معترضان تایلندی در پی حمله به مقر موقت دولت شیناواترا

سیاسی

معترضان مخالف تایلند امروز (چهارشنبه) در شهر بانکوک دفتر موقت نخست‌وزیر این کشور را محاصره کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اتفاق یک روز پس از آن می‌افتد که پلیس تایلند با معترضان مخالف این کشور در مرکز پایتخت درگیر شد و این درگیری‌ها پنج کشته بر جای گذاشت.

امروز (چهارشنبه) کاروانی از کامیون‌ها که حامل معترضان مخالف دولت بودند به مقصد یک ساختمان متعلق به وزارت دفاع تایلند در حومه شهر بانکوک که در آن یینگلاک شیناواترا، نخست‌وزیر این کشور نشست‌های کابینه خود را طی چند هفته گذشته برگزار کرده، حرکت کردند.

شیناواترا پس از آنکه به دنبال اعتراضات از مقر دولت در پایتخت مجبور به خروج شد، نشست‌های کابینه خود را در این مکان برگزار می‌کند.

سوتپ تائوگسوبان، یکی از رهبران مخالفان دولت تایلند و دبیرکل کمیته موسوم به کمیته اصلاحات دموکراتیک مردم رهبری کاروانی متشکل از 200 خودرو را که عازم دفتر وزیر دفاع تایلند بودند، برعهده داشت. این دفتر به عنوان دفتر موقت کابینه دولت فعال است.

تائوگسوبان اظهار داشت: پذیرش این مساله سخت است که یینگلاک شیناواترا از افراد خود بخواهد تا ما را بکشد و سپس در دفتر وزیر دفاع پنهان شود. ما به این دفتر حمله کرده و او را پیدا خواهیم کرد.

با این وجود گفته شده که شیناواترا و کابینه موقت وی در این محل حضور نداشتند و سربازان نیز به شدت از این ساختمان که در سیم خاردار محاصره شده حفاظت می‌کردند.

بنا به گفته سونیسا لرت پاگاوات، معاون سخنگوی دولت تایلند همه نشست‌های دولت در این ساختمان لغو شده است و مشخص نیست که آیا نخست‌وزیر تایلند بار دیگر به این دفاتر خواهد آمد یا خیر. با این وجود یک سخنگوی دفتر وزیر دفاع اظهار داشت که انتظار می‌رود شیناواترا از آمدن به این ساختمان اجتناب کند.

وی تاکید کرد: نخست‌وزیر به خوبی می‌داند اگر به اینجا بیاید اقدام وی دردسر زیادی برای مقامات وزارت دفاع و مردم محلی به وجود خواهد آورد.

روز سه‌شنبه پلیس تایلند تلاش کرد تا مناطق اطراف مقر دولت این کشور را از اشغال معترضان درآورد و این موضوع باعث بروز درگیری شدیدی شد که پنج کشته و 63 زخمی برجای گذاشت.

به گفته سوتپ معترضان در درگیری‌های روز سه‌شنبه غیر مسلح بودند در حالی که دولت این مساله را رد کرده است. همچنین رئیس شورای امنیت ملی تایلند اظهار داشت که هیچ طرحی برای انجام عملیات جدید طی روز چهارشنبه به منظور پاکسازی مناطق تحت اشغال معترضان وجود ندارد اما این مساله که عملیات روز سه‌شنبه یک شکست برای مقامات تایلند بوده رد کرد.

وی گفت: این عملیات شکست نخورد. ما دست‌کم وزارت انرژی و 80 درصد از تاسیسات دولتی را باز پس گرفتیم.

از سوی دیگر کمیسیون مبارزه با فساد ملی تایلند نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد که علیه نخست‌وزیر این کشور به اتهام چشم‌پوشی از وظایف در ارتباط با طرح مناقشه برانگیز یارانه طرح اتهام کرده است در صورتی که شنیاواترا در این پرونده گناهکار شناخته شود از نخست‌وزیری کنار گذاشته خواهد شد.

انتهای پیام

کد N133018