/نشست کمیته فلسطین بین‌المجالس اسلامی/

سفیر فلسطین در تهران:ایران، اسلام و فلسطین اجزای به‌هم‌پیوسته تاریخ انقلاب اسلامی هستند

فلسطين

سفیر فلسطین در تهران برپایی سفارت فلسطین در تهران را نشانگر حمایت قلبی ملت ایران از ملت فلسطین عنوان و خاطر نشان کرد: هر کشور اسلامی می‌تواند متناسب با جایگاه خود قدم‌هایی برای دفاع از مساله فلسطین بردارد.

سفیر فلسطین در تهران برپایی سفارت فلسطین در تهران را نشانگر حمایت قلبی ملت ایران از ملت فلسطین عنوان و خاطر نشان کرد: هر کشور اسلامی می‌تواند متناسب با جایگاه خود قدم‌هایی برای دفاع از مساله فلسطین بردارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صلاح زواوی در نشست سوم کمیته دائمی امور فلسطین که در حاشیه دومین روز از نهمین اجلاس بین‌المجالس اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: روابط ما با جمهوری اسلامی بر دو رکن اساسی اسلام و فلسطین استوار است. نه ایران می‌تواند ما را از دست بدهد و نه ما می‌توانیم ایران را از دست بدهیم چرا که این دو اجزای به هم‌پیوسته تاریخ انقلاب اسلامی هستند.

زواوی ادامه داد: من از دیرباز در ایران بوده‌ام و امام خمینی (ره) و رهبر انقلاب را از نزدیک می‌شناسم و می‌دانم رهبران انقلاب چطور برای عزت و کرامت مسلمانان و نظام اسلامی می‌اندیشیند بنابراین همه کشورهای اسلامی باید مقابله با دشمن صهیونیستی و حامیان آن را نصب‌العین قرار دهند.

سفیر فلسطین در تهران ادامه داد: امام خمینی (ره) فرد زاهد و ساده‌زیستی بود که شاه او را تبعید کرد و مورد اذیت و آزار قرار داد زیرا پرچم اسلام و فلسطین را در دست داشت و از مظلومیت ما دفاع کرده بود. ایشان در نجف هم برای دفاع از مردم فلسطین فتوا دادند.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره از فلسطین حمایت کرده و حتی در عملیات نظامی ما شریک بوده است. شاید برخی برادران ایرانی هم این را ندادند که تعدادی از این مردم در دفاع از مردم فلسطین شهید شده‌اند.

زواوی خاطرنشان کرد: امام خمینی همچنین آخرین جمعه رمضان را روز قدس اعلام کرد زیرا این رادمرد عرفانی با نور قلب خود چیزهایی را درک می‌کرد که دیگران نمی‌دیدند و دریافت نمی‌کردند. او می‌دانست که چه بر سر قدس می‌آید.

سفیر فلسطین در تهران با اشاره به تحمیل جنگ هشت ساله به ایران، آن را ارتکاب ظلم علیه انقلاب اسلامی دانست و اظهار کرد: رهبران ایران از جمله رهبر معظم انقلاب، آقای هاشمی رفسنجانی و سیدحسن خمینی و همچنین شهید مصطفی چمران در این جبهه‌ها حضور داشتند.

وی ادامه داد: امروز که عده‌ای می‌خواهند در قدس یهودی‌سازی انجام دهند و در کل فلسطین دیوارسازی کنند وظیفه همه دنیای اسلام این است که با نقشه‌های اسرائیل و حامیان آن برخورد کنند. ما باید اختلافات را کنار بگذاریم و در این مسیر با یکدیگر همراه باشیم.

زواوی با اشاره به تاسیس و برپایی سفارت فلسطین در ایران بعد از انقلاب اسلامی، تاکید کرد: این اقدام نشانگر حمایت قلبی ملت ایران در دفاع از فلسطین است.

سفیر فلسطین در تهران خطاب به پارلمان‌های کشورهای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی نماد قوت و اعتلای همه کشورهای اسلامی است. شاید بین این کشور و شما اختلافاتی باشد اما این اختلافات فقط با گفت‌وگو حل می‌شود. همه ما افتخار می‌کنیم در سرزمینی هستیم که توانسته روی پای خود بایستد و جایگاه استراتژیکی در جهان اسلام و دنیا برای خود پیدا کند.

وی با بیان اینکه ایران هیچگاه از حمایت از فلسطین دست بر نداشته، ادامه داد: اختلافات با گفت‌وگو قابل درمان است و ما امروز شخصیت‌های برجسته‌ای داریم که می‌توانیم با استفاده از رهنمودهای آنها دیدگاه‌یمان را به یکدیگر نزدیک کنیم تا هر کشور متناسب با حجم و جایگاه خود برای دفاع از مساله فلسطین قدم بردارد.

زواوی با اشاره به مشکلات اخیر در سوریه گفت: سوریه صد سال است که کنار ما ایستاده و ما انقلاب فلسطین را از سوریه شروع کردیم به همین خاطر هم دلمان برای آنچه در سوریه اتفاق می‌افتد می‌سوزد. ما به دنبال کمک به برادران سوری هستیم که ماموریت‌شان به ثمر بنشیند و سوریه به آنها برگردد زیرا ما هم به سوریه برای تداوم مقاومت در آینده نیاز داریم.

سفیر فلسطین در تهران در پایان گفت: رژیم صهیونیستی رو به زوال است و اگر ما هم امروز این را نبینیم فرزندان ما و نسل بعدی ما این نابودی را نظاره می‌کنند.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی پس از سخنان صلاح زواوی، او را از افراد باسابقه در انقلاب فلسطین معرفی کرد و گفت: ایشان از زمان پیروزی انقلاب در ایران بوده و مسائل مردم مظلوم فلسطین را پیگیری کرده است.

انتهای پیام

کد N133558