واکنش دولت آمریکا به ناآرامی های اوکراین

بایدن واکنش آمریکا,شینهوا

تهران- ایرنا- ˈجو بایدنˈ معاون رییس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با ˈویکتور یانوکوویچˈ رییس جمهوری اوکراین خواستار خویشتنداری دولت این کشور و توقف درگیری نیروهای دولتی با معترضان شد.

به گزارش خبرگزاری ˈشینهواˈ از واشنگتن، بایدن سه شنبه شب با انتشار بیانیه ای تاکید کرد که وی در تماس تلفنی با یانوکوویچ نگرانی عمیق خود را از بحران در خیابان های کی یف اظهار و بر ضرورت گفت و گوی بی درنگ با سران مخالفان تاکید کرده است.

بر اساس این بیانیه، معاون رییس جمهوری آمریکا به روشنی به اطلاع مقامات اوکراینی رسانده است که واشنگتن خشونت هر یک از طرفین را محکوم می کند اما دولت مسئولیت ویژه ای برای تنش زدایی در شرایط فعلی دارد.

در همین حال ˈجی کارنیˈ سخنگوی کاخ سفید نیز در نشستی خبری گفت: ما از بابت خشونت روی داده در کی یف به شدت نگرانیم و درگیری پلیس ضدشورش با معترضان نگرانی ها را افزایش داده است.

وی افزود: خشونت های خیابانی و استفاده فراوان از زور توسط هر یک از طرفین را محکوم می کنیم، توسل به زور این بحران را حل نمی کند.

اوکراین 46 میلیون نفری از ماه نوامبر سال گذشته میلادی (آبان/ آذر 1392) و به دلیل امضا نکردن توافق تجارت آزاد با اتحادیه اروپا توسط یانوکوویچ به صحنه اعتراضات مردمی و خشونت بار تبدیل شده است.

اعتراضاتی که به عنوان نارضایتی محلی و داخلی آغاز شد با ادامه درگیری ها به صحنه رویارویی آمریکا و روسیه و گسترش به دیگر مناطق اوکراین تبدیل شد.

نیروهای پلیس ضد شورش اوکراین، شامگاه سه شنبه، میدان استقلال کی یف را با هدف خارج کردن آن از اشغال معترضان ضد دولتی، تصرف کردند.

پلیس دو ساعت به معترضان زمان داده بود تا این میدان را ترک کنند در غیر این صورت منتظر ˈتدابیر شدیدˈ باشند.

رویارویی بین معترضان و نیروهای پلیس ضدشورش دست کم 25 کشته و بیش از 300 زخمی برجای گذاشته است.

اروپام**9157** 1337
کد N132826