نوبخت خبر داد

همکاری دولت و شهرداری تهران برای مقابله با آلودگی هوا/موضوع موشک‌ها در مذاکرات مطرح نیست

دولت,مذاكرات ايران و گروه 1 5,هيات دولت,سخنگوي دولت,موشك,شهرداري,محمدباقر نوبخت,آلودگی هوا,توافق ژنو

سخنگوی دولت، از اراده دولت برای همکاری صمیمانه با شهرداری تهران جهت مقابله با آلودگی هوای تهران خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) هیأت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه "موضوع موشک‌های بالستیک ایرانی در مذاکرات ایران و 1+5 مطرح خواهد شد؟" گفت: خیر؛ این حرف درست نیست و مذاکرات فقط در حوزه مباحث هسته‌ای خواهد بود.

وی ادامه داد: این حرف‌های بی‌ربطی است که ممکن است برخی آرمان‌ها و امیال‌های خود را بخواهند این روزها مطرح کنند.

تشکیل کمیسیونی برای همکاری بیشتر دولت و شهرداری تهران

نوبخت در این نشست، در تشریح مصوبات امروز هیأت وزیران گفت: با توجه به مشکلات شهر تهران یا مساله آلودگی هوا که از جلسات قبل مورد توجه دولت بوده است، امروز از شهردار، رئیس شورای شهر و استاندار تهران برای حضور در جلسه هیأت دولت دعوت شد تا گزارش جامعی از وضع شهر تهران ارائه کنند.

وی افزود: گفته شده بود برنامه‌هایی از سوی شهرداری برای کاهش آلودگی هوا در نظر گرفته شده است که با توجه به عنایت دولت، برای ایجاد محیطی سالم و مناسب برای مردم ایران بویژه شهر تهران، در جلسه امروز هیأت دولت، گزارش شهرداری تهران استماع شد و دولت اعلام آمادگی کرد با همه امکانات نسبت به رفع آلودگی‌های شهر تهران و رشد جمعیت آن اقدام خواهد کرد.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه "در جلسه امروز هیأت دولت مصوب شد برای همکاری بیشتر میان هیأت وزیران و شهرداری تهران کمیسیون خاصی مرکب از اعضای دولت، شهردار تهران، شورای شهر تهران و استاندار تهران تشکیل شود"، افزود: به صورت مستمر مساله رفع مشکلات شهر تهران بویژه کاهش آلودگی هوا پیگیری خواهد شد و مصوبات آن به سرعت اجرا می‌شود چون رئیس‌جمهور تاکید داشتند دولت از هیچ اقدامی برای رفع مشکلات مردم تهران کوتاهی نکند و در همین راستا به همه دستگاه‌ها دستورات لازم داده شد و مقرر شد به صورت ویژه مساله بهبود سوخت در شهر تهران و کیفیت بنزین مورد توجه قرار گیرد تا هر عاملی را که موجب آلایندگی محیط تهران می‌شود، اصلاح کنیم.

برنامه دولت برای جبران خسارات در استان‌های شمالی

نوبخت به مصوبه دیگر هیأت دولت در مورد جبران خسارات وارد شده به مردم در استان‌های شمالی از جمله مازندران و گیلان اشاره کرد و گفت: با توجه به گزارشی که از سوی ستاد مدیریت بحران کشور و ستاد مسکن دریافت شد، مقرر شد رقمی به صورت تسهیلات به افراد خسارت دیده داده شود و همچنین کمک بلاعوض به کسانی که قصد تعمیر، احداث و تجهیز منازل مسکونی را دارند پرداخت شود.

سخنگوی دولت توضیح داد: در بحث کمک‌های بلاعوض برای طرح‌های عمرانی دو استان مازندران و گیلان، تصویب شد 949 میلیارد و 600 میلیون ریال برای کمک بلاعوض به کارهای زیربنایی تخصیص داده شود و یک میلیارد و 299 میلیون و 840 هزار ریال تسهیلات با کارمزد پنج درصد زیر نظر معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری توسط بانک مرکزی با دوره 15 ساله در اختیار خانوارها برای احداث به واحدهای مسکونی شهری و روستایی تعلق بگیرد. همچنین برای ترمیم معابر تخریب شده نیز کمک‌های بلاعوضی شده در نظر گرفته شده است.

وی افزود: صندوق بیمه محصولات کشاورزی هم موکلف شد برای جبران خسارت‌دیدگان حادثه برف بیمه کشاورزی را اعمال کند چون بر اساس قانون بیمه پرداخت خسارت برای حادثه برف در نظر گرفته نشده بود که این موضوع در دولت بررسی کردیم و قرار شد برای جبران خسارت‌دیدگان صندوق بیمه محصولات کشاورزی هم اقدام کند.

به گزارش ایسنا، نوبخت در ادامه در برابر پرسش خبرنگاری در مورد وعده آقای ترکان برای رو کردن پرونده جدید اقتصادی و جزئیات آن، پاسخ داد: آقای ترکان حتماً به وقت لازم و با رعایت مسائل، اطلاع‌رسانی را انجام خواهند داد چون من مسئولیت خبررسانی دولت را به عهده دارم و این موضوع مانع از اظهارنظر وزرا و اعضا در حوزه کارشناسی خودشان نیست.

پیگیری وضعیت مرزبانان بطور ویژه در دستور کار دولت است

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد خبرهای جدید از پنج مرزبان اسیر ایرانی گفت: حفظ امنیت مرزبانان شجاع ایران بر دولت فرض است و دولت همه روش‌هایی که بتواند برای حفظ سلامت مرزبانان عزیزمان انجام دهد، اجرایی خواهد کرد که همه این روش‌ها در دست اجراست و در مورد مسئولیتی هم که دولت همسایه ما دارد، پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم و همه راهکارهای سیاسی و قانونی در حال طی شدن است و در زمانی که به ثمر بنشیند، جزئیات آن اطلاع‌رسانی می‌شود. پس پرونده آنها به صورت ویژه در دستور کار ماست و مذاکرات فشرده ما با مقامات پاکستانی و افراد مرتبط با این موضوع ادامه دارد و بیش از هر چیز سلامت این عزیزان برای ما مطرح است.

سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، به عنوان سند بالادستی در دستور کار دولت است

نوبخت همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در مورد برنامه‌های دولت برای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، اظهار کرد: با عنایت به اینکه دولت در فرآیند تهیه و تنظیم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در مجمع تشخیص مصلحت نظام و قبل از آن در کمیسیون‌های تخصصی دولت مشارکت فعال داشته است، آن را به عنوان سند فرادستی برای اجرا در دستور کار قرار خواهد داد.

وی افزود: از نوع نگاه رهبری که به صورت سند ابلاغ شده است، از قبل با خبر بودیم و همه بخش‌های اقتصادی دولت و همچنین معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری برای تقویت توانایی اقتصادی ایران در برابر شوک‌های بین‌المللی و داخلی برنامه‌های خود را آماده کرده است و ما در چارچوب تفکر اقتصاد مقاومتی که نسخه بسیار اثربخش برای کشور در این شرایط است، حتی برای حالتی که ایران اصلا نتواند نفتی عرضه کند نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم و امیدواریم منابع بیش از آنچه در بودجه 93 دیده شده است، تسهیل شود، اما این امیدواری مانع از آمادگی دولت برای شرایط سخت نیست.

سخنگوی دولت تاکید کرد: معتقدیم اتکا به نیروها و منابع داخلی می‌تواند کشور ما را در مذاکرات مختلف در موضع قوی‌تری قرار دهد پس در چارچوب اقتصاد مقاومتی مدت‌هاست برنامه‌های ما جهت‌گیری شده است.

وی در برابر پرسش دیگری در مورد احتمال حضور مستمر شهردار تهران در جلسات هیأت دولت، پاسخ داد: در موضوع رفع مشکلات شهر تهران، کمیسیون خاصی با همکاری اعضای هیأت دولت و شهرداری تشکیل شده است که شهردار تهران یکی از اعضای کمیسیون خاص است و در جلسات این کمیسیون شرکت می‌کند که برنامه‌های این کمیسیون علاوه بر شهر تهران در مورد کلانشهرها نیز مدنظر قرار داده خواهد شد.

تکذیب شایعه اخراج کارشناسان هسته‌ای

نوبخت همچنین در واکنش به پرسشی در مورد صحت شایعه اخراج کارشناسان هسته‌ای، گفت: به این موضوع باید در حد یک شایعه اعتنا کرد و قطعاً این مساله تکذیب می‌شود چون ما در قرارداد ژنو تعطیلی فعالیت‌های هسته‌ای را نداریم و غنی‌سازی‌مان را تا پنج درصد ادامه می‌دهیم، پس اینکه کارشناسانمان را اخراج کنیم، درست نیست چون آنها از نیروهای ارزشمند کشورمان هستند. من بدون اطلاع دقیق می‌گویم ممکن است در یک پروژه تعمیرات از عده‌ای پیمانکار با قرارداد موقت استفاده شده باشد که پس از پایان پروژه، کارشان به اتمام رسیده باشد.

سخنگوی دولت همچنین تاکید کرد: ما در ارتباط با فعالیت هسته‌ای‌مان به صورت قانونی و گسترده در چارچوب توافقات ادامه می‌دهیم.

قدرت و امنیتمان را به حمایت گسترده مردم وابسته می‌دانیم

وی همچنین درباره صحبت‌های اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه کشورهای اسلامی از فضای امنیتی خارج و وارد موضوعات توسعه‌ای شوند و اینکه این موضوع در مورد ایران تا چه اندازه اجرایی خواهد شد، اظهار کرد: آقای روحانی در بحث امنیت ملی و توسعه صاحب نظر و اثر هستند و کتاب امنیت ملی و نظام اقتصادی ایران از سوی ایشان منتشر شده و به چاپ هشتم رسیده است. به طور مشخص ایده ایشان این است که امنیت رابطه وثیقی با توسعه دارد و توسعه می‌تواند مقوّم امنیت و برعکس شود. پس امنیت از منظر جمهوری اسلامی ایران با نگاه امنیتی در کشورهای مستبد که اتکایی به رای مردم ندارند، متفاوت است، چون ما قدرت و امنیتمان را به حمایت گسترده مردم وابسته می‌دانیم.

بر بازار نظارت می‌کنیم اما مداخله نه

نوبخت در ادامه در برابر پرسش خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه "با توجه به تصویب تبصره 21 قانون هدفمندی یارانه‌ها در مجلس، آیا دولت برای خروج از تعیین و قیمت‌گذاری در بازار برنامه‌ای دارد؟" پاسخ داد: از مجلس و نمایندگان شریف که به تبصره پیشنهادی دولت برای ایراد شورای نگهبان رای قاطع دادند، تشکر می‌کنیم و امیدواریم با حمایت آنها و اقدام دولت بتوانیم شاهد بهبود شرایط باشیم.

وی با بیان اینکه "در موضوع قیمت‌گذاری، نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران تکالیفی برای دولت دارد"، افزود: در امر نظارت، دولت در بازار برای حمایت از حقوق مصرف‌کننده و تولیدکننده نظارت می‌کند اما نگاهش مداخله در اقتصاد نیست، چون ما می‌خواهیم بتوانیم در چارچوب قانون عرصه را برای فعالیت بخش‌های غیردولتی فراهم کنیم و در این راستا از هرگونه روشی که مانع فعالیت و ثبات فضای کسب و کار خواهد شد، اجتناب می‌کنیم.

نباید با افزایش قیمت حامل‌های انرژی شاهد افزایش قیمت دیگر کالاها باشیم

معاون رئیس‌جمهور توضیح داد: نظارت بر قیمت‌ها حتی در کشورهایی با سابقه سرمایه‌داری نیز اجرا می‌شود، چون همه کالاها باید برچسب قیمت داشته باشند و باید پذیرفت نمی‌شود اقتصاد را بدون نظارت گذاشت. به طور مثال نباید با افزایش قیمت حامل‌های انرژی شاهد افزایش قیمت دیگر کالاها باشیم و در مرحله دوم اجرایی شدن هدفمندی یارانه‌ها نیز یکی از کارهای ما کنترل نظارت بر گرانفروشی است که با تورم تفاوت می‌کند.

سال آینده بیش از 1300 میلیارد تومان از خزانه دولت برای هدفمندی یارانه‌ها هزینه می‌شود

نوبخت با اشاره به اینکه "نمی‌خواهیم مردم در برابر عده محدودی از تولیدکنندگان بهانه‌گیر بی‌دفاع بمانند"، خاطرنشان کرد: درآمدهای ناشی از اصلاح قیمت حامل انرژی حتی به خزانه دولت برای امور اجرایی و عمرانی واریز نخواهد شد و به اقتصاد جامعه برمی‌گردد و حتی برای سال آینده بیش از 1300 میلیارد تومان از خزانه دولت در راستای هدفمندی یارانه‌ها هزینه خواهد شد.

کاهش نرخ بیکاری هنوز قابل رضایت نیست ولی امیدبخش است

به گزارش ایسنا، سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش دیگری در مورد آمار جدید از ایجاد اشتغال در کشور، گفت: اشتغال با شاخصی به نام نرخ بیکاری سنجیده می‌شود و نرخ بیکاری که از سوی مرکز آمار ایران در پاییز به صورت فصلی اعلام شد، نسبت به فصل قبل یک درصد کاهش داشته است که نشان از افزایش اشتغال دارد.

وی افزود: البته هر پنج سال یک بار از طریق آمار سرشماری عمومی، می‌توانیم به نتیجه دقیق‌تری دست یابیم اما همین یک درصد کاهش امیدبخش است؛ چراکه در کنار آن کاهش نرخ تورم را هم داشته‌ایم و گرچه این رقم‌ها قابل رضایت نیست، اما در جهت قابل قبول است و امیدواریم به اهداف بودجه 93 دست یابیم. همانطور که برای نرخ تورم تا پایان سال جاری 35 درصد را پیش‌بینی کرده بودیم و این رقم در دی‌ماه محقق شد که امید است در بهمن و اسفند هم همچنان با کاهش نرخ تورم مواجه باشیم.

نوبخت در برابر پرسش دیگری در مورد بازتاب اجتماعی افزایش قیمت بنزین، پاسخ داد: ادامه قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال 93 باید اجرا شود و بر اساس قانون باید طی یک دوره قیمت‌ها به 90 درصد فوب خاورمیانه برسد و تلاش می‌شود این اقدام با هدف کاهش مصرف، کاهش آلودگی هوا و کاهش قاچاق حامل‌های انرژی همراه شود و منابع حاصل از آن به صورت خدمت ضروری به جامعه برگردد چون اگر دولت بتواند به ازای چند درصد تورم حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی با سلسله اقدامات خود، 35 درصد نرخ تورم را به زیر 25 درصد برساند، منابع اقتصادی تأمین می‌شود و دولت مقید است این کار را با شیب کند و قابل تحمل برای مردم انجام دهد.

توزیع سبد کالا را متوقف نمی‌کنیم اما روش‌ها اصلاح می‌شود

وی همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد حذف بخشی از مردم از دریافت سبد کالا، گفت: برای رفع کاستی‌ها، وزارت تعاون مسئول شد تا به سرعت آسیب‌ها را شناسایی کند و برای رفع آنها اقدامات لازم را انجام دهد. ما در این دوره معادل حدود هزار میلیارد تومان سبد کالا توزیع کردیم که در کنار پرداخت‌های نقدی بود، چون ما نسبت به برخی خانوارها اطلاعاتی داشتیم که بر اساس آن قصد داریم به صورت سبد کالا کمک‌های غذایی داشته باشیم و چون این کار برای نخستین‌بار انجام شد، به طبع با کاستی‌هایی همراه بود که رئیس‌جمهور محترم نیز به خاطر آن از مردم عذرخواهی کرده است و به همین خاطر به دنبال بهبود وضعیت بانک اطلاعاتی‌مان هستیم که در شرایط فعلی قابل اعتماد نیست تا کمک‌های کالایی که از سیاست‌های رسمی و قابل استمرار دولت است را ادامه بدهیم و جامعه هدف خود را مشخص کنیم، پس ممکن است برای این کار روش‌ها را اصلاح کنیم اما از این کار درست، انصراف نمی‌دهیم.

سخنگوی دولت در برابر پرسشی مبنی بر اینکه "دلیل اینکه تعیین نرخ سود تسهیلات و سپرده‌های بانک‌ها به شورای پول و اعتبار داده شده است، چیست؟"، اظهار کرد: دولت فرض دارد که بتواند به کاستی‌های این موضوع اقدامات لازم را انجام دهد و ان‌شاءالله این نقیصه هم برطرف خواهد شد.

نوبخت در ادامه در برابر پرسش دیگری در مورد بیمه‌های اجتماعی و بالا بودن سهم بیمه‌شدگان در مقابل بیمه‌گران، گفت: در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها از جمله اقداماتی که صورت می‌گیرد، کاهش فشار هزینه‌های درمان از دوش مردم است چون در شرایط فعلی بخش کوچکی از هزینه‌ها از طرف بیمه پرداخت می‌شود و ما این موضوع را با بهبود خدمات‌رسانی بیمارستان‌ها و با افزایش میزان اعتبار دفترچه‌های بیمه دنبال می‌کنیم.

وی در جواب سوال دیگری در مورد مکانیزم اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها توضیح داد: منابع ما 48 هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت‌های حامل‌های انرژی است که رشد کمی نسبت به سال جاری دارد و مصارف آن هم شامل 10 درصد برای بخش تولید، 10 درصد برای بهبود وضع بهداشت و درمان و 41 هزار میلیارد تومان بین مردم تقسیم خواهد شد، پس کاری شفاف است و بعد از اجرای مرحله دوم متوجه می‌شویم که وقت انرژی بسیاری از رسانه‌ها صرف این کار شده است.

سخنگوی دولت همچنین در مورد تعیین استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: به محض اینکه قطعی شود، اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

در ادامه این نشست این پرسش مطرح شد که "وزیر خارجه روسیه اعمال تحریم علیه ایران را نقض صریح توافقنامه ژنو دانسته است و آیا در این صورت ایران اقدامی انجام خواهد داد؟" که نوبخت تاکید کرد: توافقنامه ژنو یک توافقنامه بین دو طرف است و هر دو طرف تعهداتی بر اساس آن داریم. آنها متعهد شدند از افزایش طرح تحریم‌ها خودداری کنند پس هرچه برخلاف این تعهد صورت گیرد و علیه منافع ملی ما باشد، قطعاً در برابر آن مقاومت می‌کنیم، چون ما هم در مقابل همه تعهداتمان را پذیرفته‌ایم و به گفته مقام معظم رهبری، وقتی پیمانی با کسی می‌بندیم بر آن استوار خواهیم بود، مگر اینکه آنها نقض عهد کنند.

ادامه دارد...

کد N133551