رئیس‌جمهور در نهمین اجلاس اتحادیه مجالس اسلامی/۴/

تحریم جلوه‌ای از خشونت و ضد حقوق بشر است

دولت

امروز مسلمانان به صورت بی‌سابقه‌ای در معرض فشار و مخاطرات برنامه‌ریزی شده قرار دارد، این از تلاش برای جلوگیری از توسعه اقتصادی ما آغاز و تا تلاش برای از بین بردن هویت دینی وفرهنگی ماو ممانعت از وحدت مسلمانان ادامه خواهد داشت.

رییس‌جمهور گفت: اعمال تحریمها‌ی غیرعادلانه جلوه دیگری از خشنوت وضد صلح و حقوق بشراست

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی در ادامه صحبتهای خود در نهمین اجلاس اتحادیه مجالس اسلامی خاطرنشان کرد: آیا فراموش کردیم که رژیم اشغالگر قدس بیش از همه از تداوم بحران‌ها در جهان اسلام سود می‌برد. با هر درگیری مسلمانان، سیاست اسرائیلی‌ها نسبت به فلسطین خونبار‌تر شده است، از نظر امام خمینی و رهبری و جمهوری اسلامی مسئله اشغال سرزمینهای اسلامی تنها زمانی حل می‌شود که مسلمانان با وحدت واقعی به مقابله با غاصبان بپردازند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران که پیوسته مبنای فکر ومدیریت خود را با جهان بینی اسلامی پیوند زده است، دست دوستی و همکاری، محبت و همزیستی مسالمت آمیز وتدوین دستور کار جمعی برای دستیابی به اهداف مشترک و شناخت متقابل اهداف و ائتلافهای بزرگ و گسترش تجارت و تبادل‌های دو‌جانبه و چند‌جانبه به روی همه کشورهای اسلامی دراز می‌کند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: پس از انقلاب اسلامی همیشه ما اولویت خودر ا با مسائل جهان اسلام تعریف کرده‌ایم، برای همین دفاع از ملت فلسطین وآزادی قدس و حمایت از ملتهای مظلوم و گسترش روابط با کشورهای اسلامی همواره مدنظر این نظام اسلامی بوده است.

وی ادامه داد: امروز مسلمانان به صورت بی‌سابقه‌ای در معرض فشار و مخاطرات برنامه‌ریزی شده قرار دارد، این از تلاش برای جلوگیری از توسعه اقتصادی ما آغاز و تا تلاش برای از بین بردن هویت دینی وفرهنگی ماو ممانعت از وحدت مسلمانان ادامه خواهد داشت.

روحانی با اشاره به اینکه شاید در ظاهر به نظر برسد که برخی کشورهای اسلامی از این روندمستثنی هستند، گفت: واقعیت این است که این تهدیدات همه جانبه است و در داراز مدت همه را هدف قرار می‌د‌هد، پیشنهاد مقابله جهانی با خشنوت وافراطی‌گری که به نمایندگی از ملت ایران در اجلاس بین المللی سازمان ملل مطرح کردم و به شکل قطعنامه به تصویب رسید تکیه بر مبانی مشترک اخلاقی دارد که همه انسان‌ها از هردین و‌نژاد، زبان و ملیت در سرشت خود کرامت، رحمت واعتدال را می‌پسندد و از افراطی‌گری، کشتار بیگناهان و تجاوز به حقوق دیگران بیزار هستند.

رئیس جمهور گفت: کشتار مردم بیگناه اوج افراط و تروریسم بلایی خشنوت‌با‌ر و فرامرزی است، حتی خشنوت‌هایی که تحت عنوان مبارزه با تروریسم علیه برخی از ملت‌ها صورت می‌گیرد نیز به‌‌ همان میزان محکوم است.

وی با تاکید بر اینکه اعمال تحریمها‌ی غیرعادلانه جلوه دیگری از خشنوت وضد صلح و حقوق بشراست، ‌گفت: این تحریم‌ها برخلاف تبلیغات صورت گرفته ودولت و دولتمردان را هدف قرار نمی‌دهدبلکه مردم را قربانی دعواهای سیاسی خود می‌کند، نتیجه این تحریم‌ها علی رغم بازی با واژه‌ها و لفاظی آتش افروزی است که نه تنها دامن قربانیان تحریم‌ها را می‌گیرد، بلکه به اقتصاد و زندگی مردم تحریم کنندگان نیز ضربه می‌زند.

رئیس‌جمهور افزود: طی نشست‌های برگزار شده این اجلاس تفاهم بیشتری میان جمهوری اسلامی با همه کشورهای اسلامی فراهم شد با این وجود نیازمند تفاهم در تبادل نظر بیشتر هستیم تا به برنامه‌ها، سیاست گذاری‌ها و راهبردهای مشترک برسیم، بدون فهم متقابل نمی‌توان به نتیجه رسید و به حل مشکلات جهان اسلام پرداخت.

وی بابیان اینکه ما باید بتوانیم اقتصاد و امنیت را در جهان اسلام پیوند دهیم، گفت: باید بتوانیم صلحی دائمی، رشدی پایدار فراهم کنیم. ارتقای فرهنگ اسلامی بهترین آرزو برای کشورهای اسلامی است، رشد و عزت کشورهای اسلامی در واقع رشد و عزت ماست. هر‌چه مسلمانان بهتر زندگی کنند و سربلندی را برای جهان اسلام فراهم کنند، برای ما ایرانیان مایه افتخار است.

روحانی ادامه داد: امیدواریم با تشریک مساعی روسای مجالس کشورهای اسلامی بهترین تفاهم‌ها به دست آید، این را هم در ذهن داشته باشید که اسلام و تعالیم اسلامی بهترین راهنمای مادر این راه خواهد بود، امیدوارم گردهمایی روسای مجالس اسلامی در تهران که با پانزدهیمن سال تاسیس این نهاد تقارن داشته به هدف خود که اعتدال، عدالت، پیشرفت و تسریع در چارچوب مصوبات است دست یابد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی دست همدلی و همیاری شمارا به گرمی می‌شمارد و برای اتحادیه کشورهای سازمان همکاریهای اسلامی توفیق روز افزون و برای شما مه‌مان عزیز اقامت خوشی را آروز می‌کنم.

کد N130846