دیپلماسی دولت و مجلس در ولنجک / غیبت ناطق نوری در اجلاس بین المجالس و سوال های روحانی

دولت یازدهم,مجلس نهم

نهمین کنفرانس بین المللی بین المجالس کشورهای اسلامی از روز گذشته در تهران آغاز شده و عصر امروز به پایان می رسد.

رضا الیاسی: با آغاز فعالیت دولت یازدهم گسترش روابط با کشورهای مختلف در دستور کار دستگاه دیپلماسی کشور قرار گرفته است و در همین رابطه نیز حجت الاسلام حسن روحانی و همچنین محمدجواد ظریف دیدارهای متعددی را با مقامات کشورهای مختلف برگزار کرده اند.

با توجه به فضای سیاسی حاکم بر مجامع بین المللی کشورها تنها با فعال کردن دیپلماسی دولت خود نمی توانند به اهداف خود دست یابند و بر همین اساس توسعه دیپلماسی پارلمانی از اهمیت بالایی در کشورها برخوردار شده و جمهوری اسلامی ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.

با توجه به اهمیت این موضوع، در سال های اخیر مجلس شورای اسلامی برنامه ریزی ویژه ای را برای برقراری رابطه با پارلمان های دیگر کشورها داشته و دیپلماسی پارلمانی در ایران در سال های گذشته بستر و گام موثری در توسعه روابط دوجانبه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی میان ملت و دولت ما با برخی ملت ها و دولت های همسایه را به وجود آورده است.

یکی از مهم ترین اقدامات مجلس ایران در راستای توسعه دیپلماسی پارلمانی برگزاری نهمین کنفرانس بین المللی مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی بوده که از صبح روز گذشته در سیاسی ترین ساختمان محدوده ولنجک آغاز شده و تا عصر امروز نیز ادامه خواهد داشت.

کنفرانس بین المللی مجالس کشورهای اسلامی در حالی به نهمین ایستگاه خود در تهران رسیده است که اولین گردهمایی خود را بنا به دعوت گروه بین المجالس جمهوری اسلامی ایران با حضور نمایندگان 16 کشور اسلامی در خلال اجلاس 93 بین المجالس جهانی در مادرید تشکیل داد و کشورهای شرکت کننده در این نشست بر ضرورت تشکیل بین المجالس اسلامی تاکید کردند.

کنفرانس بین المجالس اسلامی در ایستگاه تهران

هم اکنون در حالی که 15 سال از نخستین کنفرانس بین المللی بین المجالس کشورهای اسلامی می گذرد 28 رئیس مجلس و 14 نایب رئیس در غالب 47 هیات پارلمانی از 53 کشور عضو اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی خود را به تهران رسانده اند تا دراره مهم ترین مسائل جهان اسلام با یکدیگر گفت و گو کنند.

غیبت بنیانگذار

مراسم افتتاحیه نهمین کنفرانس بین المللی بین المجالس کشورهای اسلامی در حالی برگزار شد که غیبت علی اکبر ناطق نوری، که رییس دوره‌های چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی بوده و در سال 77 و در زمان ریاست مجلس، اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی را تاسیس کرد از نکات قابل توجه بود.

صبح روز گذشته در حضور سران سه قوه و شخصیت ها و مقامات سیاسی ایران همچون حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم، رهبری آیت آلله هاشمی، آیت الله مهدوی کنی، حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق نوری و حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی برگزار شد ریاست  اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی از سودان به ایران منتقل شد و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از این موضوع اعلام کرد که «امروز عالم اسلام از توانمندی‌های مناسبی برای پیشرفت در بعد علمی، فناوری، انرژی و ... برخوردار است و بسیاری از کشورهای اسلامی موقعیت ژئوپلیتیک ارزشمندی دارند که وقتی این استعدادها با دورنگری امت اسلامی به کار گرفته شود می‌توان انتظار داشت که در مقابل استعمارگری قدرت‌های بزرگ جایگاه عزتمندی برای امت اسلامی تدارک کند.»

ایران هوشیارانه مسیر مذاکرات را پیگیری می‌کند

لاریجانی فریبکاری غربی‌ها در مساله هسته‌ای ایران را مورد اشاره قرار داد و گفت «آنها می‌دانند که ایران راه صلح‌آمیز را در مساله هسته‌ای دنبال می‌کند و به همین دلیل نظارت آژانس را پذیرفته اما با پرونده هسته‌ای به صورت ماجراجویانه برخورد می‌کنند. اگرچه مقاومت ملت نشان داد که نمی‌توان همیشه حقیقت را غبارآلود کرد.»

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین تاکید کرد که «ایران هوشیارانه مسیر مذاکرات را پیگیری می‌کند، ما خوشحالیم که اتحادیه مجالس اسلامی در پی پانزده سال گذشته از توانمندی خوبی برای همگرایی در زمینه‌های مختلف برخوردار شده و امیدواریم در اجلاس تهران در ساحت عزت امت اسلامی و در راستای حل چالش‌ها توسط خود کشورهای اسلامی توفیق داشته باشیم.»

سوال های تامل برانگیز رئیس جمهور

یکی از مهمان های ویژه مراسم افتتاحیه نهمین کنفرانس بین المجالس اسلامی حجت الاسلام حسن روحانی بود که در این مراسم برای حاضران سخنرانی کرد. رئیس جمهور در سخنان خود تاکید کرد که «در شأن مسلمانان نیست که قدرت‌های دیگر بخواهند مشکلات آنان را حل کنند یا اقدام به میانجی‌گری کنند و فقدان وحدت و انسجام و دوری از آموزه‌های پیامبر(ص) چنین شرایطی را بوجود آورده است.»

روحانی در ادامه سخنان خود گفت آیا قابل قبول است که صدها هزار نفر از مردم بیگناه سوریه در تمدن نابود شده‌شان، در شهرهای ویران شده یا در چادرها زندگی کنند و غیرمسلمان‌ها در فکر تأمین غذا و امنیت آن‌ها باشند؟ آیا در شأن ما مسلمانان است که هزاران کودک سوری از مدرسه محروم شوند و مردم فلسطین در غزه از حد‌اقل امکانات زندگی برخوردار نباشند و سرنوشت و‌ آینده آن‌ها توسط دیگران رقم بخورد؟ آیا در شأن ما مسلمانان است که در جای جای جهان اسلام ندای افراطی‌گری و تروریسم سر داده شود و درگیری‌های مذهبی و طایفه‌ای هر روز خون مسلمانان را بر روی زمین بریزد و اسلام‌هراسی در منظومه جهانی جایگزین دین رحمت و الفت شود؟

رئیس جمهور همچنین به موضوع تحریم ها اشاره کرد و افزود: اعمال فشار و وضع تحریم‌های غیرعادلانه، جلوه دیگری از خشونت است. این حرکت‌ها ذاتاً ضد صلح و ضد حقوق بشری است که برخلاف تبلیغات تحریم‌گران، دولت و دولتمردان را هدف قرار نمی‌دهد بلکه بیش از همه مردمان عادی را قربانی دعواهای سیاسی خود می‌کند. با وجود هرگونه لفاظی و بازی با واژه‌ها، نتیجه تحریم‌ها همان آتش‌افروزی و جنگ‌طلبی و نابودی انسان‌هاست که این آتش فقط دامن قربانیان تحریم را نمی‌گیرد بلکه به اقتصاد و زندگی مردم جوامع تحریم‌کننده نیز لطمه وارد می‌کند.

روز گذشته علاوه بر روسای جمهور و مجلس ایران روسای مجالس کشورهایی همچون الجزایر، لبنان، افغانستان، کویت، آذربایجان و فلسطین به سخنرانی پرداختند که محور اصلی اظهارنظرهای مطرح شده بحران سوریه، موضوع فلسطین و همچنین پرونده هسته ای ایران بود.

پیشنهاد گروه 2+5 برای حل بحران سوریه

نبیه بری رئیس مجلس لبنان در سخنان خود اعلام کرد من فکر می‌کنم گروه 2+5 می‌تواند راه‌حلی برای مساله سوریه تدوین کند که این گروه عبارتند از روسیه، آمریکا، جمهوری اسلامی، عربستان، ترکیه، چین، اتحادیه اروپا و البته طرف‌های سوری.

وی همچنین تاکید کرد که مساله فلسطین و خاورمیانه عاری از اسلاح هسته‌ای و تروریسم از مهم‌ترین دستور کارهای اجلاس بین‌المجالس اسلامی است و ما شاهد یک نوع تروریسم دولتی در منطقه هستیم که اسرائیل به آن دست یافته و این شامل اشغال مستقیم خاک فلسطین، لبنان، سوریه، راهزنی هوایی، به قتل رساندن دوازده هزار فلسطینی، تلاش‌های مداوم برای تغییر نشانه‌ها و هویت فلسطین و اعراب و همچنین هویت قدس، هتک حرمت اماکن مسیحیان و مسلمانان و تسلط بر ثروت‌های دریایی فلسطین و لبنان است.

جامعه بین‌الملل از توافق ایران و 1+5 خشنود است

مرذوق القانم رئیس مجلس کویت نیز یکی دیگر سخنران های روز اول کنفرانس بود که در سخنان خود به مسئله فلسطین و توافق هسته ای ژنو اشاره کرد. رئیس مجلس کویت اعلام کرد جامعه بین‌الملل از توافق ایران و 1+5 خشنود است. این توافق گامی است در جهت اعتماد سازی در سطح منطقه و بین‌المللی. اکنون ما چشم دوخته‌ایم تا شاهد گام‌های دیگری باشیم که منجر به توافق دائم و ثبات در منطقه شود.

همچنین سیدمحمد خلیفه رهبر، رییس مجلس الجزایر در سخنان خود به موضوع سوریه اشاره و تاکید کرد «با توجه به اینکه ملت سوریه شاهد خشونت است باید فعلا به عملیات خشونت‌آمیز پایان داده شود و نقطه‌ی پایانی بر این تراژدی در سوریه بدون دخالت خارجی گذاشته شود.»

حاشیه مهم تر از متن

اما موضوعی که در اجلاس های بین المللی از اهمیت بالایی برخوردار است دیدارهای دیپلماتیکی است که در حاشیه اجلاس ها برگزار می شود و بر همین اساس روز گذشته حسن روحانی در حاشیه کنفرانس بین المجالس اسلامی دیدارهایی را با تعدادی از روسای مجالس کشورهای اسلامی برگزار کرد.

روحانی در دیدار با روسای مجالس ترکیه، اردن هاشمی، پاکستان، ساحل عاج، آذربایجان، اوگاندا و مالزی اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را گسترش روابط با کشورهای اسلامی عنوان و بر افزایش سطح همکاری های منطقه ای و بین المللی کشورهای مسلمان به ویژه در عرصه مبارزه با افراط گرایی و تروریسم تاکید کرد.

حجت الاسلام حسن روحانی در دیدار جمیل چیچک رئیس مجلس ترکیه گفت: توافقات خوبی در سفر رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه به ایران میان دو کشور به عمل آمد و روابط ایران در طول چند ماه گذشته در همه زمینه‌های مختلف با ترکیه در حال توسعه است.

روحانی همچنین در حاشیه این اجلاس با رئیس مجلس پاکستان دیدار کرد و در این دیدار با اشاره به امنیت منطقه تاکید کرد که امیدواریم بهبود مسائل امنیتی در داخل پاکستان به گونه‌ای که تاثیرات بازدارنده‌ای بر جریان افراط و تروریسم بگذارد و مرزهای ما باید امن بماند و این گونه حوادث قابل قبول نیست و ما از دولت پاکستان می خواهیم تمام توان خود را برای حل این معضل بکار بگیرد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه همکاری‌های فی مابین دو کشور برادر و مسلمان ایران و پاکستان برای مبارزه با تروریسم باید ادامه یابد، گفت «ما برای اقدام مشترک به منظور حل معضل تروریسم با پاکستان همکاری می کنیم.»

عصر امروز نهمین کنفرانس بین المللی بین المجالس کشورهای اسلامی در حالی به پایان می رسد که گزارش نهایی نهمین دوره کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی تصویب و بیانیه و اعلامیه نهایی این دوره از کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی به تصویب اعضا می‌رسد.

/27295

 

کد N132629