جنگیدند.

رییس مجلس عراق روسای پارلمان‌های کشورهای اسلامی را برای برداشتن گام‌های بلند سیاسی و اقتصادی و ایجاد آشتی بین گروه‌های فلسطینی فرا خواند و گفت: باید برنامه کاری خوبی برای تحقق این اهداف داشته باشیم تا کشورهای بزرگ و قدرتمند اسلامی بتوانند وظایف اساسی و اصلی خودشان را در مورد حمایت از فلسطین انجام دهند.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی بعد از اظهارات رییس مجلس عراق، گفت: پیشنهاد ماموریت هیات‌ها برای کمک به مردم فلسطین پیشنهاد خوبی است و شخص آقای النجیفی می‌تواند مسئولیت این کار را عهده‌دار شود چرا که این راه می‌تواند به مردم فلسطین برای دفع فشارها کمک کند.

انتهای پیام

کد N133574