واعظ طبسی:

تروریسم باید از دنیای اسلام محو شود

سیاسی

آیت‌الله واعظ طبسی در دیدار عالم برجسته اهل سنت از کشور پاکستان گفت: تروریسم باید از دنیای اسلام محو شود.

آیت‌الله واعظ طبسی در دیدار عالم برجسته اهل سنت از کشور پاکستان گفت: تروریسم باید از دنیای اسلام محو شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان تولیت آستان قدس رضوی در دیدار با محمد طاهر القادری از علمای اهل سنت کشور پاکستان و از محققان برجسته علوم و معارف اهل بیت عصمت و طهارت(ع) گفت: امروز تروریسم به مشکل بزرگی برای جهان اسلام تبدیل شده و جریان‌های ضد اسلامی، این جریان‌های فکری افراطی را تقویت می‌کنند برای این که نشان دهند اسلام دین خشونت است.

وی تصریح کرد: شما مطالعات گسترده‌ای در حوزه دین دارید و می‌دانید که اسلام دین صلح، امنیت، ایجاد آرامش و زمینه‌های رفاه عمومی است و ما در اسلام به همه فرق و طوائف و مکتب‌های فکری احترام می‌گذاریم، مگر در برابر کسانی که متعرض اسلام و فرهنگ دینی ما هستند که آنجا هم باز اهل منطق هستیم. بنابراین ما باید کاملا با هوشمندی سعی کنیم که جریان تروریسم از دنیای اسلام محو شود.

این عضو مجلس خبرگان ضمن گوشزد کردن خطر جریان وهابیت و سلفی‌گری افزود: آنچه که برای ما و هر مسلمان اهل منطق و استدلالی نگران کننده و مخالف با تلاش دو کشور برای وحدت و همدلی است، جریان افراطی‌گری و تکفیری است که همه ما باید با روشی کاملا اصولی و منطقی این نقیصه را حل کنیم.

وی خطاب به قادری تأکید کرد: شما شخصیتی بانفوذ و دارای قدرت تأثیرگذاری فرهنگی و معنوی هستید و طبیعی است که انتظار از جنابعالی و همه علاقه‌مندان به شما این است که نقش اساسی خود را به خوبی در این زمینه ایفا کنید.

وی اظهارکرد: بدون شک برای هر شخصیت و چهره‌ای که اهل مطالعه، منطق و آشنا با برهان و استدلال باشد، روشن است که فضائل اهل بیت علیهم‌السلام غیر قابل انکار است و اساساً اهل بیت علیهم السلام، محور وحدت و همدلی بین ما و برادران اهل سنت هستند.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با تأکید بر تقویت تعاملات فرهنگی بین این نهاد و مراکز فرهنگی پاکستان بیان کرد: علاوه بر بنیاد پژوهش‌های اسلامی که با آن تعامل داشته‌اید، آستان قدس رضوی مؤسسات فرهنگی دیگری مانند موسسه جوانان دارد که کارهای پژوهشی خوبی بخصوص در حوزه نوجوان و جوان تدوین کرده‌اند و خوب است این همکاری‌های فرهنگی بخصوص با شما که تألیفات زیاد و تأثیرگذاری در جامعه اسلامی اعم از اهل سنت و شیعه دارید، بیش از پیش محقق شود تا دنیای اسلام از ثمرات آن سود ببرد.

وی با بیان این‌که «به دور از هرگونه تعارف و مبالغه‌ای احساس من نسبت به پاکستان و مردم پاکستان، همانند احساسی است که به کشور خودم و برادران خودم دارم» گفت: از همان ابتدای پیروزی انقلاب به عنوان یک شخص علاقه مند به آشنایی با کشورها و ارتباط با جوامع اسلامی، پاکستان را به عنوان یک کشور ممتاز که زمینه و ظرفیت برای این گونه ارتباطات، وحدت و هماهنگی و همکاری در زمینه مسائل سیاسی اقتصادی و... دارد، می‌دانستم.

در ادامه این جلسه، محمد طاهر القادری، عالم برجسته اهل سنت پاکستان در سخنانی اظهار کرد: امروز من در مکانی حضور پیدا کرده‌ام که بارگاه فرزند رسول خدا و محل حضور دائمی ملائک است.

وی افزود: من نیز همراه با شما و مراجع بزرگ تقلید ایران، این تشویش را از جریان وهابیت و سلفی‌گری و اقدامات تروریستی دارم و میلیون‌ها اهل سنت در پاکستان، مخالف تکفیری‌ها هستند و همین احساس خطر و تشویش خاطر را نسبت به آنها دارند.

قادری با بیان این‌که «قدرت‌های سلطه‌گر نمی‌خواهند پاکستان مانند ایران به عنوان یک کشور قدرتمند مسلمان در منطقه مطرح شود» گفت: در کشور ایران، حضرت امام(ره) و مراجع و علمای بزرگ با هم متحد شدند و انقلاب اسلامی را به وجود آوردند، ولی پاکستان متأسفانه از نعمت مرجعیت و رهبری محروم است و مردم نتوانسته‌اند حول رهبری واحد جمع شوند.

این عالم اهل تسنن هدف اصلی تکفیری‌ها را تضعیف مسلمانان جهان و از بین بردن امنیت و وحدت مسلمانان ذکر کرد تا از این طریق بتوانند به اربابان خود که همان استکبار هستند، خوش خدمتی کنند.

انتهای پیام

کد N130991