/نشست کمیته فلسطین بین‌المجالس اسلامی/

لاریجانی:پارلمان‌های اسلامی بخشی از نظام بودجه‌ریزی را برای کمک به فلسطین اختصاص دهند

فلسطين

رییس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی از پارلمان‌های کشورهای اسلامی خواست تا در نظام بودجه‌ریزی کشورشان بخشی را برای کمک به مردم فلسطین اختصاص دهند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نشست سوم کمیته دائمی امور فلسطین که در حاشیه دومین روز از نهمین اجلاس بین‌المجالس اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: این نشست نشان داد روسای پارلمان‌های اسلامی با حساسیت جدی موضوع فلسطین را دنبال می‌کنند و این موضوع ارزشمندی است که این میزان توجه به موضوع فلسطین وجود دارد.

وی افزود: سخن نماینده سنگال حرف دقیقی بود که گفت مساله فلسطین صرفا تقابل رژیم صهیونیستی با فلسطین نیست، بلکه تقابل رژیم صهیونیستی با کل عالم اسلام است.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سخنان بسیاری از روسای مجالس و نمایندگان پارلمان‌ها گفته شد که حمایت از مردم فلسطین به درستی متبلور نشده هر چند گاه کمک‌های سیاسی، فرهنگی و مالی از آنها صورت گرفته است اما باید راهبرد دقیق‌تر و همه‌جانبه‌تری در این زمینه تدارک دید.

لاریجانی با اشاره به اظهارات رییس مجلس فلسطین درباره شگردهای رژیم صهیونیستی برای یهودی‌سازی قدس،‌گفت: کمیته فلسطین پیشنهاداتی متناسب با شرایط روز در این باره ارائه کند.

وی با اشاره به تاکید پارلمان‌های اسلامی بر وحدت نیروهای فلسطینی، خاطرنشان کرد: پیگیری دغدغه‌های نمایندگان پارلمان‌های اسلامی در مورد مساله فلسطین می‌تواند به توقیف مقاومت کمک کند.

رییس اتحادیه بین‌المجالس اسلامی به تاکید مجالس کشورهای اسلامی برای کمک به مردم فلسطین، افزود: ما باید هم کمک‌های مادی به فلسطینیان، ساکنان غزه و سایر فلسطینی‌های در محاصره را احیا کنیم و هم نسبت به احیای آثار تاریخی، فرهنگی و ادبی ملت فلسطین توجه نشان دهیم.

وی ادامه داد: مساله فلسطین در چند دهه گذشته نشان داده که صرفا با این نوع حمایت‌ها نمی‌توان به حل آن کمک کرد بلکه باید راهبرد جدیدی اتخاذ شود. در همین زمینه پیشنهاد شد کمیته‌ای برای پیگیری کمک به مردم فلسطین ایجاد شود. خوب است که دبیرخانه هم در این زمینه فعال شود تا این کمک‌ها را ساماندهی کند.

رییس مجلس شورای اسلامی به طرح پیشنهاد نماینده مجلس بحرین برای آزادی نمایندگان زندانی فلسطین در اسرائیل اشاره کرد و گفت: این پیشنهاد باید در کنفرانس بین‌المجالس اسلامی مورد توجه قرار گیرد.

لاریجانی ادامه داد:‌ در این نشست گفته شد که حمایت مالی از موضوع فلسطین جدی‌تر گرفته شود و بخشی از نظام مالی کشورها را در بر بگیرد. این پیشنهاد سنجیده‌ای است و ما هم قبول داریم که پارلمان‌ها این موضوع را مورد توجه قرار دهند که هر کشور در نظام بودجه‌ریزی خود بخشی را برای کمک به فلسطین اختصاص دهد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به دستیابی ملت فلسطین به آرزوی‌شان برای زندگی در سرزمین خود، آن را آرمان‌ ملت‌های مسلمان دانست و گفت: ممکن است برخی کشورهای اسلامی ملاحظاتی را برای کمک به فلسطین داشته باشند و برخی دیگر در مورد مقاومت فلسطین همه‌جانبه‌تر عمل کنند و کاری کنند که ملت مظلوم فلسطین در دفاع از خود توانمند باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان پیام نشست کمیته فلسطین را ایستادگی ملت فلسطین و کمک به آنها در ابعاد مختلف دانست و گفت: مساله فلسطین موضوع مهم امت اسلامی است و پارلمان‌های اسلامی آن را با انگیزه اسلامی دنبال می‌کنند. ما برای ملت فلسطین آرزوی خیر داریم و تا تحقق آرمان تشکیل دولت فلسطین در کنار ملت فلسطین خواهیم بود.

انتهای پیام

کد N133552