لاریجانی در دیدار با رئیس مجلس نیجر:

ایران برای توسعه مناسبات با کشورهای آفریقایی اهمیت فراوانی قائل است

مجلس

رئیس مجلس شورای اسلامی اسلامی در دیدار رئیس مجلس نیجر با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برای توسعه مناسبات دوستانه و همه جانبه با کشورهای آفریقایی اهمیت فراوانی قائل است، گفت: پیشرفت‌ها و ظرفیت‌های وسیع اقتصادی و تکنولوژیک و صنعتی ایران می‌تواند بستر بسیار مناسبی برای گسترش همکاری‌های همه جانبه با کشورهای آفریقایی فراهم آورده و زمینه حل بسیاری از مشکلات این کشورها را به وجود خواهد آورد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در همین زمینه آمادگی شرکت‌های ایرانی و بخش خصوصی کشورمان را برای سرمایه‌گذاری مشترک و صدور خدمات فنی و مهندسی به این کشورها و در زمینه‌های مورد علاقه را مورد تاکید قرار داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قدرت‌های استعماری درصدد غارت منابع کشورها و ملت‌های آفریقایی می‌باشند، افزود: نگاه جمهوری اسلامی براساس دیدگاه‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و دین مبین اسلام کمک به پیشرفت اقتصادی و اجتماعی کشورهای آفریقایی است.

در ادامه این دیدار هاما آمادور رئیس مجلس نیجر نیز ضمن ابراز خرسندی از سفر به کشورمان برگزاری کنفرانس اخیر پارلمان‌های اسلامی با حضور هیات‌های بلندپایه پارلمانی در تهران را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: حضور هیات‌های بلندپایه از کشورهای اسلامی در تهران نشان دهنده نقش و جایگاه ایران در جهان اسلام می‌باشد.

رئیس مجلس نیجر دین مبین اسلام را عامل پیوند و برادری میان دو طرف خواند و افزود: دولت و ملت نیجر برای گسترش همکاری‌های نزدیک با تهران اهمیت بسیاری قائل‌اند.

وی همکاری در زمینه بهره‌برداری از معادن و بهره‌گیری از خدمات قبلی و مهندسی شرکت‌های ایرانی را از مهمترین زمینه‌های همکاری دو کشور دانست.