نهمین اجلاس بین المجلاس اسلامی

انتقاد شدید رئیس مجلس سوریه از کشورهای اسلامی مداخله گر در امور سوریه

سیاسی

رئیس مجلس نمایندگان سوریه در سخنانی در اجلاس بین المجالس اسلامی با انتقاد شدید از برخی کشورهای اسلامی به خاطر مداخله در امور داخلی سوریه گفت که برخی کشورهای عضو اتحادیه بین المجالس اسلامی هر نوع جنایتی را علیه سوریه اعمال می‌کنند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمد جهاد اللحام رئیس مجلس نمایندگان سوریه در نهمین اجلاس بین المجالس اسلامی گفت: ملت پایدار ما دربرابر تروریست بین المللی برای رو در رویی با جنگ جهانی که برخی از کشورها علیه کشور ما به راه انداختند قد علم کرده است .

وی افزود: برخی کشورها با استفاده از ابزار گوشت خواران و آدم کشان علیه کشور ما جنگی به راه انداختند تا با حمایت غرب و آمریکا زیر ساخت‌های کشور ما را از بین ببرند و بافت جمعیتی کشور ما که هزاران سال است که با یکدیگر پیوسته است را نابود کند ان هم در منطقه‌ای که مالامال از کشمکش و کشتار است.

رئیس مجلس نمایندگان سوریه این کشور را الگوی همزیستی مسالمت آمیز عنوان و خارط نشان کرد: بعد از گذشت بیش از یک دهه از تاسیس اتحادیه بین المجالس ما تعهد کرده‌ ایم که درامور کشورهای دیگر دخالت نکنیم و به منشور سازمان ملل پایبند باشیم. اما متاسفانه کشورهایی در این اتحادیه عضویت دارند که شبانه روزی کار می‌کنند تا هر نوع جنایتی را علیه کشور ما اعمال کنند. آنها در امور داخلی ما دخالت می‌کنند و مشروعیت حکومت ما را زیر سوال می‌برند.

محمد جهاد اللحام ادامه داد: ما در اتحادیه بین المجالس اسلامی به گسترش ارزش‌های والای اسلام و گفت وگوی تمدن‌ها متعهد شده‌ایم ولی امروز کشورهای مسلمانی را می‌بینیم که میلیاردها دلار هزینه می‌کنند که مسلمانان را بکشند و باندهای فتنه انگیز را برای رو در رویی با مسلمانان بسیج می‌کنند و فتوای جهاد صادر می‌کنند در حالی که ما یک فتوای واحد از آنها نشنیده‌ایم که با اسرائیل جنگیده و مقابل شود پس ما در کجای تعهدات خودمان قرار داریم.

وی یادآور شد: برخی کشورها دولت ما را به ویران کردن مدارس و بیمارستان‌ها آن هم براساس فیلم‌های ساخت و پرداخته شبکه‌های بیگانه و گمراه کننده متهم می‌کنند و براساس این اخبار کذب و اتهام آمیز می‌خواهند احکامی علیه کشور ما صادر کنند، در حالی که کسانی که به کارخانه‌ها‌، کلیساها ‌، مدارس و مساجد ما حمله کردند، گروه‌های تکفیری تروریستی و استعماری بوده‌اند و ما به سیستم بهداشتی خود می‌بالیم که آموزش و درمان پزشکی را برای همه آحاد ملت رایگان دیده است.

محمد جهاد اللحام اضافه کرد: وقتی ناوهای آمریکا و فرانسه با کمک اسرائیل برای مقابله با سوریه در منطقه حاضر شدند، هدف آنها یک چیز بود و آن هم مقابله با مقاومت و فلسطین بود آمریکا می‌خواهد مصالحه دروغین را به ما تحمیل کند. دولت ما دربرابر چنین رخدادهایی برنامه‌های گسترده‌ای برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه طراحی کرد و نسبت به اصلاحات سیاسی در قانون اساسی اقدام کرد و بر مساله تکثرگرایی و ایفای یک نقش گسترده با تشریک مساعی همه اقشار مردم اصرار ورزید.

رئیس مجلس سوریه با تاکید بر اینکه می‌توان با گفت وگو به فرمول مشترکی جهت ساختن آینده سوریه رسید، اظهار کرد: شرکت ما در گفت وگوهای ژنو دو بدون پیش شرط نشان می‌دهد که عزم و اراده ما برای دستیابی به گفت وگوی سیاسی و راه حل مسالمت آمیز بوده و من متاسفم بگویم کسانی که به عنوان نمایندگان معارضین معرفی شدند توسط آمریکا معرفی شدند و هیچ قدرتی برای تصمیم گیری ندارند مگر با استعلام سفیر سابق آمریکا در دمشق .

محمد جهاد اللحام ادامه داد: ما به دنبال یک راه حل سیاسی هستیم که کشور ما را از ویرانی بیشتر نجات دهد، ما معتقدیم آینده سوریه فقط به دست خود مردم سوریه آن هم از رهگذر صندوق رای ساخته می‌شود و نه از طریق تفنگ‌های بیگانه‌، بمب‌، توپ و سلاح‌های آمریکا و غرب ،بلکه صندوق‌های رای باید سرنوشت کشور ما را مشخص کند و این صندوق‌ها می‌تواند وزن هر گروه سیاسی را تعیین کند.

وی اضافه کرد: نهادهایی مثل بین المجالس امروز در برابر یک آزمون واقعی قراردارند و این آزمون هم همان چیزی است که درسوریه شاهد هستیم، اگرچه خطر تروریسم فقط منحصر به سوریه نیست و این خطر متعلق به همه منطقه است، لذا اگر ما از مسئولیت خود دست بکشیم زمینه برای گسترش تروریسم فراهم خواهد شد.

رئیس مجلس سوریه در پایان از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران رهبری معظم انقلاب و رئیس جمهور و مواضع آنها در قبال وحدت ملل مسلمان تقدیر کرد.

به گزارش ایسنا علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از سخنان رئیس مجلس سوریه گفت: امیدواریم مشکلاتی که در سوریه هست به زودی پایان یابد و مردم سوریه زندگی خوبی داشته باشند، زیرا آنها از هر جهت درشرایط سختی هستند و باید کمک کرد که هرچه سریعتر مشکلات پیش پای ملت سوریه برداشته شود.

انتهای پیام

کد N131876