به ریاست ظریف و اشتون؛

مذاکرات ایران و 1+5 در وین آغاز شد/ مذاکره برای تعیین دستور کار

هسته ای

وین - ایرنا - دور تازه مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در شهر وین اتریش آغاز شد تا طرفین درباره «دستور کار مذاکرات آتی» و نیز «تعیین موضوعات» با یکدیگر مذاکره کنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به وین، دور اول این مذاکرات به ریاست محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شده و قرار است ادامه مذاکرات به ریاست سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه و هلگا اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شود.

در واقع، طرفین در این دور از مذاکرات فهرستی از موضوعاتی را که قرار است در مذاکرات آتی درباره آنها بحث و گفت و گو کنند تا بتوانند به توافق نهایی دست یابند، تهیه خواهند کرد که به نظر می رسد با توجه به اختلاف نظرها بر سر برخی موضوعات، تعیین این موضوعات و فهرست کردن آنها خود گام بزرگی در مرحله اول این مذاکرات باشد.

از پیش از آغاز این مذاکرات، آمریکایی ها تلاش دارند وانمود کنند که قرار است در این مذاکرات مباحث غیر هسته ای از جمله سامانه موشکی ایران نیز مطرح می شود که مقامات جمهوری اسلامی ایران به شدت این موضوع را رد می کنند.

ظریف شب گذشته پس از شام کاری که با اشتون داشت در جمع خبرنگاران این موضوع را رد کرد .

یک مقام ارشد دولت ایالات متحده آمریکا دوشنبه شب به وقت محلی وین اعلام کرد: واشنگتن خوشبینی محتاطانه ای به مذاکرات فردا (ایران و 1+5) در وین دارد.

به گزارش خبرنگاران ایرنا، این مقام آمریکایی که خواست نامش بیان نشود، در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: ما نگاه واقع بینانه ای داریم و این موضوع بسیار پیچیده و سخت است .

این مقام آمریکایی همچنین ادعا کرد موضوع موشک ها بخشی از مذاکرات هسته ای فردا در مقر سازمان ملل در وین خواهد بود زیرا به گفته وی در توافق ژنو قید شده است که هر دو طرف باید در نهایت به قطعنامه های سازمان ملل عمل کنند که در آن قطعنامه ها از تهران خواسته شده بود که موشک های بالستیکی که قابلیت حمل کلاهک هسته ای دارند را تولید نکند.

این ادعای مقام آمریکایی در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دوشنبه شب پس از صرف شام کاری با کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره طرح مباحث نظامی در مذاکرات وین اظهار داشت: ما در حوزه نظامی فقط این بحث را مطرح می کنیم که برنامه هسته ای ایران نظامی نیست و این هم از طرف ما موضوع پذیرفته شده ای است چون هم فتوای مقام معظم رهبری است و هم دیدگاه استراتژیک ایران است که برنامه هسته ای ایران هیچ ارتباطی به موضوعات نظامی ندارد.

ظریف تصریح کرد: لذا همانطوری که برنامه هسته ای ما ارتباطی به موضوعات نظامی ندارد، برنامه نظامی هم ارتباطی با مذاکرات هسته ای ندارد و آنچه که ما به دنیا نشان خواهیم داد این است که برنامه هسته ای ما نظامی نیست.

وزیر امور خارجه گفت: هدف ما این است که در مذاکرات این اطمینان را بدهیم که برنامه هسته ای ایران همچنان مسالمت آمیز باقی خواهد ماند و این هدف مشترکی است که در ژنو نیز درمورد آن توافق کرده بودیم و در وین نیز قرار است برنامه ریزی برای اجرای آن انجام دهیم.

وی تاکید کرد: ما براین عقیده هستیم که اگر طرفین با اراده خوب و نیت سیاسی با هدف حل مساله وارد مذاکرات شوند، خواهیم توانست به نتایج مثبتی برسیم .این البته زمان بر خواهد بود زیرا نیازمند این است که همه با هم همکاری کنند و به همین خاطر در برنامه اقدام مشترک چارچوب زمانی از 6 ماه تا یکسال برای دستیابی به توافق نهایی پیش بینی شده است.

این مقام آمریکایی تاکید کرد: واشنگتن مصمم است که به دیپلماسی فرصتی برای حل مساله هسته ای ایران بدهد و باید قبول کنیم که در این 6 ماه باید بر چند دهه بی اعتمادی غلبه کرده و آن را کنار گذاریم .

محمد جواد ظریف را در این دور از مذاکرات، سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین الملل و مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وی، حمید بعیدی نژاد مدیر کل سیاسی و بین الملل وزارت خارجه و داوود محمدنیا مشاور حقوقی وزیر امور خارجه، محمد امیری مدیر کل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی و رحیمیان از سازمان انرژی اتمی همراهی می کنند.

اشتون را در این دور از مذاکرات علاوه بر نمایندگان 1+5، هلگا اشمید معاون وی و استفان کلمنت دستیار ویژه اش همراهی می کنند.

وندی شرمن نماینده آمریکا، سایمون گس نماینده انگلیس، ژاک اودبیر نماینده فرانسه، هانس دیتر لوکاس نماینده آلمان، سرگئی ریابکوف نماینده روسیه و وانگ مین نماینده چین در این دور از مذاکرات حضور دارند.

وندی شرمن رییس هیات آمریکایی را نیز بروک اندرسون Brooke Anderson و جیم تیمبی Jim Timbie همراهی می کنند.

سیام 1572
کد N130947

خواندنی از سراسر وب