ایران به دولت استرالیا اعتراض کرد

استرالیا

تهران - ایرنا - ایران درپی کشته شدن یک ایرانی پناهجو و مجروح شدن تعداد کثیری از پناهجویان در اردوگاه اجباری و دور افتاده مانوس در کشور پاپوآ گینه جدید ، مراتب اعتراض خود را به دولت استرالیا اعلام کرد.

به گزارش عصر سه شنبه ایرنا از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امورخارجه، سید حسین میر فخار مدیرکل کنسولی وزارت امورخارجه در دیدار عصر امروز با سفیر استرالیا در تهران مراتب اعتراض و ناخشنودی دولت جمهوری اسلامی ایران را نسبت به بدرفتاری و اعمال خشونت منجر به قتل یک ایرانی اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه ما در گذشته نیز در خصوص نحوه انجام همکاری مشترک در جهت مدیریت روند امور مهاجران اعلام آمادگی کرده بودیم ، خواستار اصلاح روش برخورد با پناهجویان بر اساس اصول انسان دوستانه و همچنین رسیدگی فوری در خصوص علل وقوع این حادثه و اعلام نتیجه گردید.

سفیر استرالیا نیز ضمن بیان مراتب تسلیت و تاسف دولت این کشور نسبت به وقوع این حادثه ، تاکید کرد که تمامی نکات مطروحه از سوی مقام ایرانی را به دولت کشورش منتقل و نتیجه را اعلام خواهد کرد .

بر اساس گزارش های خبری رسانه های مختلف جهان سیاست های مهاجرتی و پناهندگی استرالیا خصوصاً پس از پیروزی حزب حاکم لیبرال در انتخابات سپتامبر گذشته بارها مورد اعتراض شدید سازمان ملل و بسیاری از گروه های حقوق بشری قرار گرفت .

بر اساس همین گزارشها ، بسیاری از پناهجویان به صورت اجباری و بدون توجه به نیازهای اولیه انسانی در یک وضعیت رقت بار در جزیره پاپواگینه جدید در همسایگی استرالیا اسکان یافته اند.

همچنین برخی دیگر پناهجویان در مسیر ورود به استرالیا با کشتی به خاطر عدم کمک رسانی بموقع غرق می شوند به همین علت بارها مقامات کنسولی وزارت امورخارجه نسبت به خطرات پیش رو و عواقب وخیم اینگونه مهاجرت های افراد به خانواده های آنان هشدار داده ، از رسانه های کشور خواسته اند تا روشنگری بیشتری در این خصوص به عمل آورند .

سیام**1058*1449
کد N132008