الجربا مدعی شد:خروج حزب‌الله از سوریه ضامن پایان درگیری‌های لبنان است

سوريه

رئیس ائتلاف مخالفان سوریه با بیان اینکه نظام سوریه با حضور حزب‌الله قدرت می‌گیرد، مدعی شد: خروج حزب‌الله از درگیری‌ها در سوریه ضامن پایان ناآرامی‌ها در لبنان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی النشره، احمد الجربا، رئیس ائتلاف مخالفان سوریه در کنفرانسی مطبوعاتی اظهار کرد: نتایج مذاکرات ژنو 2 بسیار ناچیز بود.

وی مدعی شد: این امر قابل پیش‌بینی بود چرا که برآوردهای ما نشان داد تنها با زور نظام بشار اسد،‌ رئیس‌جمهوری سوریه گامی به سمت حل و فصل سیاسی واقعی برمی‌دارد و مشخص است که هیچ اعمال فشاری بر این نظام صورت نمی‌گیرد.

الجربا تصریح کرد: ما به ژنو رفتیم تا به جهان ثابت کنیم که طرحی برای سوریه داریم هر چند که اتخاذ تصمیمی برای مشارکت در این نشست برای ما بسیار دشوار بود اما نظام سوریه خواهان هیچ گونه تغییری نیست.

وی عنوان داشت: در صورتی که مذاکرات ژنو شکست بخورد شورای امنیت باید دست به کاری بزند. جهان آزاد و کشورهای عربی خواهان تلاش‌های واقعی برای طرح دیگری هستند.

رئیس ائتلاف مخالفان سوریه با طرح این ادعا که نظام سوریه مسئول شکست مذاکرات ژنو 2 است اظهار کرد: اخضر الابراهیمی، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه می‌داند که چه کسی مسئول شکست ژنو است.

وی خاطرنشان کرد: هدف نشست ژنو 2 تشکیل هیات انتقالی است که از اختیارات ریاست جمهوری برخوردار باشد و این نشست بر اساس معاهده ژنو 1 برگزار شد تا بدین ترتیب اختیارات اسد به هیات انتقالی واگذار شود ما در نهایت دولت انتقالی را تشکیل می‌دهیم اما یقینا بشار اسد هیچ نقشی در این دولت نخواهد داشت.

الجربا افزود: نظام سوریه موفق نشد "انقلاب سوریه" را از بین ببرد. انقلاب سوریه نیز نتوانست نظام این کشور را ریشه‌کن سازد. ما در مسیر راه حل سیاسی حرکت کردیم و به ژنو 2 رفتیم تا کشور بیشتر از این نابود نشود.

وی تصریح کرد: در صورتی که مذاکرات شکست بخورد حمایتی از ائتلاف مخالفان به ویژه در زمینه نظامی صورت خواهد گرفت و با وجود اینکه آمریکا سلاح‌های پیشرفته‌ای را به ما وعده نداده اما پس از ژنو 2 ما صاحب مرحله جدیدی خواهیم بود که در آن از حمایت‌های سیاسی و نظامی بهره‌مند خواهیم شد.

رئیس ائتلاف مخالفان سوریه در خصوص هدف سفرش به استان ادلب در شرایط کنونی گفت: ما باید با مردمانمان در هر مکان و در هر زمان دیدار کنیم و من به همین دلیل به ادلب رفتم. زمان این سفر من هم که پس از ژنو 2 صورت گرفت مهم بود تا مردم ما احساس نکنند که ما پشت آنها را خالی کرده‌ایم.

احمد الجربا خاطرنشان کرد: من به بیش از 10 شهر و مناطق درگیر رفتم و با مخالفان مسلح صحبت کردم و به آنها این اطمینان را دادم که ما پشت آنها را خالی نخواهیم کرد و ما و آنها در یک جبهه قرار داریم. من این را احساس کردم که مردم حل و فصل سیاسی را که با اصول ما و در راس آن برکناری خاندان اسد همگام باشد تایید می‌کنند.

وی تاکید کرد: ائتلاف مخالفان سوریه مخالف تندروی است و این تندروی در گروه "دولت اسلامی عراق و شام" موسوم به "داعش" نمود پیدا کرده است. تعداد بسیاری از مخالفان سوری در جنگ علیه داعش کشته شدند و بیش از 800 تن از اعضای این گروه نیز به هلاکت رسیدند. پس از سفر من به ادلب که مخالفان آن را از سیطره داعش بیرون آورده بودند من دیدم که ادلب کاملا از اعضای داعش پاکسازی شده است. اوضاع در دیرالزور نیز همین‌گونه است و ما برای پاکسازی دیگر مناطق از این گروه‌های تندرو عمل می‌کنیم.

رئیس ائتلاف مخالفان سوریه همچنین مدعی شد: این حزب‌الله است که نظام سوریه را سر پا نگه داشته است. نظام در اصل مرده است و ما باید برای نظام نماز میت بخوانیم و این حمایت حزب‌الله است که باعث شده نظام سوریه قدرتمند شود و به مسیر خود ادامه دهد.

وی مدعی شد: ما نمی‌دانیم که هدف انفجارها در لبنان فتنه‌افکنی است یا خیر. مشکل ما با حزب‌الله این است که این حزب زنان و مردان سوری را می‌کشد. در گذشته آنها برخی را به ترور رفیق الحریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان متهم کرده‌اند اما پس از مدتی مشخص شد که عاملان این حمله از اعضای حزب‌الله بودند.

احمد الجربا برای دولت جدید لبنان آرزوی موفقیت کرده و گفت: ما بر نقش مثبت تمام سلام، نخست‌وزیر جدید لبنان حساب باز می‌کنیم چرا که وی یک شخصیت ملی‌گرا است و با وجود تعداد بسیار آوارگان سوری در لبنان که از مرز یک میلیون تن نیز گذشته‌اند ما امیدواریم که دولت لبنان همکاری مثبتی با ائتلاف مخالفان در این مسائل انسانی داشته باشد. با ادامه حضور سوری‌ها در لبنان هیچ منفعتی به ما نمی‌رسد و آنها باید به این مساله توجه داشته باشند که هیچ سوری نمی‌خواهد در طرابلس یا البقاع بماند بلکه می‌خواهد به کشور خود بازگردد.

وی در ادامه افزود: ما دست کمک به سوی دولت لبنان دراز می‌کنیم تا اوضاع را تحت کنترل بگیرد و از سوری‌ها حمایت کند. ما از آنها می‌خواهیم تا نقش مثبتی را در حل و فصل بحران سوری ایفا کند و ما بر این باوریم که خارج شدن حزب‌الله از سوریه ضامن پایان درگیری‌های داخلی در لبنان است.

رئیس ائتلاف مخالفان سوریه با اظهار امیدواری برای این که عملکرد دولت لبنان بهبود یابد و به سیاست‌های امنیتی نادرست علیه فعالان و آوارگان سوری متوسل نشود، گفت: ائتلاف مخالفان به حاکمیت لبنان و ارتش این کشور احترام می‌گذارد و نمی‌خواهد که اهانتی به مردم ما در این کشور دوست و برادر صورت بگیرد.

انتهای پیام

کد N132546