8 کشته و زخمی بر اثر حمله هوایی در هلمند/ استقبال افغانستان از آمادگی طالبان برای صلح

آسیا اقیانوسیه

انفجار در قندهار و کپیسا، کشته و زخمی شدن هشت نفر بر اثر حمله هوایی در هلمند و استقبال افغانستان از آمادگی طالبان برای صلح از جمله خبرهای مرتبط با افغانستان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شینهوا، یک مقام افغانی اعلام کرد که بر اثر انفجار یک بمب کنار جاده ای در یک خودروی نظامی در ولایت قندهار که از جمله پناهگاههای طالبان بوده، یک سرباز این کشور کشته شد.

این حمله زمانی روی داد که سربازان افغانی در حال اعزام به منطقه ای در قندهار برای پاکسازی این ولایت از طالبان بودند که با حمله شبه نظامیان مواجه شدند.

همچنین منابع افغانی اعلام کردند که بر اثر انفجار بمب های کنار جاده ای در ولایت کپیسا در شرق این کشور شش افغانی کشته شدند.

یک مقام افغانی در گفتگو با شینهوا تاکید کرد خوردوهای ارتش پس از پایان عملیات خود در منطقه کوهستانی "آلاسی" در  حال بازگشت بودند که بر اثر انفجار بمب در 65 کیلومتری کابل شش سرباز کشته شدند.

همچنین در جریان حمله هوایی نیروهای امنیتی در ولایت هلمند چهار شبه نظامی کشته و چهار فرد دیگر زخمی شدند.

خبر دیگر اینکه در جریان درگیری در ولایت کونر و حمله به یک ایست بازرسی پلیس در شرق افغانستان یک عضو طالبان کشته شد.

بر این اساس پلیس افغانستان به یکی از اعضای طالبان شلیک کرد و باعث متواری شدن شبه نظامیان دیگر شد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در گفتگوی تلفنی با رسانه ها از مکانی نامشخص ضمن تایید این درگیری گفت: در جریان درگیری میان طالبان و نیروهای افغانی یک عضو طالبان و همچنین سه نیروی پلیس کشته شدند.

خبر دیگر اینکه رسانه ها گزارش دادند دولت افغانستان از آمادگی ملا آغا جان معتصم یکی از سرکردگان طالبان برای انجام مذاکرات صلح استقبال کرد.

بر اساس گزارش دیلی افغانستان، دولت افغانستان تاکید کرده هرگونه مذاکره با طالبان برای دستیابی به صلح در کشور باید به رهبری دولت و نه دخالت خارجی انجام شود.

ملا آغا جان معتصم که در ترکیه زندگی می کند، در گفتگوها با رسانه ها از آمادگی خود برای رهبری مذاکرات صلح با دولت افغانستان خبر داده است.