انتقاد تابش از عملکرد کمیسیون تلفیق؛

کمیسیون تلفیق جداول مربوط به درآمدهای مالیاتی استانی را خلاف قانون تغییر داده است

بودجه 93

یک عضو کمیسیون تلفیق با انتقاد از رویه این کمیسیون در بررسی مجدد برخی از جداول مربوط به لایحه بودجه گفت که کمیسیون تلفیق جداول مربوط به درآمدهای مالیاتی استان‌ها را علی‌رغم اصلاحات انجام شده و مصوبه مجلس نادیده گرفته است و مجددا ملاک در لایحه بودجه جداول مورد نظر دولت قرار داده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،محمدرضا تابش با استناد به مواد 196، 45، 199 ، 200 و 202 آئین‌نامه و همچنین اصول 3 و 52 قانون اساسی تذکر و اخطار قانونی را در صحن علنی امروز (چهارشنبه) مطرح کرد.

وی در توضیح تذکرش خطاب به ابوترابی فرد رئیس جلسه گفت: آقای ابوترابی فرد شما می‌گویید که اگر قرار است اخطاری در مجلس مطرح شود باید ناظر به رخ دادن موارد خلاف قانون اساسی باشد. حال این که تشکیل جلسه امروز مجلس برای بررسی ایرادات احتمالی شورای نگهبان بود بنابراین تمامی اخطارهای نمایندگان صد درصد در موضوع است و حق نمایندگان طرح آن می‌باشد.

این عضو کمیسیون تلفیق با اشاره به بررسی لایحه بودجه در این کمیسیون در صحن علنی گفت: یک ماه در کمیسیون تلفیق وقت صرف شد اما همه مصوبات تلفیق ملغی شد و بعد از این که لایحه مجددا به مجلس بازگشت با مکانیزم خاصی درآمد دولت 6 هزار میلیارد تومان افزایش یافت. حال این که باید طبق ضوابط خاصی که در صحن تصویب شده بود این درآمد هزینه می‌شد . بنده نمی‌خواهم مساله را باز کنم چون مغایر وحدت ملی است و استخوانی در گلو و خاری در چشم می‌شود.

تابش با بیان این که تمامی نمایندگان کلان‌ نگر و ملی نگر هستند خطاب به آن‌ها گفت: نمایندگان چطور می‌خواهند در مورد بودجه استان‌هایشان و نحوه توزیع آن پاسخگو باشند.

وی توضیح داد: در بودجه درآمدهای مالیاتی استان‌ها برمبنای رشد میانگین 8 ساله لحاظ شده بود اما تلفیق این جداول را اصلاح و به مصوب کرد. سپس جداول در جلسه علنی توزیع شد.

وی افزود: طبق فیلم بازبینی شده از جلسه علنی روز یکشنبه 20 بهمن ماه در ساعت 15:50 سه دفعه آقای لاریجانی رئیس جلسه می‌گوید اصل ماده واحد تبصره‌ها و جداول به رای گذاشته می‌شود. این یعنی جداول اصلاح شده در کمیسیون تلفیق به رای مجلس رسیده است.

این عضو کمیسیون تلفیق افزود: در این شرایط کمیسیون تلفیق چه جایگاهی دارد که بخواهد جداول اصلاح شده را مدنظر نگرفته و مجددا جداول را به آنچه دولت ارائه داده بود بازگردد آن هم در شرایطی که استان‌ها طبق جداول دولت افزایش درآمدهای مالیاتی‌شان بسیار زیاد است به طوری که باید از استان‌های مختلف نسبت به سال گذشته درآمدهای مالیاتی بسیار زیادتری دریافت کرد.

به گفته تابش، طبق جداول لایحه دولت درآمد مالیاتی خوزستان در سال 93 باید 57 درصد ، کرمان 58 درصد، اصفهان 30 درصد ، هرمزگان 158 درصد، زنجان 90 درصد، چهارمحال و بختیاری 53 درصد، یزد 44 درصد، خراسان 49 درصد، آذربایجان غربی 39 درصد و گیلان و مازندران 35 درصد است.

وی افزود: در صورتی که این جداول برای اخذ درآمدهای مالیاتی از استان‌ها ملاک داده قرار شود ما قرار است چطور جواب مردم را بدهیم این کار تنها باعث افزایش فشار به تولیدکنندگان و اصناف می‌شود ما نماینده دو نهاد حاکمیتی نیستیم که تعرفه‌ها و عوارض را از ابتدای سال بالا ببرند و بعد پول را صرف چند جای خاص بکنند.

نماینده مردم اردکان گفت: نمایندگان توسط مردم انتخاب می‌شوند اگر قرار است این گونه درآمدهای مالیاتی استان‌ و به دنبال آن فشار بر مردم افزایش پیدا کند ما قرار است چه جوابی به مردم بدهیم بعد می‌گویند که این کار را نمایندگان کرده‌اند. بگذارید رابطه بین مردم و نمایندگان حفظ شود.

به گزارش ایسنا حجت‌الاسلام ابوترابی فرد رئیس جلسه در پاسخ به اخطار و تذکر تابش گفت: در پایان جلسه روز دوشنبه هفته جاری اعلام شد که جلسه روز چهارشنبه جهت بررسی ادامه دستور هفتگی مجلس قبل از بررسی لایحه بودجه است به همین دلیل از امروز ادامه رسیدگی به دستور هفتگی را در دستور کار داشتیم.

نائب رئیس مجلس افزود: البته ما مدنظر داشتیم که اگر شورا ایراداتی را به مصوبات مجلس در مورد لایحه بودجه اعلام کرد آن را مورد بررسی قرار دهیم. طبیعتا اگر ایرادی نباشد کار بودجه در مجلس تمام شده است.

این عضو کمیسیون تلفیق همچنین گفت: در مورد موارد مطرح شده در مورد جداول بودجه ما نظرات نمایندگان و همچنین نظر رئیس و هیات رئیسه تلفیق را دریافت کردیم و در چارچوب قانون با توجه به نظرات دوستان در هیات رئیسه به تصمیم درستی می‌رسیم.

انتهای پیام

کد N132766