کمالوندی:خطوط قرمز ما مسایلی است که برای هر کشوری مهم است

انرژی هسته ای,مذاکرات ایران و 1,5

تهران-ایرنا- سخنگوی سازمان انرژی اتمی، خطوط قرمز ایران در مذاکرات نهایی با 1+5 را حقوق مسلم کشور دانست و گفت: این خطوط قرمز مسایلی است که می تواند برای هر کشوری در عرصه بین الملل مهم باشد.

«بهروز کمالوندی» روز سه شنبه در گفت وگویی اظهار داشت: حق غنی سازی همانند هر کشور عضو معاهده ان. پی. تی (NPT)، دارا بودن راکتور، ساخت راکتورهای تحقیقاتی و همچنین داشتن اقتصاد بدون فشار و نبودن تحریم ها جزو حقوق مسلم ما است.

وی افزود: ما از این حقوق مسلم صرف نظر نخواهیم کرد.

این مقام مسوول در سازمان انرژی اتمی درباره مذاکرات ایران و شش کشور غربی حول پرونده هسته ای خاطرنشان کرد:مذاکرات چند ماهی بود که دنبال می شد، درنهایت 20 ژانویه به برنامه اقدام مشترک رسیدیم. قرار است در پایان ، جمهوری اسلامی ایران برنامه صلح آمیز هسته ای خود را با همه حقوق اش داشته باشد و نگرانی های مطرح شده از سوی غرب را که ما اعتقاد داریم ، تصنعی است برطرف شود.

وی افزود: در واقع چارچوب کلی مذاکرات این است که گام اول آغاز شد و برای گام نهایی، مذاکرات از امروز آغاز شده است و هدف آن برای رسیدن به چارچوب جامعی است که بتواند همه خواسته های دو طرف را جواب دهد.***تحریم ها باعث پیشرفت ما در فعالیت های هسته ای شد

کمالوندی درباره تحریم های غرب در طی 10 سال گذشته و تاثیر آن بر فعالیت های هسته ای ایران عنوان کرد:این تحریم ها برخلاف آنچه که وضع کنندگان تحریم به دنبالش بودند آثار مثبت در زمینه انرژی هسته ای داشته است.درواقع آنها به دنبال محدود کردن صنعت هسته ای ما و جلوگیری از توسعه آن بودند ، در حالیکه اگر آمارها را بررسی کنیم از 10 سال پیش تا امروز ما شاهد تحول بسیاری در دانش و تخصص هسته ای خود بوده ایم.

وی اضافه کرد:سال ها پیش تعداد سانتریفیوژهای ما به سختی به 200 عدد می رسید، اما امروز حدود 19 هزار -20 هزار سانتریفیوژ داریم . در حوزه ساخت راکتور اراک و بوشهر هم با وجود کارشکنی های غرب رشد داشته ایم. در زمینه کاربرد رادیو ایزوتوپ ها امروز با تولید 15 نوع ، یکی از کشورهای برتر در این عرصه هستیم.

کمالوندی با بیان اینکه تمام قله های صنعتی و علمی را ایران توانسته فتح کند، گفت: این پیشرفت ها با وجود همه فشارها محقق شده است. شاید بتوان گفت اگر این فشارها نبودند ما بخشی از این مسیر را از طریق واردات تامین می کردیم و کمتر به فکر تولید در داخل بودیم.

به عقیده وی، بنابراین اگر غرب به دنبال این بود که از ناحیه فشارها برنامه ایران را محدود کند ،موفق نبوده است.***همکاری ها با آژانس در مسیر خوبی است

کمالوندی درباره سطح همکاری های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: ما با آژانس همکاری خوبی داریم و این همکاری ها در گذشته هم وجود داشت،اما در چند ماه گذشته شتاب بیشتری گرفته است.

وی ادامه داد:عده ای که ابهاماتی را مرتب بیان می کردند،هدفشان این بود که با زیاد کردن موضوعات و بیان کردن مسائلی که به لحاظ حقوقی ، جمهوری اسلامی ایران ضرورتی برای پاسخگویی به آنها ندارد، این اینگونه القا کنند که ایران همکاری لازم را با آژانس ندارد.

کمالوندی این اقدامات را در راستای مخدوش کردن چهره ایران دانست و گفت: اما ما تلاش کردیم با آرامش، صبر و درعین حال در نظر گرفتن منافع ملی و مسائل امنیتی برای کشورمان از طریق همکاری های گسترده تر با آژانس این ابهامات را برطرف کنیم. تصور ما این است که در این مسیر خوب پیش می رویم.

وی درباره ابهامات آژانس نسبت به فعالیت های هسته ای ایران توضیح داد:ایران با پیش گرفتن روش هایی توانست به شش موردی که برای آژانس ابهام بود، پاسخ دهد و برای هر کدام از آن موارد نامه جداگانه ای از آژانس مبنی بر رفع نگرانی بگیرد.

کمالوندی تصریح کرد: البته در انتها موضوعی تحت عنوان مطالب ادعایی مطرح کردند، البته این مسئله نیازمند مستندات بود. با این حال در گزارشی 117 صفحه ای این موضوع مطرح شد ، اما آنها بازهم موضوعات جدید در سال 2011 مطرح کردند.

وی با بیان اینکه لیست کردن این موارد و ارائه به شورای حکام بیشتر سیاسی بود،افزود: ما در رابطه با این موضوعات می توانستیم دو روش را پیش بگیرم یکی اینکه این مطالب را ادعایی بدانیم و خود را ملکف به پاسخگویی ندانیم و دیگری اینکه مورد به مورد به آنها پاسخ دهیم که در نهایت روش دوم پیش گرفته شد.***ایران کار خلافی انجام نمی دهد و نگرانی از ارائه توضیح ندارد

وی عنوان کرد:الان در مسیری هستیم که بخش عمده ابهامات در حال حل شدن است چون جمهوری اسلامی کار خلاف قانون انجام نداده است، نگرانی بابت ارائه توضیحات ندارد.

کمالوندی اضافه کرد: اگر در گذشته انجام نمی شد به این دلیل بود که احساس می شد اگر ما به موارد غیرضروری پاسخ دهیم، در آینده باید به بسیاری موارد دیگر هم پاسخ دهیم. از این رو آژانس انرژی اتمی تلاش کرد که این همکاری ها به صورت مدیریت شده و در زمان محدود صورت گیرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآور شد: آژانس انرژی اتمی هم در گزارش اخیر خود به همکاری ایران اشاره کرد و انتظار داریم در گزارش بعدی هم این مورد را در نظر بگیرد.***مذاکرات ایران و 1+5 بر همکاری های با آژانس تاثیر دارد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: نکته مهم این است که همکاری های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی با مذاکرات ایران و 1+5 ارتباط تنگاتنگی دارد،اگر چه مسیر این دو متفاوت است اما هردو می تواند بر عرصه دیگر تاثیر داشته باشد.

وی افزود: برخی مسائل مطرح شده از سوی آژانس، انگیزه های سیاسی و حقوقی دارد و تنها مسائل فنی نیست، بنابراین لازم است که از طریق مذاکره این ابهامات را برطرف کنیم .

به گفته کمالوندی ، ایران کوشش می کند از طریق مذاکرات ، تلاش برخی کشورها برای مخدوش نشان دادن چهره ایران در عرصه جهانی را بی نتیجه بگذارد.

سیام**9173**1449
کد N131639