/نهمین اجلاس بین‌المجالس اسلامی/

پیشنهاد نائب رئیس مجلس مالی برای برگزاری اجلاس دهم در کشور متبوعش

نائب رئیس مجلس مالی از حمایت دولتش برای تشکیل دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف سخن گفت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، موسی تانبین در نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی گفت: به نمایندگی از رئیس جمهور و رئیس مجلس مالی مراتب قدردانی عمیق خود را از مسئولان جمهوری اسلامی اعلام می‌کنم.

وی با انتقاد از اسلام گرایان افراطی گفت:‌در سال 2012 تروریست‌ها به اسم اسلام به اعمال خشونت‌آمیز در مالی دست زدند آنان ضمن کشتن افراد بی‌گناه، دست جوانان را بریدند و گفتند احکام شریعت اسلام چنین ایجاب می‌کند. در حالی که این کار آنان موجب لطمه به اسلام و ایجاد شک و تردید در مردمی شد که سال‌ها به اسلام و تعالیم اسلامی پایبند بودند.

نائب رئیس مجلس مالی تصریح کرد: قاچاقچیان به نام اسلام به زنان تجاوز کردند و مصرف مواد مخدر را گسترش دادند در حالی که حضرت محمد (ص) هیچ گاه چنینی رفتاری با مردم مسلمان نکرد.

تانبین تصریح کرد:‌کشور مالی به لطف کمک‌های مسلمانان از سال 2013 از بحران‌های فوق‌الذکر خارج شد و تمامیت ارضی این کشور از سوی مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی به رسمیت شناخته شد. بنده به دلیل این همبستگی از کنفرانس اسلامی تشکر می‌کنم.

نائب رئیس مجلس مالی افزود: امروز مالی نتایج مثبتی را در بازسازی و برقراری نظم و امنیت شاهد است همچنین در بازگشت صلح و آشتی ملی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات پارلمانی اقدامات خوبی در مالی انجام گرفته است. روند صلح ارزشمند است به همین دلیل مجلس مالی در این جهت ادامه مسیر خواهد داشت.

تانبین تصریح کرد:‌گفت و گو و همکاری بین کشورها، تبادل تجربیات پارلمانی، رایزنی‌های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی در کنار مقابله با چالش‌های فرهنگی و سیاسی از اهداف مسئولان مالی است.

وی در پیشنهادی خواستار برگزاری دهمین نشست اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در کشور متبوعش شد و افزود: امکانات لازم را برای برگزاری نشست دهم اتحادیه در مالی فراهم می‌کنیم ما استانداردهای لازم را داریم. با قبول این پیشنهاد به جامعه جهانی نشان دهید که مالی می‌تواند روی پای خود بایستند.

وی با حمایت از مقاومت ملت فلسطین گفت: حمایت خود را از فلسطین برای دستیابی به حاکمیت و ایجاد کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف اعلام می‌کنیم.

وی همچنین از کشورهای مسلمان خواست تا در جهت حل مشکلات سوریه اقدام مشترک انجام دهند.

انتهای پیام

کد N133008