روابط ایران و عربستان در کانون توجه رسانه های لبنانی / نقش سلطان عمان

ایران,عربستان

بیروت – ایرنا – برخی رسانه های لبنانی همچون بسیاری از سیاستمداران این کشورمعتقدند که بهبود روابط جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی نه تنها شرایط منطقه را تغییر می دهد بویژه اوضاع لبنان را دست کم به قبل از تشدید جنایات تروریست های تکفیری باز می گرداند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، اظهارات «نبیه بری» رییس مجلس نمایندگان لبنان در کویت که درخواست خود برای بهبود روابط ایران و عربستان و شروع گفت وگوها بین ریاض و تهران را تکرار کرد و حتی گفت که از سران کشورهای عرب بویژه حوزه خلیج فارس خواسته است تا میان تهران و ریاض میانجیگری کنند در رسانه های لبنانی که امروز(سه شنبه) منتشر شدند، بازتاب گسترده داشت.

نبیه بری در گفت وگو با تلویزیون کویتی «الرای» گفت که از سران کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بویژه از شیخ « صباح أحمد جابر الصباح » امیر کویت درخواست کرده ام که بین ایران و عربستان برای کاهش اختلافات و نزدیک شدن دیدگاه های ریاض و تهران میانجیگری کنند.

روزنامه لبنانی «الجمهوریه» نوشت که نبیه بری معتقد است برای حل بحران ها باید شرایط گفت وگوی تهران و ریاض فراهم شود زیرا همکاری بین این دو طرف پیامدهای مثبتی برای جهان عرب و اسلامی دارد و به حل بحران ها و فتنه هایی که همچون طوفان منطقه را تهدید می کنند، کمک می کند.

الجمهوریه با بیان اینکه رییس مجلس لبنان که برای کنفرانس روسای مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در تهران که امروز(سه شنبه) آغاز بکار کرد، اهمیت زیادی قائل است، حضور رییس مجلس عربستان سعودی در این کنفرانس را بسیار مهم توصیف کرد.

این روزنامه لبنانی با اشاره به تسلیم رونوشت استوار نامه سفیر جدید عربستان سعودی در تهران به « محمد جواد ظریف »وزیر امور جمهوری اسلامی ایران ، نوشت که همه نشانه ها حاکی است که روابط ایران و عربستان در حال ورود به یک مرحله جدید است که منطقه را به سمت خروج از دایره بحران ها و شروع همکاری ها سوق می دهد.** آیا سلطان قابون می تواند به نزدیک شدن تهران و ریاض کمک کند؟

در همین حال « آنطوان الحایک» نویسنده لبنانی در مقاله ای که در پایگاه اطلاع رسانی «النشره» منتشر شد، نوشت: یک دیپلمات اروپایی تشکیل دولت «تمام سلام» در لبنان را نخستین گام برای حل وفصل مسایل و بحران های منطقه ای دانسته که البته کلید آن را ترکیه زده است.

الحایک افزود : ترکیه با برگشت به سیاست صفر برای حل مشکلات با همسایگان خود که تصور می کند زمینه ساز پیوستن آن به اتحادیه اروپا می باشد، در اولین مرحله تهران را برگزید.

این نویسنده لبنانی اضافه کرد: ترکیه در ماه های گذشته از طریق کانال های مختلف با ایران تماس گرفت و سرانجام شرایط برای دیدار«رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه با مقامات جمهوری اسلامی ایران از جمله با «حسن روحانیی» رییس جمهوری اسلامی ایران فرهم شد.

الحایک ادامه داد:ترکیه در گام بعدی به پایگاه های راهبردی گروه داعش در شمال سوریه حمله کرد.

وی با بیان اینکه گام بعدی را عربستان سعودی برداشت که سه مرحله داشت، تصریح کرد: اول دادن چراغ سبز به همپیمانانش در لبنان (جریان المستقبل) برای آسان کردن شرایط تشکیل دولت جدید، دوم فرمان «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی برای مجازات سعودی هایی که در سوریه می جنگند و سوم بیانیه سفارت عربستان در ترکیه مبنی بر آمادگی برای پذیرش سعودی هایی که تمایل دارند به کشورشان بازگردند.

در حالیکه بیشتر محافل رسانه ای و سیاسی این اقدامات عربستان را تنها برای دفاع از خود و نه قطع کمک های مالی و تسلیحاتی به گروه های تکفیری تروریستی می دانند، این نویسنده لبنانی خاطرنشان کرد: از این گام های عربستان می توان دریافت که ریاض قصد دارد حمایت های نظامی و مالی از گروه هایی که واشنگتن آنها را در فهرست تروریسم قرار داده است، قطع کند.

وی نوشت : جریان المستقبل این گام عربستان سعودی را با اجرای دستور ریاض تکمیل کرد و از مطالبات خود در روند تشکیل دولت جدید لبنان عقب نشینی کرد و با پذیرش دو وزارتخانه کشور و دادگستری ، مسئولیت دو وزارتخانه انرژی و مالی را به گروه 8 مارس سپرد.

الحایک به نقل از منبع اروپایی خود افزود: آنچه تاکنون مشخص شده و هر لحظه احتمال آن افزایش می یابد، دیدار بین «سعود الفیصل» و «محمد جواد ظریف» وزیران امور خارجه عربستان و ایران است و این ناشی از وساطت های مستمر چند هفته گذشته «قابوس بن سعید» سلطان کشور عمان است.

این نویسنده لبنانی به نقل از منبع خود تصریح کرد : با درنظرگفتن هر تحول غیرمنتظره ای در این زمینه ، به نظر می رسد ، وساطت بین تهران و ریاض که با استقبال آمریکا و انگلیس هم مواجه شده ، با آرامی در حال انجام است و این میانجیگیری سلطان عمان به دیدار الفیصل و ظریف ختم نمی شود بلکه هدفش نزدیکتر شدن تهران و ریاض است که به حل و فصل بسیاری از مشکلات و بحران ها کمک خواهد کرد.

خاورم ** 1324
کد N130669