/نهمین اجلاس اتحادیه بین‌المجالس اسلامی/

رییس مجلس عراق: کشورهای اسلامی به برقراری دولت مستقل فلسطین کمک کنند

رییس مجلس عراق از کشورهای اسلامی خواست برای برقراری دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف و بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین‌شان تلاش کنند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسامه النجیفی، رییس مجلس عراق در نهمین اجلاس بین‌المجالس اسلامی گفت: مساله فلسطین همچنان در گرو دشمن صهیونیستی است و دشمن صهیونیستی هم همچنان به روش‌های استعمارگرایانه خود ادامه می‌دهد.

وی افزود: ما کشورهای اسلامی باید اراده‌هایمان را یکپارچه کنیم تا بتوانیم به دنبال برقراری دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف و بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین‌شان باشیم.

رییس مجلس عراق افزود: ما باید منطقه خاورمیانه را که به آتشفشان سلاح‌های کشتار جمعی تبدیل شده به سمت عاری شدن از سلاح‌ها از جمله سلاح‌های اسرائیلی سوق دهیم و به دنبال پیشرفت و شکوفایی این منطقه باشیم.

النجیفی ابراز امیدواری کرد که مجالس عضو اتحادیه بین‌المجالس اسلامی با گام‌های استوار خود علیه باطل قدم بردارند و در جهت منافع امت اسلامی حرکت کنند.

وی با اشاره به چالش‌های امت اسلامی خاطرنشان کرد: عوامل داخلی باعث شده که دودستگی و چنددستگی علیه امت اسلامی به وجود بیاید. برخی از این مسائل داخلی و برخی از این چالش‌ها و توطئه‌ها خارجی بوده و دشمنان خواسته‌اند تا هویت دین واحد ما و پیوندهای تاریخی میان ما را خدشه‌دار کنند.

رییس مجلس عراق با تاکید بر لزوم حفظ سرمایه‌های ملت‌های اسلامی و گام برداشتن آنها در جهت پیشرفت و شکوفایی تصریح کرد: ملت‌های اسلامی باید اهداف مشترک خود را دنبال کنند و دوستی و مودت را بین خود گسترش دهند و این همان چیزی است که پیامبر اسلام هم آن را توصیه کرده است.

النجیفی در ادامه تلاش‌هایی در جهت چپاول منابع کشورهای اسلامی را مورد اشاره قرار داد و گفت: نتیجه این تلاش‌ها مسلح کردن برخی جریانات در کشورهای اسلامی بوده که در سرزمین امت اسلام برادرکشی کنند. اینها خطراتی است که همه ما را تهدید می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: اجلاس بین‌المجالس باید یک ماموریت بزرگ تاریخی را انجام دهد و در جهت حل مشکلاتی که جوامع اسلامی از آن رنج می‌برند قدم بردارد. در همین راستا اندیشه اسلامی بهترین ابزار برای مقابله با این مشکلات است و ما می‌توانیم با حفظ وحدت و یکپارچگی با بحران‌ها مقابله کنیم.

رییس مجلس عراق گفت‌وگو را بهترین راه برای ایجاد وحدت و یکپارچگی بین امت اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: سلاح و خونریزی ما را به وحدت نمی‌رساند. ما می‌توایم از تجربیات گذشته خود در خصوص توقف بحران‌ها بهره ببریم.

النجیفی تاکید کرد: عراق آغوش خود را در مقابل همه گفت‌وگوهای صمیمانه باز می‌کند و ما امیدواریم که بتوانیم از طریق گفت‌وگو به وحدت و یکپارچگی برسیم و امکانات موجود خود را در تبدیل به پروژه بزرگی کنیم که از اقتصاد کشورهای ما حمایت کند.

وی اضافه کرد: تجربه ما در ساخت نهادهای قانون اساسی تجربه ارزشمندی است. ما توانستیم چالش‌های خارجی و داخلی را از طریق این نهادها حل کنیم.

رییس مجلس عراق در پایان از تلاش جمهوری اسلامی برای برگزاری اجلاس بین‌المجالس و میزبانی ایران در این اجلاس قدردانی کرد و گفت: من درود و سلام ملت عراق و مجلس نمایندگان این کشور را خدمت ملت مسلمان ایران، دولت این کشور و همه ملت‌های مسلمان ابلاغ می‌کنم.

پس از سخنان رییس مجلس عراق، علی لاریجانی رییس اتحادیه بین‌المجالس اسلامی نیز ابراز امیدواری کرد که عراق از مشکلات موجود رهایی یابد.

انتهای پیام

کد N131710