لاریجانی در دیدار با رئیس مجلس امارات تاکید کرد:

آمادگی ایران برای انتقال تجارب مفید علمی و تکنولوژیک به سایر کشورهای مسلمان

مجلس

رئیس مجلس شورای اسلامی دردیدار با رئیس مجلس امارات متحده عربی از ایران امروز به عنوان کشوری برخوردار از رشد حیرت انگیز علمی و صنعتی و به ویژه در زمینه فناوری های نوین یاد کرد و بر آمادگی کشورمان جهت انتقال تجارب مفید علمی و تکنولوژیک به سایر کشورهای مسلمان دنیا تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «محمد احمد المز» رئیس مجلس امارات متحده عربی که در راس هیاتی پارلمانی جهت شرکت در کنفرانس روسای مجالس اسلامی در تهران به سر می برد دوشنبه شب با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار گفتگو کرد.

در این دیدار ابتدا آقای لاریجانی ضمن اشاره به اشتراکات دینی و تاریخی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و امارات گفت: مجلس شورای اسلامی از سیاست گسترش هرچه بیشتر روابط و همکاری ها با کشورهای مسلمان همجوار بر اساس اصل احترام و منافع متقابل حمایت می کند.

وی در ادامه با بیان اینکه کشورهای اسلامی امروزه حجم گسترده ای از ظرفیت های منحصر به فرد را در پهنه گیتی به خود اختصاص داده اند اظهار نمود: موقعیت ژئوپلتیک ممتاز، نیروی انسانی برتر، مواجه پرشمار خدادادی در کنار اشتراکات دینی و مذهبی شرایط بسیار مساعدی را برای رشد و بالندگی جهان اسلام پدید آورده که متاسفانه از آنها استفاده بهینه صورت نمی گیرد.

لاریجانی وحدت و همدلی و احساس همبستگی در قبال نقشه های دشمنان اسلام را نیاز مبرم و واقعی امروز جهان اسلام دانست و گفت: اعضای پیکره امت اسلام باید نقش مکمل در توسعه اقتصادی و فرهنگی برای یکدیگر را ایفا کنند و در اندیشه سعادت و رفاه هم باشند.

وی همچنین گفت: در تمام جوامع دینی آسمانی اختلاف نظرها و تنوع باورهای مذهبی، امری کاملاً طبیعی است اما آن چه حائز کمال اهمیت است تلاش برای جلوگیری از تبدیل اختلافات به نقار و دشمنی بین کشورها است.

وی از ایران امروز به عنوان کشوری برخوردار از رشد حیرت انگیز علمی و صنعتی و به ویژه در زمینه فناوری های نوین یاد کرد و بر آمادگی کشورمان جهت انتقال تجارب مفید علمی و تکنولوژیک به سایر کشورهای مسلمان دنیا تاکید نمود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فناوری بومی صلح آمیز هسته ای ایران گفت: دنیای غرب حاضر به انتقال فناوری های نوین به کشورهای مسلمان نیست و بهانه جویی های متعدد در زمینه دانش و فناوری صلح آمیز هسته ای ایران در این راستا ارزیابی می شود.

وی در ارتباط با کنفرانس سران مجالس اسلامی نیز گفت: برگزاری این نشست ها با حضور روسای مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با هدف تحکیم وحدت و همبستگی بین امت اسلام و افزایش همگرایی در جهت رفع مشکلات مبتلا به دنیای اسلام صورت می گیرد.

وی همچنین در پاین ابراز امیدواری کرد بخش های خصوصی و دولتی تجاری دو کشور در تحقق ظرفی های اقتصادی موجود توفیق یابند.

در ادامه این دیدار همچنین آقای «محمد احمد المز» رئیس مجلس امارات متحده عربی و فرهنگی ضمن تقدیر از ابتکار مجلس شورای اسلامی در میزبانی کنفرانس روسای مجالس جهان اسلام حضور هیات پارلمانی امارات را فرصتی برای تشریک مساعی و رایزنی در جهت آسیب شناسی مشکلات فراروی وفاق و همدلی و نیز رفاه و سعادت ملت های مسلمان دانست و گفت: برگزاری این کنفرانس در مقطع حساس کنونی از اهمیت خاصی برخوردار است و باید از فرصت حاصله برای نزدیک تر ساختن راه های تعامل و همکاری بین ملت های مسلمان بهره برد.

رئیس مجلس امارات در ادامه ایران را کشوری برخوردار از تمدن، فرهنگ و توانمندی علمی غنی در سطوح منطقه و جهان دانست و گفت: ایران پس از انقلاب آمیزه ایه از فرهنگ و تمدن اسلامی و دانش و خرد روز است و پیشرفت های علمی ایران در زمینه های مختلف غیرقابل انتظار نبوده است.

وی با اشاره به حدیثی از امیرالمومنین(ع) مبنی بر این که حکمت گمشده مومن است خواستار همراهی و همگامی همه دولت ها و ملت های منطقه با پیشرفت های علم وی فناوری روز دنیا در جهت افزایش و ملت های منطقه با پیشرفت های علمی و فناوری روز دنیا در جهت افزایش سعادت و رفاه کل عالم اسلام شد.

وی در این زمینه افزود: جهان اسلام باید از قبیله گرایی فاصله بگیرد و به سمت تحقق گزینه دولت- ملت و کمک به تامین یک زندگی بالنده برای پیروان آیین بزرگ اسلام گام بردارد.

رئیس مجلس امارات ابراز امیدواری کرد کنفرانس تهران به تمام اهداف متعالی خود دست یابد.