در حاشیه اجلاس بین‌المجالس اسلامی اتفاق افتاد:نمایش "ابابیل مشهور" و سانتریفیوژ‌های نسل ۳ و ۴

فارس نوشت:

 نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی از صبح امروز در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی آغاز شد.

در حاشیه این کنفرانس نمایشگاهی از دستاوردهای دفاعی، هسته‌ای و علمی ایران برپا شده است.

در یکی از غرفه‌های این نمایشگاه نسل‌های مختلف سانتریفیوژهای 1، 3 و 4 به معرض دید اعضای مجالس اسلامی گذاشته شده که یکی از این سانتریفیوژها به طور نمادین در حال چرخش است.

ماکت نیروگاه بوشهر و نمونه‌های محصولات پرتودهی کشاورزی از قبیل پسته، برنج و خرما از دیگر محتویات این غرفه هسته‌ای است.

همچنین در این غرفه سوخت صفحه‌ای راکتور تهران و سوخت آی‌آر 40 نیروگاه بوشهر به بازدید عموم گذاشته شده است.

«Uf4» و «Uf6» نیز در این غرفه با بازدید هیأت‌های پارلمانی کشورهای اسلامی گذاشته شده است.

این غرفه چرخه سوخت هسته‌ای را به تصویر کشیده است.

غرفه فناوری‌های دفاعی ایران از جمله دیگر غرفه‌های موجود در این نمایشگاه است که در آن نمونه عملیاتی پهپاد ابابیل 3 قرار دارد.

این غرفه که از سوی وزارت دفاع، پشتیبانی نیروهای مسلح برپا شده ماکت تجهیزات دفاعی از جمله موشک فاتح 110 و نسل یک و 2 موشک تاو را در خود دارد.

ناوشکن جماران و کاوشگر دریایی خلیج فارس از دیگر فناوری‌های جمهوری اسلامی ایران است که در این نمایشگاه مقابل چشمان اعضای مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی قرار دارد.

در این نمایشگاه وزارت امور خارجه نیز با برپایی غرفه‌ای اسناد تاریخی قبل و بعد ز انقلاب را به بازدید عموم گذاشته و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی نیز با حضور در نمایشگاه مذکور برخی از آثار خود را ارائه کرده است.

غرفه فناوری‌ها دیگر غرفه موجود در این نمایشگاه است که در آن محصولات هایپک تولید داخل از جمله نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و محصولات پزشکی قرار دارد.

همچنین در این نمایشگاه غرفه‌ای با هدف معرفی فناوری فضایی کشورمان برپا شده که ماکت ماهواره‌بر سفیر رصد، سیمرغ و همچنین ماهواره‌های امید، فجر 5 و طلوع یک به بازدید هیأت‌های پارلمانی گذاشته شه است.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری نیز با برپایی یک غرفه در این نمایشگاه صنایع دستی کشورمان را عرضه می‌کنند.

29219

کد N131762