اعتراض ایران به دولت استرالیا به خاطر قتل یک پناهجوی ایرانی

استرالیا,وزارت خارجه

کشته شدن یک ایرانی، اعتراض وزارت خارجه کشورمان به سفیر استرالیا را در پی داشت.

به گزارش خبرآنلاین، درپی کشته شدن یک ایرانی پناهجو و مجروح شدن تعداد کثیری از سایر پناهجویان در اردوگاه اجباری و دور افتاده مانوس در کشور پاپوآ گینه جدید، مدیرکل کنسولی وزارت امورخارجه در دیدار عصر دیروز با سفیر استرالیا در تهران مراتب اعتراض و ناخشنودی دولت جمهوری اسلامی ایران را نسبت به بدرفتاری و اعمال خشونت منجر به قتل یک ایرانی اعلام کرد.
سید حسین میر فخار با اشاره به اینکه ما در گذشته نیز در خصوص نحوه انجام همکاری مشترک در جهت مدیریت روند امور مهاجران اعلام آمادگی کرده بودیم ، خواستار اصلاح روش برخورد با پناهجویان بر اساس اصول انساندوستانه و همچنین رسیدگی فوری در خصوص علل وقوع این حادثه و اعلام نتیجه گردید.

سفیر استرالیا نیز ضمن بیان مراتب تسلیت و تاسف دولت این کشور نسبت به وقوع این حادثه، تاکید کرد که تمامی نکات مطروحه از سوی مقام ایرانی را به دولت کشورش منتقل و نتیجه را اعلام خواهد کرد .

شایان ذکر است که بر اساس گزارشهای خبری رسانه های مختلف جهان سیاستهای مهاجرتی و پناهندگی استرالیا خصوصاً پس از پیروزی حزب حاکم لیبرال در انتخابات سپتامبر گذشته بارها مورد اعتراض شدید سازمان ملل و بسیاری از گروههای حقوق بشری قرار گرفت .

براساس همین گزارشها ، بسیاری از پناهجویان به صورت اجباری و بدون توجه به نیازهای اولیه انسانی در یک وضعیت رقت بار در جزیره پاپواگینه در همسایگی استرالیا اسکان یافته و همچنین برخی دیگر از پناهجویان در مسیر ورود به استرالیا با کشتی به خاطر عدم کمک رسانی به موقع غرق می شوند به همین علت بارها مقامات کنسولی وزارت امورخارجه نسبت به خطرات پیش رو و عواقب وخیم اینگونه مهاجرتهای افراد به خانواده های آنان هشدار داده ، از رسانه های کشور خواسته اند تا روشنگری بیشتری در این خصوص به عمل آورند .

/2727

کد N132630