همایش ملی فقه هسته‌ای

فاضل‌لنکرانی: در انرژی هسته‌ای به‌دنبال صلح جهانی هستیم

انرژي هسته‌يي

رئیس مرکز فقه ائمه طهار گفت: فساد در زمین حرام است و اسلام اجازه فساد را به هیچ کسی نمی‌دهد و ما نباید به دنبال نابودی جهانی باشیم بلکه باید صلح را در جهان فراگیر کنیم.

رئیس مرکز فقه ائمه طهار گفت: فساد در زمین حرام است و اسلام اجازه فساد را به هیچ کسی نمی‌دهد و ما نباید به دنبال نابودی جهانی باشیم بلکه باید صلح را در جهان فراگیر کنیم.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد فاضل لنکرانی در همایش ملی فقه هسته‌ای با بیان این‌که «این موضوع‌، موضوع حساسی است» اظهار کرد: از حدود دو سال پیش که فتوای مقام معظم رهبری مطرح شد ما با دوستان در مرکز فقه ائمه اطهار (ع) نشست‌های متعددی برگزار کردیم که آیا این فتوا یک مبنای فقهی است و در کل چه مبنایی دارد؟ دیدیم که این فتوا یک موضوع جدیدی است که تا به حال به آن پرداخت نشده است.

وی یاداور شد: در مرحله اول در ذهن خیلی فقها می‌آمد که این فتوا یک عنوان سیاسی دارد، ولی وقتی آن را دنبال کردیم دیدیم این فتوا مبناهای اجتهادی زیادی دارد و در این راستا نشست‌های متعددی را با دانشمندان این علم برگزار کردیم.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) یادآور شد: برخی از ابعاد فقهی این فتوا، عبارتند از اینکه ما باید یک موضوع‌شناسی دقیق داشته باشیم و ماهیت سلا‌ح‌های جمعی را روشن کنیم ما باید بدانیم که سلاح‌های کشتار جمعی نیاز به واکاوی دارد اگر این علم را واکاوی کنیم می‌توانیم به نتیجه‌های فقهی زیادی برسیم.

فاضل لنکرانی تصریح کرد: خصوصیت سلاح‌های کشتار جمعی این است که فقط به یک نسل و به دایره نظامیان محدود نمی‌شود بلکه تاثیر این سلاح‌ها در نسل‌های آینده نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: تولید این چنین سلاح‌هایی ایجاد ناامنی می‌کند، ولی این بحث نباید بر روی ساخت انرژی اتمی تاثیر منفی بگذارد بلکه دانشمندان باید فناوری و دانش‌های هسته‌ای را به درستی فرا گیرند و برای دریافت این علم هیچ مرزی قائل نیستیم لذا پژوهش‌ها باید ادامه پیدا کند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) خاطرنشان کرد: ما از دیدگاه عقلی،‌ قرآنی و روایات به مسئله فقه هسته‌ای پرداخته‌ایم و نتیجه این است که ما نباید به سمت این سلاح‌های کشتار جمعی برویم. سلاح کشتار جمعی باعث ظلم می‌شود و ایجاد رعب و وحشت می‌کند در دیدگاه اسلامی اصل اول این است که حرمت انسان حفظ شود و در آیات قرآنی هم منع کشتار سلاح‌های جمعی را داریم.

فاضل لنکرانی ادامه داد: ما در آیات قرآنی داریم که مسلمین باید از نظر قوا و سلاح‌های هسته‌ای در اوج باشند، ولی در عین حال نباید فراموش کنیم که در مقابل این آیات‌، آیاتی داریم که به مسلمانان دستور می‌دهد به سمت ظلم و کشتار جمعی نروند.

وی ادامه داد: فساد در زمین حرام است و اسلام اجازه فساد را به هیچ کسی نمی‌دهد و ما نباید به دنبال نابودی جهانی باشیم بلکه باید صلح را در جهان فراگیر کنیم.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در پایان گفت: ما در روایات داریم که رسول خدا (ص) وقتی برای جنگ می‌رفتند به فرماندهان و سربازان جداگانه می‌گفتند که حق ندارید زن و بچه و دیوانگان را بکشید، ما باید این بعد از اسلام را به جهانیان نشان دهیم و آنها آنچه که لایق خودشان است نباید به ما نسبت بدهند. این فتوای مقام معظم رهبری یک حرکت اجتهادی در حوزه‌های علمیه به وجود آورد و با این حرکت به برکات بزرگی می‌رسیم.

انتهای پیام

کد N133186