ادامه تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه اسرائیل

اسراييل

در ادامه اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه اسرائیل، بانک مرکزی آلمان نام یک بانک اسرائیلی را در فهرست سیاه خود قرار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیرة، بانک مرکزی آلمان نام بانک "هبوعلیم" از بانک‌های رژیم صهیونیستی را به خاطر حمایتش از شهرک‌سازی‌های غیرقانونی در اراضی فلسطینی در فهرست "شرکت‌های حامی اقدامات غیراخلاقی" و لیست سیاه خود قرار داد.

این اقدام بانک مرکزی آلمان به دلیل حمایت بانک مذکور از شهرک‌سازی‌های غیرقانونی رژیم صهیونیستی صورت گرفت.

بانک مرکزی آلمان با ارائه یک برنامه سرمایه‌گذاری تحت عنوان "برنامه سرمایه‌گذاری اخلاقی" نام 16 شرکت را در فهرست موسسات غیراخلاقی خود درج کرده که بانک اسرائیلی "هبوعلیم" نیز جزء این 16 شرکت محسوب می‌شود.

در فهرست سیاه بانک مرکزی آلمان نام چند کشور که از ساخت تسلیحات هسته‌ای حمایت مالی می‌کنند نیز مشاهده می‌شود.

این در حالی است که یک مسئول بلندپایه اسرائیلی این اقدام بانک مرکزی ‌آلمان را با توجه به تاثیرات آن بر اقتصاد رژیم صهیونیستی را بسیار خطرناک خواند.

در همین راستا، جنبش فتح با انتشار بیانیه‌ای از این اقدام بانک مرکزی آلمان قدردانی و اعلام کرد که این تصمیم دارای درونمایه‌ای سیاسی است و بازتاب‌های اقتصادی متعددی را بر شرکت‌ها و موسسات اقتصادی اسرائیلی و غیر اسرائیلی هم‌پیمان با این رژیم خواهد داشت.

از سوی دیگر‌، یک روزنامه اقتصادی عبری زبان از خروج دو شرکت اروپایی از روند مزایده‌های استراتژیک ساخت شهرک‌های غیرقانونی در اراضی اشغالی خبر داد.

به گزارش منابع خبری خروج این دو شرکت اروپایی که یکی متعلق به کشور هلند و دیگری به کشور ایتالیا تعلق دارد از روند ساخت شهرک‌های غیرقانونی در اراضی اشغالی یک عامل زمینه‌ساز افزایش اعمال فشارهای بین‌المللی بر اقدامات ناقص حقوق بشر اسرائیل محسوب می‌شود.

شرکت‌ها و نهادهای متعدد وابسته به اتحادیه اروپا بارها نسبت به تحریم رژیم صهیونیستی هشدار دادند و اخیرا نیز صندوق بازنشستگی هلند معاملات خود را با پنج بانک اسرائیلی را که دارای شعبه‌های یهودی‌نشین بودند را متوقف کردند.

دو بانک سوئد و دانمارک نیز سه بانک اسرائیلی را به خاطر مشارکت در فعالیت‌های شهرک‌سازی تحریم کردند.

انتهای پیام

کد N131480