رییس سازمان پزشکی قانونی: هنوز در نیمه راه هستیم

پزشكي قانوني

رییس سازمان پزشکی قانونی گفت: با توجه به تلاش‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر سازمان پزشکی قانونی کشور توانسته به نقطه مطلوب دست یابد، با این وجود هنوز در نیمه راه قرار دارد و هنوز با نقطه ایده‌آل فاصله داریم.

رییس سازمان پزشکی قانونی گفت: با توجه به تلاش‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر سازمان پزشکی قانونی کشور توانسته به نقطه مطلوب دست یابد، با این وجود هنوز در نیمه راه قرار دارد و هنوز با نقطه ایده‌آل فاصله داریم.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر احمد شجاعی که صبح امروز به منظور افتتاح ساختمان اداره کل پزشکی قانونی لرستان به این استان سفر کرده‌ بود در جلسه شورای قضایی استان، گفت: هر چند لرستان از استان‌های محروم کشور است، اما در عین حال از امتیازات بسیاری هم برخوردار است که از جمله آن‌ها می‌توان به مردم شریف، قانع و پاکدامن آن و آرامش موجود در این استان اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های اصلی هر مسئول در راستای نیازهای سازمانی متمرکز می‌شود، افزود: ارتقای جایگاه سازمان، افزایش کیفیت خدمات، ‌استفاده از شیوه‌های علمی برای کوتاه کردن زمان پاسخگویی و ... از جمله مواردی است که مسئولان سازمان پزشکی قانونی کشور برای تحقق آن تلاش می‌کنند.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور اظهار کرد: این سازمان می‌تواند پشتوانه دستگاه قضایی باشد؛ زیرا پشتوانه علمی به سرعت و عدالت در صدور حکم کمک می‌کند؛ بنابراین صدور احکام قضایی با تقویت سازمان‌هایی مانند پزشکی قانونی علمی‌تر می‌شود.

شجاعی با بیان اینکه در چند سال گذشته مشکلات موجود در پزشکی قانونی به اندازه‌ای زیاد بود که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت، خاطرنشان کرد: در ابتدای ورود من به سازمان، پزشکی قانونی تنها در چند استان ساختمان های مناسب داشت، اما طی سال‌های اخیر با تلاش‌ بسیار، پیشرفت های قابل توجهی در بخش‌های عمرانی حاصل شد و در مراکز استان از جمله خرم‌آباد ساختمان‌های مناسبی احداث و در شهرهای بزرگ هم ساختمان هایی خریداری یا ساخته شد.

به گفته وی استان تهران که از مهم‌ترین و پرجمعیت‌ترین استان های کشور است تا سال گذشته (1391) ساختمان جداگانه و مناسبی برای فعالیت های ستادی نداشت، اما خوشبختانه در سال گذشته ساختمانی مناسب برای اداره کل پزشکی قانونی استان تأمین شد. علاوه بر تأمین فضای فیزیکی در سال های اخیر، تلاش‌های بسیاری نیز برای تکمیل و به‌روز رسانی تجهیزات پزشکی قانونی در استان‌ها انجام شد.

وی با اشاره به مشکلات سازمان پزشکی قانونی کشور که در جلسه شورای قضایی لرستان مطرح شد، تصریح کرد: در بحث تجهیزات حقوق و مزایای کارکنان متأسفانه نتیجه دلخواه سازمان محقق نشده است و پرداخت‌های پزشکی قانونی در مقایسه با وزارت بهداشت و تأمین اجتماعی عادلانه و یکنواخت نیست.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور ادامه داد: با وجود مشکلات بسیاری که پزشکی قانونی با آن مواجه است پزشکان علاقه‌ای به جذب و اشتغال در این سازمان ندارند؛ چرا که همکاران نیز عنوان کردند علی رغم صعوبت بالای کار، میزان حقوق و دستمزدها متناسب با شرایط کار نیست و همین موضوع ما را به شدت با مشکل کمبود نیروی تخصصی مواجه کرده است.

وی در پاسخ به مشکلات عنوان شده از سوی شورای قضایی استان در مورد نبود تسهیلات رفاهی برای کارکنان سازمان و کمبود حقوق و مزایا و در نتیجه عدم تمایل پزشکان برای همکاری با سازمان منجر به عدم دسترسی مردم در برخی شهرها به خدمات پزشکی قانونی شده‌است.

شجاعی ادامه داد: کار پزشکی قانونی کاری پرهزینه است و هزینه های جاری آن در بخش‌های مواد آزمایشگاهی، ‌خرید تجهیزات، ‌نگهداری تجهیزات و ... بسیار بالا است، اما با وجود بالا بودن هزینه‌ها و مشکلات اعتباری، سازمان نهایت تلاش خود را برای ارائه هرچه بهتر خدمات به کار گرفته است و همکاران خدوم سازمان نیز با وجود ‌سختی و صعوبت کار و حقوق و مزایای اندک، با همتی بلند در حال ارائه خدمت به هموطنان عزیز هستند.

در ادامه این جلسه، جعفر بدری رییس کل دادگستری استان با تقسیم ابزار کار قضایی در سه بخش گفت: دسترسی مردم به وکلا و کارشناسان حقوقی، دسترسی به کارشناسان رسمی برای ارزیابی‌های لازم و دسترسی به پزشکی قانونی از ابزارهای کار قضایی محسوب می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه توسعه برنامه های قضایی و گسترش دسترسی‌ها با وجود مزایای بسیار، مشکلاتی را هم به همراه داشته است، افزود: در مناطقی که پیش از تشکیل دستگاه قضایی تنها 30 پرونده مطرح و بررسی می‌شد، تعداد پرونده‌هایش بعد از ایجاد دستگاه قضایی به بیش از 100 مورد رسید، با این وجود توسعه دستگاه قضایی از نیازهای اساسی کشور است و مطابق قانون باید انجام و پزشکی قانونی نیز در همه بخش ها مستقر شود.

انتهای پیام

کد N131506