ادامه ناآرامی در بازداشتگاه پناهجویان در گینه نو/ یک کشته 77 مجروح

پناهجو

کوالالامپور – ایرنا - در دومین شب از ناآرامی ها در بازداشتگاه پناهجویان استرالیا در جزیره ˈ مانوس ˈ پاپوآ گینه نو یک نفر کشته و 77 نفر مجروح شدند.

به گزارش ایرنا، ناآرامی در بازداشتگاه پناهجویان پس از برگزاری نشست این گروه با مقامات مهاجرت کشور پاپوآ گینه نو رخ داد.

پناهجویان پس از مباحث مطرح شده در نشستی با مقامات گینه نو در مورد تعیین کشور سوم برای انتقال آن ها اقدام به شعار دادن کرده و شورش کردند.

گفته می شود ده ها ایرانی که قصد مهاجرت به استرالیا را داشته نیز در این اردوگاه های نامناسب بسر می برند.

بسیاری از پناهجویان از خاورمیانه و میانمار تاکنون تلاش می کردند خود را با قایق های بدون ایمنی از اندونزی به استرالیا برسانند که با تغییر سیاست های مهاجرپذیری استرالیا این افراد دستگیر و به بازداشتگاه های پاپوآ گینه نو که بسیار نامناسب است منتقل می شوند.

رسانه های استرالیا روز سه شنبه به نقل از ˈاسکات موریسونˈ وزیر مهاجرت استرالیا اعلام کردند در دو شب ناآرامی ها در این بازداشتگاه یک پناهجو به دلیل جراحاتی که به سرش وارد شده بود جان داد.

جراحت 13 نفر از 77 مصدوم این ناآرامی ها شدید گزارش شده و یک نفر از آن ها گلوله خورده است.

دولت استرالیا در توجیه کشته و زخمی شدن این افراد طی خبرهای روز گذشته و امروز تاکید دارد که پناهجویان در خارج از بازداشتگاه و در حال فرار مصدوم شده اند و پلیس گینه نو وارد این بازداشتگاه ها نشده است.

جزایر مانوس و نائورو در پاپوا گینه نو که پناهجویان در آن بسر می برند از مراکزی است که استرالیا در خارج از خاک این کشور برای جلوگیری از ورود پناهجویان به خاک استرالیا تدارک دیده است.

گفته می شود در بازداشتگاه جزیره مانوس بیش از یکهزار و 300 پناهجو از کشورهای مختلف در شرایط بسیار دشوار تا زمان رسیدگی به وضعیت آن ها نگهداری می شوند.

استرالیا برای ممانعت از ورود پناهجویان به این کشور براساس سیاست های جدید خود اردوگاه هایی در گینه نو در اقیانوس آرام تدارک دیده و سیاست بازداشت پناهجویان را در پیش گرفته است.

آژانس پناهندگان سازمان ملل تاکید دارد اردوگاه های استرالیا در مانوس و نائورو نامناسب است و تاثیر بسیار عمیقی بر مردان، زنان و کودکانی دارد که در این اردگاه ها بسر می برند.

وزیر گردشگری استرالیا نیز اخیرا وضعیت پناهجویانی که قصد وارد شدن به استرالیا را دارند، در برخی از بازداشتگاه ها از جمله گینه نو بسیار ناگوار ارزیابی کرده بود.

ˈتونی بورکˈ با مخوف خواندن وضعیت پناهجویانی که مورد شکنجه و آزار جنسی قرار می گیرند، از وضعیت نامناسب پناهجویان خبر داده بود.

شرایط در برخی از این بازداشتگاه ها به گونه ای است که روزانه برخی از پناهجویان اقدام به خودزنی کرده و برای خودکشی تلاش می کنند .

تسهیلات اولیه در پاپوا گینه نو در اصل برای 600 نفر فراهم بوده که بر اساس تصمیم دولت استرالیا سه هزار پناهجو در این کمپ ها اسکان داده شدند.

اعلام تصمیم دولت استرالیا مبنی بر اسکان دایم پناهندگان به این کشور در پاپوا گینه نو در تیرماه سال جاری نیز باعث شد صدها پناهجو در یکی از اردوگاه های استرالیا دست به شورش زده و چندین ساختمان دولتی را به آتش بکشند.

اختلافات اندونزی و استرالیا نیز به دلیل بازگرداندن پناهجویانی که از این کشور قصد عزیمت به استرالیا را دارند تشدید شده است.

ˈتونی ابوتˈ نخست وزیر استرالیا بدنبال واکنش جاکارتا نسبت به عملیات نیروی دریایی این کشور در آب های اندونزی برای مقابله با قایق های حامل پناهجویان، گفت که توقف این قایق ها با حاکمیت استرالیا ارتباط دارد و جاکارتا باید این موضوع را درک کند.

پس از سیاست های سختگیرانه دولت استرالیا ورود پناهجویان به صورت قاچاق به این کشور تا 80 درصد کاهش یافته است.

آساق**د.م**1611
کد N131614