روحانی: ایران و الجزایر باید برای برقراری امنیت و ثبات منطقه ای همکاری های خود را توسعه دهند

الجزایر

تهران - ایرنا- رییس جمهوری ایران با اشاره به اینکه منطقه شمال آفریقا و منطقه خاورمیانه امروز از مسائل مختلفی رنج می برند و باید برای رفع آنها چاره اندیشی کرد، گفت: ایران و الجزایر باید در خصوص برقراری امنیت و ثبات منطقه ای خاورمیانه و شمال آفریقا همکاری های خود را توسعه دهند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در دیدار محمدالعربی ولد خلیفه رییس مجلس الجزایر روابط دو کشور را مثبت ارزیابی و بر توسعه مناسبات همه جانبه میان ایران و الجزایر تأکید کرد.

رییس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه تحولات انقلاب الجزایر و پیروزی های آن برای ملت ایران با اهمیت بود، گفت: ملت الجزایر از گذشته نزد ملت ایران به عنوان ملتی انقلابی شناخته می شد.

روحانی با بیان اینکه ما از توسعه همکاری های ایران و الجزایر خوشحال هستیم، اظهار کرد: نظرات و آرای ایران و الجزایر در مسائل گوناگون منطقه ای و بین المللی به یکدیگر نزدیک است و از اینکه روابط پارلمانی دو کشور خوب است خرسند هستیم.

رییس مجلس الجزایر نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام های گرم بوتفلیقه رییس جمهوری کشورش به روحانی و تبریک سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: انقلاب الجزایر و انقلاب اسلامی ایران مهمترین تحولات قرن گذشته بوده اند.

محمدالعربی ولد خلیفه گفت: روابط ایران و الجزایر روابطی تاریخی و دیرینه است بخصوص اینکه این روابط را دو انقلاب مردمی به هم پیوند زده است.

او همچنین روابط دو کشور را صمیمی و نزدیک توصیف و ابراز امیدواری کرد این روابط در همه زمینه ها بویژه در بخش های تجاری و اقتصادی توسعه یابد تا از توانمندی ها و ظرفیت های موجود در دو کشور به بهترین شکل استفاده شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد: برای تدوام ثبات و امنیت در منطقه نباید اجازه دهیم دخالت خارجی بخصوص دخالت نظامی صورت گیرد.

رییس مجلس الجزایر افزود: همکاری های بسیار خوبی میان دو کشور مسلمان ایران و الجزایر در جهان اسلام وجود دارد که می تواند نقش مهمی در وحدت امت اسلامی داشته باشد.

سیام**1348**1535
کد N133473