چین خواستار مواضع سازنده از جانب طرف‌های گفت‌وگوی هسته‌ای با ایران شد

رییس هیات چینی در مذاکرات 1+5 با ایران گفت که کشورش با اعمال فشار یا درگیری از جانب هر کشوری که موجب تضعیف فضای مذاکرات هسته‌ای با ایران شود مخالف است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ایران و گروه 1+5 (آمریکا، چین، روسیه، فرانسه‌،انگلیس و آلمان) روز سه‌شنبه دور جدید مذاکرات را در وین آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری شینهوا،‌ لی بائودونگ، رییس هیات مذاکراتی چین در مذاکرات هسته‌ای با ایران روز سه‌شنبه گفت که دور جدید مذاکرات هسته ای با دشواری‌هایی روبه‌رو شده است و یک فضای سازنده به آسانی به دست نمی آید، بنابراین همه طرف‌ها گفت‌وگو باید به نحو مثبتی مذاکرات را ارتقا دهند.

وی که معاون وزیر امور خارجه چین نیز است علاوه بر آن از ایران خواست که گام‌های اساسی برای محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش بردارد و تاکید کرد که شش قدرت جهانی باید در ازای آن تحریم‌های مربوطه علیه تهران را لغو کنند.

لی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران تاکید کرد که همه طرف‌های گفت‌وگو باید با شجاعت، انعطاف‌پذیری و اعتماد دو جانبه و از طریق کانال‌های دیپلماتیک برای حل این مسئله تلاش کنند.

لی با اشاره به توافق موقتی ژنو که در تاریخ 24 نوامبر سال 2013 بین ایران و گروه 1+5 امضا شد گفت که "با توجه به گام اول،‌ به یک گام بلند روبه جلو نیاز است" توضیح داد که دور جدید مذاکرات مهم است،‌ زیرا آغاز گفت‌وگوها درباره یک توافق جامع در این زمینه است، زیرا محتوای توافق موقتی محدود بوده و مدت آن نیز پس از شش ماه به پایان می‌رسد.

مذاکره‌کننده هسته‌ای ارشد چین گفت که کشورش همواره نقش فعال و سازنده‌ای را در مذاکرات ایفا کرده است تا بدین ترتیب توافق هر چه زودتر حاصل شود.

انتهای پیام

کد N133566